Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 23 maja 2019, o 14:18

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 cze 2013, o 22:44 
Fotoradar Stacjonarny Traffitower
Miejscowość Charbrowo
Wjazd do miejscowości od strony Łeby
Ograniczenie prędkości :50:

Obrazek


Fotoradar obecnie przeszedł lifting by TVBigos :helm: Niebawem będą informacje ;)
Charbrowo
woj.
pomorskie
pow. lęborski
gmina Wicko


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 cze 2013, o 23:28 
Offline
Młodszy Inspektor
Młodszy Inspektor

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 22:34
Posty: 1222
Lokalizacja: Wejherowo
Kiedyś sam na niego wpadłem dokładnie rok temu wracając z Łeby. Czerwony błysk i do tej pory nic nie przyszło ze SG Wicko :DD:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 cze 2013, o 18:32 
To że był czerwony błysk jeszcze o niczym nie świadczy. Nie sugerowałbym się tym w ogóle. :ideas:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2013, o 01:28 
Offline
Posterunkowy
Posterunkowy

Dołączył(a): 2 paź 2013, o 18:27
Posty: 3
Lokalizacja: Cedzyna
Właśnie dziś dostałem postanowienie z sądu w Lęborku o odmowie wszczęcia postępowania przeciwko mnie. WG sądu straż gminna w Wicku działała nielegalnie robiąc zdjęcia fotoradarem stacjonarnym bez zgody ITD. Zdjęcie z lipca 2012 r.
Zastanawiam się, czy nie zgłosić do prokuratury próby wyłudzenia 400 PLN przez straż gminną Wicko. :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2013, o 09:07 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4794
Lokalizacja: Kraków
Możesz wrzucić postanowienie (skan) na forum?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2013, o 17:01 
Offline
Posterunkowy
Posterunkowy

Dołączył(a): 2 paź 2013, o 18:27
Posty: 3
Lokalizacja: Cedzyna
Proszę bardzo:

Strona1
Strona2


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 paź 2013, o 17:14 
Piękna sprawa nic tylko to nagłaśniać. :ok:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 paź 2013, o 09:24 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4794
Lokalizacja: Kraków
gracyk75, zgłoś do prokuratury zobaczymy co wyjdzie. Gorąco ci kibicuję w walce z czarnymi pastuchami :D :D :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 paź 2013, o 10:57 
Offline
Posterunkowy
Posterunkowy

Dołączył(a): 2 paź 2013, o 18:27
Posty: 3
Lokalizacja: Cedzyna
Tak właśnie zrobię, po niedzieli będę miał trochę wolnego, to się tym zainteresuję.

Zastanawia mnie tylko jedno. Przecież SG Wicko narobiła tych zdjęć tysiące. Spraw w sądzie było pewnie nie mało. Czy z uporem maniaka SG Wicko kieruje sprawy do sądu, mimo odrzucania ich przez sąd, czy też może zmieniło się orzecznictwo sądu w Lęborku po ostatnim nagłośnieniu nielegalnych działań straż gminnych z fotoradarami stacjonarnymi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 paź 2013, o 16:41 
gracyk75 napisał(a):
czy też może zmieniło się orzecznictwo sądu w Lęborku po ostatnim nagłośnieniu nielegalnych działań straż gminnych z fotoradarami stacjonarnymi.

Nic nam nie wiadomo na w tym temacie aby tak było jak piszesz.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 lis 2013, o 12:12 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Wyłączony fotoradar w Charbrowie

Wójt Wicka postanowił wyłączyć fotoradar w Charbrowie. Właśnie to zrobiono. Wszystko przez kierowcę, który poszedł do sądu i udowodnił, że urządzenie działało nielegalnie.

Pan Michał (nazwisko do wiadomości redakcji) w maju 2012 roku wypoczywał w Łebie. Gdy wracał na południe Polski, został sfotografowany w Charbrowie, gm. Wicko, przez tutejszy fotoradar.

– O tym, że popełniłem wykroczenie, dowiedziałem się z przesłanej do mnie korespondencji ze zdjęciem i dokumentami do wypełnienia – mówi kierowca.
– Kilkukrotnie próbowałem telefonicznie uzyskać od straży gminnej informacje o dokumentacji, która świadczyłaby o legalności ustawienia urządzenia. W ustawowym terminie przesłałem do straży gminnej informację, że właśnie w maju to ja jechałem samochodem, którym przekroczyłem prędkość. W tym samym piśmie wnioskowałem o przedstawienie dokumentacji wynikającej z art. 129b. ust. 4 Prawa o ruchu drogowym. Mandatu nie otrzymałem, sprawa została skierowana do sądu.

Mężczyźnie zarzucono, że przekroczył dozwoloną prędkość o 18 kilometrów na godzinę i że nie zapiął pasów bezpieczeństwa.

– Zgodnie z prawem strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub komendantem stołecznym policji – argumentował przed sądem pan Michał.

– W zakresie tym – jak widać – nie ma urządzeń stacjonarnych. O możliwości ujawniania przez strażników wykroczeń za pomocą fotoradarów stacjonarnych nie wspomina również rozporządzenie wykonawcze ministra infrastruktury z 17 czerwca 2011 roku w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Jest w nim mowa jedynie o urządzeniach przenośnych oraz urządzeniach zainstalowanych w pojeździe.
Należy zwrócić również uwagę, że nowelizacja ustawy Prawa o ruchu drogowym miała na celu stworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które umiejscowione zostało w strukturach Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Sąd w Lęborku umorzył postępowanie przeciwko panu Michałowi, a na Straży Gminnej w Wicku nie pozostawił suchej nitki. Wyrok jest już prawomocny. W uzasadnieniu wyroku czytamy między innymi: "jak wynika z dokumentów przedłożonych przez Straż Gminną w Wicku, stacjonarne urządzenie rejestrujące w Charbrowie zainstalowane jest bez zgody GITD, a więc nielegalnie”.

Sąd również stwierdził, straż gminna nie miała prawa domagać się od właściciela pojazdu danych, kto w chwili wykroczenia kierował samochodem.
Dariusz Waleśkiewicz, wójt Wicka, tak komentuje sprawę: – W tej chwili w Polsce jest nagonka na fotoradary, w różnych sądach zapadają odmienne wyroki – mówi. – Jedne twierdzą, że przed zmianą przepisów z 2011 roku niepotrzebna była zgoda głównego inspektora transportu drogowego, inne mają przeciwne zdanie. W tej chwili wystąpiliśmy do GITD o wydanie opinii w tej sprawie. Do czasu wyjaśnienia sprawy fotoradar w Charbrowie będzie wyłączony. Jednocześnie stwierdzam, że na siłę nie będziemy upierać się nad jego ponownym uruchomieniem, dla nas była to metoda na niebezpiecznych kierowców. Fotoradar znajduje się przy zjeździe do wsi, nie raz dochodziło tu do śmiertelnych wypadków, blisko jest przedszkole, miał poprawić bezpieczeństwo.

Wójt twierdzi, że nie boi się lawiny pozwów od ukaranych kierowców. – Wyrok nawiązuje do jednostkowej sytuacji – ocenia.

– Stwierdzenie, że nie ma jednoznacznych przepisów to nic innego jak próba odwrócenia kota ogonem – mówi pan Michał. – Dowodem, że ustawodawca świadomie nie upoważnił straży gminnych i miejskich do posługiwania się fotoradarami stacjonarnymi, jest stenogram z obrad połączonych Komisji Infrastruktury i Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Poprawka zgłoszona podczas prac komisji przepadła 35 głosami sprzeciwu przy czterech za i jednym wstrzymującym się.

gp24.pl


Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez osclbn, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2013, o 14:26 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2669
Lokalizacja: Gostyń / Ostrów Wielkopolski
Obrazek

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 cze 2014, o 12:43 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4794
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Jedziesz nad morze? Noga z gazu. Fotoradar znów robi zdjęcia

Uwaga kierowcy wybierający się nad morze! Fotoradar w Charbrowie w gminie Wicko znów pstryka zdjęcia. Fotoradar w Charbrowie znowu działa. Fotoradar, który w Charbrowie w gm. Wicko robił zdjęcia kierowcom przekraczającym prędkość, wyłączono na początku listopada ubiegłego roku. Było to pokłosie sprawy sądowej. Na wokandzie fotoradar znalazł się za sprawą pana Michała (nazwisko do wiadomości redakcji), który w maju ubiegłego roku wypoczywał w Łebie. Gdy wracał na południe Polski, został w Charbrowie sfotografowany. Mężczyźnie zarzucono, że przekroczył dozwoloną prędkość o 18 kilometrów na godzinę i nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Ponieważ pan Michał nie zgadzał się na zapłacenie mandatu, sprawa trafiła do sądu.

Sąd w Lęborku umorzył postępowanie przeciwko turyście. W uzasadnieniu wyroku podano, że fotoradar, czyli stacjonarne urządzenie rejestrujące, stojące w Charbrowie, zainstalowane zostało bez zgody GITD, a więc nielegalnie. Sąd stwierdził również, straż gminna nie miała prawa domagać się od właściciela pojazdu informacji, kto w chwili zaistnienia wykroczenia kierował samochodem. Co więcej, nie mogła prowadzić czynności wyjaśniających wobec właściciela samochodu ani osoby, która nim kierowała, bo strażnik nie miał uprawnień do złożenia wniosku o ukaranie.

Dariusz Waleśkiewicz, wójt Wicka, postanowił wyłączyć fotoradar do czasu uzyskania opinii w tej sprawie od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Pismo z GITD już trafiło do gminy. Stwierdzono w nim, że Wicko nie potrzebuje dodatkowej zgody na używanie fotoradaru.

– W związku z tym fotoradar włączono – mówi Dariusz Waleśkiewicz. – Sprawa prawnie jest wyjaśniona, nie łamiemy prawa. Ze względu na bezpieczeństwo naszych mieszkańców fotoradar dalej pełnił swoją rolę.

Co ciekawe, wójt mówi, że na zimę zostanie jednak wyłączony. – Właśnie dlatego, że chodzi o bezpieczeństwo
– twierdzi wójt. – Nawierzchnia wówczas jest śliska, wystarczy gwałtowne hamowanie i może dojść do wypadku. Kiedy fotoradar zostanie wyłączony, to zależy oczywiście od warunków atmosferycznych.

Samorządowiec wielokrotnie podkreślał, że radar, który stoi w Charbrowie, nie jest przysłowiową maszynką do zarabiania, lecz służy poprawie bezpieczeństwa w tym miejscu. Dodajmy, że tylko w 2013 roku gmina na mandatach zarobiła ponad milion złotych. Pieniądze te przeznaczono głównie na remonty dróg i poprawę bezpieczeństwa.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group