Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 26 cze 2019, o 07:18

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 mar 2012, o 21:13 
Cytuj:
Gmina Chełmiec: Porządku będzie pilnował przenośny fotoradar!

Za 65 tys. zł gmina Chełmiec kupi przenośny fotoradar. Ma to być mobilne urządzenie, które można zainstalować przy drodze lub w samochodzie. Będą go używać strażnicy gminni.
- W 2012 została utworzona na terenie gminy Straż Gminna, której funkcjonariusze dbać będą o przestrzegania prawa o ruchu drogowym, a szczególnie przekraczania prędkości – wyjaśnia Artur Boruta, sekretarz gminy. - Wkrótce zamierzamy zakupić przenośny fotoradar. Będzie to koszt około 65 tys. zł. Wcześniej jednak trzeba się do tego przygotować, m.in. uzgodnić tę kwestię z policją i generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Fotoradar ma być używany m.in. na drodze krajowej nr 28 w miejscowościach Biczyce Dolne i Trzetrzewina. W tej ostatniej w listopadzie ubiegłego roku na przejściu dla pieszych została potrącona 9-letnia dziewczynka. Dziecko żyje, ale wciąż jest w stanie śpiączki.
- Postawienie fotoradaru w okolicach szkoły na pewno skutecznie spowolni ruch w tamtym obszarze. Sygnalizacja i dodatkowe zabezpieczenia są bardzo istotne, dlatego gmina nie spocznie w wysiłkach, aby GDDKiA zdecydowała się ustawić te urządzenia – przekonuje Artur Bochenek, zastępca wójta gminy Chełmiec. - Wymiernymi rezultatami tychże działań są m.in. ustawienie nad drogą krajową w Trzetrzewinie i Biczycach Dolnych przy szkołach znaków informujących o przejściu dla pieszych, realnie wpływających na ograniczenie w tych miejscach brawury kierowców. Gmina stara się także o zamontowanie w tamtym rejonie tzw. inteligentnego oświetlenia – „akomodacji sygnalizacji świetlnej”. - Pisma w tej sprawie zostały skierowane nie tylko do zarządcy drogi, ale również do parlamentarzystów z terenu Sądecczyzny. Działanie takiego urządzenia polega na włączaniu się czerwonego światła w przypadku „wyłapania” pojazdu przekraczającego dozwoloną prędkość – dodaje Bochenek.
sadeczanin.info


Za te pieniążki stawiam na Binary albo inne ruskie shity ze stajni Videoradaru. :P


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 mar 2012, o 08:45 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Chełmiec: Fotoradar to będzie kura znosząca złote jajka?

Milionowe zyski przynoszą gminom w Polsce fotoradary. Rekordziści zbierają z mandatów rocznie kilka milionów złotych. Nie dziwi więc, że coraz więcej gmin decyduje się na zakup urządzeń, które są postrachem dla kierowców. Wkrótce fotoradarem będzie dysponować gmina Chełmiec. Od czterech lat urządzenie na wyposażeniu ma straż gminna w Mszanie Dolnej.

Jest w Polsce gmina, która ma 20-procentowe bezrobocie, ale wśród tych, którzy pracują są osoby zarabiające kokosy. To nie biznesmeni, a strażnicy gminni, którzy zasilają budżet milionami złotych rocznie z mandatów wystawianych na podstawie zdjęć z fotoradarów. Z takiego pomysłu na wsparcie gminnego budżetu chce skorzystać także Chełmiec. A ma ku temu wszystkie przesłanki. Po pierwsze ma straż gminną. Po drugie – planuje zakup fotoradaru (Gmina Chełmiec: Porządku będzie pilnował przenośny fotoradar!). I po trzecie – przez gminę prowadzi droga krajowa. To „bogactwo naturalne” może dać wymierne rezultaty.

Wszystko wygląda bardzo kolorowo, jest jednak jedno „ale”. Z raportu przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika: fotoradary nie dość, że nie poprawiły bezpieczeństwa, to spowodowały utratę zaufania obywateli do administracji publicznej.

„Straż, zamiast zajmować się dbałością o porządek na ulicach i osiedlach, coraz częściej skupia się na wystawianiu mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów” – wynika z raportu NIK.

Strażnicy gminni w Mszanie Dolnej używają fotoradaru od 2008 r.

- Roczne wpływy z mandatów to od 150 do 200 tys. zł – mówi komendant Elżbieta Wydra. - Oprócz fotoradarów mamy inne zadania, jak np. kontrola utrzymania czystości w gminie, czy interwencje w sprawie spożywaniem napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wczoraj była ta akcja związana z Dniem Wagarowicza.

Po zmianach w prawie, które weszły w życie w 2011 r. straże gminne mogą używać fotoradarów tylko w określonych sytuacjach.

- W ciągu 2011 r. nie korzystaliśmy z urządzeń. Musieliśmy wprowadzić zmiany. Przygotować projekt organizacji ruchu, oznakowanie miejsc, w których będą znajdować się radary i skonsultować te założenia z Komendą Powiatową Policji w Limanowej – wylicza komendant.

Straż gminna z Mszany Dolnej wskazała 11 punktów, w których będzie kontrolować prędkość. - Wszystkie znajdują się w okolicach szkół – informuje Elżbieta Wydra. - Mamy zgodę na używanie fotoradarów od 16 marca.

Straż Gminna liczy 3 pracowników. Dyżury pełni od 7.30 do 15.30. Komendant wyznaczyła także dodatkowe godziny pracy od 12 do 20.

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że od 2009 do 2010 r. straże gminne nałożyły około miliona mandatów, a ich średnia wysokość wynosiła 300 zł. Zdaniem NIK strażnicy nadmiernie koncentrują się na wykroczeniach drogowych. Zdarzały się także przypadki, kiedy w zamian za wyższy mandat, sprawca wykroczenia drogowego unikał punktów karnych.

sadeczanin.info


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2012, o 10:11 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
„Nie chowamy się w krzakach”. Kolejny fotoradar w regionie

W całej Polsce przybywa fotoradarów. Nasz region nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Z urządzenia rejestrującego prędkość korzysta od dwóch tygodni Straż Miejska w Mszanie Dolnej. W lipcu o nowe urządzenia wzbogaci się Straż Gminna w Chełmcu.

Po małopolskich drogach jeżdżą już dwa nowe fotoradary w nieoznakowanych samochodach Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wszystkich jest pięć. W drugiej połowie roku pojawią się także nowe urządzenia rejestrujące na masztach. Na stałe zostaną zamontowane m.in. na ulicy Nawojowskiej i alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu.


Od trzech tygodni nowy fotoradar działa w Mszanie Dolnej. Strażnicy skorzystali z tej formy kontroli prędkości dwa razy. – Było to 25 kwietnia i 10 maja – informuje Jakub Spędzia, komendant Straży Miejskiej w Mszanie Dolnej. – Mierzymy prędkość tylko w terenie zabudowanym przy szkołach, czy przejściach dla pieszych. Nie chowamy się w krzakach. Mamy wyznaczone dwa punkty na ulicy Orkana i Krakowskiej.

Tylko 25 kwietnia strażnicy miejscy zanotowali około 30 wykroczeń. Rekordzista przy ograniczeniu do 50 km/h jechał 109. – Konsultujemy nasze działania z Komendą Powiatową Policji w Limanowej, żeby się nie dublować. Przedstawiamy harmonogram komendantowi policji. Zawarte są w nim miejsca, gdzie w ciągu miesiąca mamy zamiar stać i godziny rejestracji prędkości fotoradarem – wyjaśnia Jakub Spędzia.

Komendant nie był w stanie powiedzieć ile kierowcy zapłacą za przekroczenie prędkości. – Dopiero robimy wyliczenia. Musimy także ustalić właściciela samochodu. Kierowcy, którym fotoradar zrobił zdjęcie pochodzą m.in. z Pomorza, Mazowsza.

To, że procedura wystawiania mandatów jest czasochłonna, potwierdza także komendant straży gminnej w Mszanie Dolnej. – Trzeba obrobić zdjęcia, wypełnić dokumenty, wystawić mandat, wysłać do kierowcy, który np. twierdzi, że nie przypomina sobie, kto kierował w tym czasie samochodem. Te ustalenia zabierają sporo czasu – komentuje Elżbieta Wydra.

Straż z Mszany Dolnej w ciągu dwóch godzin „złapała” na fotoradar 66 kierowców.

- Gdybyśmy chcieli częściej wychodzić w teren z fotoradarem, musielibyśmy zatrudnić nowych pracowników.

Ostatni raz gminny rejestrator robił zdjęcia kierowcom 9 maja. – Było to w Mszanie Górnej. Wtedy 14 kierowców przekroczyło prędkość – dodaje komendant.

Nowy fotoradar planuje kupić także gmina Chełmiec. Trwają ostatnie ustalenia z policją i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, gdzie strażnicy będą mogli ustawiać urządzenie.

sadeczanin.info


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2012, o 13:12 
W takie teksty to im już nikt nie uwierzy :oops:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sie 2012, o 16:00 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5487
Lokalizacja: Luboń
Miejsca gdzie będa się ustawiać fotoradar,

Świniarsku, w Trzetrzewinie i Biczycach.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 sie 2012, o 10:13 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Mobilny fotoradar pilnuje porządku

Koniec szaleństw na drogach w gminie Chełmiec.

Zaraz po weekendzie w najbardziej niebezpiecznych miejscach ustawiany będzie fotoradar, który został właśnie zakupiony

- Będziemy go ustawiać przede wszystkim koło szkoły w Świniarsku, w Trzetrzewinie, gdzie ostatnio miał miejsce poważny wypadek, a także w Biczycach, gdzie na prostym odcinku drogi motocykle i samochody rozpędzają się do ponad 110 kilometrów– mówi wójt Chełmca Bernard Stawiarski.

W przypadku Trzetrzewiny trwają rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad by odcinek drogi oznakować jako teren zabudowany bo tylko w takich miejscach gmina może ustawiać fotoradar.

Radio Kraków


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2012, o 10:08 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
SG Chełmiec zakupiła IntegręBa. Film: Sądecka Telewizja Internetowa.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 wrz 2012, o 15:00 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Fotoradar sprawdził się w Chełmcu

Już kilkaset kierowców łamiących przepisy drogowe udało się zarejestrować dzięki przenośnemu fotoradarowi, którym dysponują Strażnicy Gminni w Chełmcu.

Dzięki dostępowi do ogólnopolskiej bazy właścicieli pojazdów wkrótce też zaczną być wysyłane pierwsze wezwania do zapłaty mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości.

- Fotoradar w naszej gminie funkcjonuje od sześciu tygodni i przez ten okres udokumentowaliśmy kilkaset przekroczeń prędkości – informuje Rafał Majda, komendant Straży Gminnej w Chełmcu.

Na terenie całej gminy jest kilka miejsc, w których można natknąć się na wspomniane urządzenie. Do tego celu najczęściej wyznaczone są okolice szkół, gdzie ruch pieszych jest największy.

- Są to Biczyce Dolne, Świniarsko, Chełmiec, Rdziostów, Marcinkowice i Klęczany – dodaje Rafał Majda.

Rekordzista jechał w jednym z tych miejsc z szybkością 115 kilometrów na godzinę. Tym samym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 65 kilometrów. Teraz grozi mu mandat w wysokości do 500 złotych i aż 8 punktów karnych.

źródło + VIDEO: TV-NS


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 wrz 2012, o 16:22 
osclbn napisał(a):
- Są to Biczyce Dolne, Świniarsko, Chełmiec, Rdziostów, Marcinkowice i Klęczany – dodaje Rafał Majda.

To jeszcze porób nowe tematy jak możesz do tych miejscowości bo chyba nie wszystkie są.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 wrz 2012, o 16:53 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Robi, mam listę od znajomego tych lokalizacji ale muszę pojechać do niego, aby mi ją rozszyfrował - ma takie pismo, że za ch...rę nie mogę go odczytać ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 wrz 2012, o 11:24 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Bardziej rozbudowany artykuł:

Cytuj:
Chełmiec: W ciągu miesiąca fotoradar złapał 800 kierowców!

- Fotoradar się sprawdził – komentuje efekty pracy urządzenia rejestrującego prędkość komendant Straży Gminnej w Chełmcu. W ciągu miesiąca urządzenie przyłapało na przekraczaniu prędkości około 800 kierowców.

Przenośmy fotoradar działa w gminie Chełmiec od 7 sierpnia, ale wynik jaki osiągnął w ściganiu drogowych piratów jest imponujący.

– Zarejestrował około 800 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość – mówi Rafał Majda, komendant Straży Gminnej w Chełmcu. – I już widać pierwsze efekty działania urządzenia. Daje się zauważyć spadek prędkości, z jaką poruszają się kierowcy na oznaczonych odcinkach. Wiele osób przychodzi do nas z prośbą, żeby rozszerzyć teren działania fotoradaru. Nie wykluczam, że uda się to zrobić.

We wtorek (18 września) pierwsi kierowcy złapani „na fotoradar”, zgłaszali się do siedziby Straży Gminnej.

– Na razie wystawiliśmy trzy mandaty. Czeka nas praca papierkowa. Wypełniamy i wysyłamy zawiadomienia do osób, które przekroczyły prędkość. To dość czasochłonne – przyznaje komendant i liczy, że do zespołu dołączy nowy pracownik.

Rekordzista złapany przez gminny fotoradar przekroczył dozwoloną prędkość o prawie 70 km/h. Dostał za to 10 punktów karnych i 500 zł. Jeśli jednak liczyć, że średnio każdy przyłapany na zbyt szybkiej jeździe dostanie 200 zł, to gmina zarobiła w ciągu miesiąca około 160 tys. zł. Jak zagospodaruje te pieniądze?

– Na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – odpowiada Rafał Majda. – Zainstalowanie sygnalizacji świetlnej, montaż progów zwalniających, budowa kładek i dodatkowych przejść dla pieszych. Ale na to wszystko to chyba nie zarobimy… – dodaje.

sadeczanin


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 lis 2012, o 16:06 
Offline
Aspirant
Aspirant

Dołączył(a): 7 wrz 2009, o 16:13
Posty: 1607
Lokalizacja: Monachium
Cytuj:
Kierowco, hamuj jadąc przez gminę Chełmiec

2012-11-26Paweł Noga kontroluje prędkość przejeżdżających samochodów. - Po krzakach się nie chowamy, bo to nieetyczne - mówi.

Trzy miesiące wystarczyły, aby gmina Chełmiec zarobiła około 100 tysięcy złotych na mandatach drogowych od kierowców. Prędkość kierowców sprawdza Straż Gminna, którą w tym roku utworzyły lokalne władze i zaopatrzyły w przenośny fotoradar. Dla wielu ukaranych to zaskoczenie, bo strażnicy nie mają prawa zatrzymywać poajzdów. Czasami można ich po prostu nie zauważyć.

Pocztowe wezwanie do zapłaty wraz ze zdjęciem i świedectwem homologacji fotoradaru jest bolesnym przypomnieniem samochodowej szarży przez gminę Chełmiec.

- Zasadzając się na nas i goląc z pieniędzy, gmina nabija sobie portfel - użalał się jeden z przyłapanych na przekroczeniu prędkości we wsi Świniarsko. - Strażnicy są od porządków, a nie od wystawiania mandatów. Zamiast iść na patrol, robią na nas polowania, a potem siedzą całe dnie nad papierami wypisując wezwania.

- W naszej gminie zrobiło się ostatnio bardzo niebezpiecznie na drogach - przekonuje wicewójt Artur Bochenek.


Czytaj także:
Chełmiec: fotoradar kosztował 70 tys. zł. Już się zwrócił
- Musieliśmy temu zaradzić. Pieniądze z mandatów pójdą na poprawę bezpieczeństwa, oznakowanie przejść.

Straż Gminna w liczbie czterech funkcjonariuszy istnieje zaledwie od maja. To jedyna taka formacja w wiejskiej gminie na Sądecczyźnie. Z fotoradarem zaczęła stać od sierpnia. Na wyświetlaczu podobnym jak w aparacie fotograficznym ma obraz ruchu na drodze i prędkość najbliżej jadącego auta. Urządzenie kosztowało ok. 70 tys. zł. Już się zwróciło.

- Obowiązuje nas taki sam taryfikator jaki ma policja- mówi jeden ze strażników Krzysztof Leśniara. - Po krzakach się nie chowamy, bo to nieetyczne - dodaje jego kolega Paweł Noga.

W poniedziałek stali obok Zespołu Szkół w Chełmcu. Z pozostałą dwójką funkcjonariuszy mają miejsca także w pobliżu szkół w Świniarsku, Rdziostowie, Małej Wsi, Klęczanach i Marcinkowicach. - O kontroli fotoradarowej ostrzegają tablice - zauważa komendant Rafał Majda.

Sądeccy strażnicy tego nie robią
Straż Miejska w Nowym Saczu nie miała, nie ma i nie zamierza kupować fotoradaru. Na terenie miasta pełni służbę razem z komendantem 31 strażników. - Nasze działania koncetrują się na pilnowaniu porządku publicznego - mówi zastępca komendanta Dariusz Górski. - Jeśli chodzi o sprawy drogowe, pilnujemy właściwego parkowania. Nie mieliśmy i nie mamy w planach zakupu fotoradaru. Po pierwsze, nie możemy sobie na to pozwolić przy obecnej obsadzie kadrowej. Po drugie, od mandatów drogowych jest policja i inspekcja ruchu drogowego. Niech każdy robi to, co potrafi najlepiej. Inna sprawa to ewentualna pomoc przy identyfikacji pojazdów.


Załączniki:
chelmiec.jpg
chelmiec.jpg [ 52.08 KiB | Przeglądane 1133 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 gru 2012, o 13:57 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Fotoradar zarobił 138 tys. zł. Strażnicy wystawili 854 mandaty

Od sierpnia tego roku fotoradar przyłapał w gminie Chełmiec 854 kierowców, którzy złamali przepisy kodeksu ruchu drogowego. Łączna wartość mandatów, które wystawili strażnicy gminni to 138 tys. 850 zł.

Fotoradar kontroluje prędkość kierowców od sierpnia tego roku. Zdaniem sekretarza gminy Chełmiec, już widać pierwsze efekty jego pracy.


- Z naszych obserwacji wynika, że kierowcy jeżdżą ostrożniej i wolniej. Liczba mandatów spada z miesiąca na miesiąc – mówi Artur Boruta. – Strażnicy gminni nie stoją w jednym miejscu dłużej niż godzinę. Na początku, w ciągu tego czasu, fotoradar robił zdjęcia około 15 kierowcom, dziś rejestruje 5-6 osób.

Sekretarz cieszy się, że poprawa bezpieczeństwa na drodze jest już widoczna. – Zależało nam, żeby ten cel osiągnąć szczególnie w miejscach, gdzie znajdują się szkoły. To tam przede wszystkim strażnicy mierzą prędkość.

Pieniądze zarobione z mandatów gmina przeznaczy na poprawę bezpieczeństwa na drodze. – Na pewno nie wydamy ich np. na promocję gminy. Dzięki środkom zgromadzonym z mandatów będziemy budować nowe chodniki, progi zwalniające.

Do gminnej kasy z mandatów wpłynęło już 108 tys. 450 zł. Pozostali kierowcy jeszcze nie zapłacili. – W stosunku do nich zostały już zainicjowane czynności egzekucyjne – dodaje Boruta.

W Mszanie Dolnej ze środków, które zarobił fotoradar miasto kupiło już dwa nowe lustra drogowe – jedno pomaga kierowcom włączającym się do ruchu z ulicy Malinowej w ulicę Matejki, a drugie znajduje się na ulicach Podhalan i Tolińskiego.

sadeczanin.info


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lut 2014, o 16:58 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2681
Lokalizacja: Gostyń / Ostrów Wielkopolski
Cytuj:
Radar przyniósł gminie ponad 300 tys. zł. Wójt chce kupić kolejny

Tylko w ubiegłym roku Chełmiec skasował kierowców na mandatach na kwotę 330 tys. zł. Apetyt wójta rośnie, chce kupić kolejny radar. Zmiana ustawy może jednak ostudzić te zapędy. Czy straż miejska i gminna powinna korzystać z fotoradarów? Wypowiedz się na forum pod artykułem! Radar przyniósł gminie ponad 300 tys. zł. Wójt chce kupić kolejny Strażnik gminny z Chełmca Paweł Noga tłumaczy, że większość osób łamiących przepisy drogowe na terenie gminy, które uwiecznił fotoradar, to przyjezdni, głównie kierowcy z powiatu limanowskiego.

Chełmiec i Mszana Dolna. Jadąc przez te gminy trzeba być szczególnie czujnym. Przenośny fotoradar, którym dysponują miejscowe straże gminne, pstryka zdjęcia seriami. Tylko w 2013 roku w Chełmcu nabił do kasy miasta ponad 330 tys. zł. W tym okresie wystawiono prawie 1700 mandatów.

- Koszt zakupu fotoradaru szybko nam się zwrócił - przyznaje Rafał Majda, komendant liczącej sześciu funkcjonariuszy Straży Gminnej w Chełmcu.

- Wydaliśmy na niego 70 tys. zł i już po nieco ponad dwóch miesiącach byliśmy na plusie.

Pieniędzy byłoby znacznie więcej, ale wielu kierowców wezwania do zapłaty zignorowało. Z wystawionych mandatów wynika, że kierowcy łamiący przepisy powinni zapłacić do gminnej kasy o 63 tys. zł więcej.

- Na skuteczne zamknięcie procedury dostarczenia mandatu mamy 180 dni. Po tym czasie sprawa kierowana jest do sądu - wyjaśnia Rafał Majda. - Chcę jednak ostrzec kierowców, by nie słuchali plotek, że nasza działałność jest nielegalna i można grać na zwłokę, bo to potem drogo kosztuje. Grzywna plus koszty sądowe mogą iść w tysiące, więc się nie opłaca.

Chociaż robienie fotek przez strażników dla gminy jest opłacalne i legalne, istnieje spora nadzieja, że niebawem to się zmieni. Za znienawidzone przez kierowców gminne fotoradary zabrali się już posłowie.

- Szykujemy zmianę kodeksu drogowego i chcemy, żeby radarami przenośnymi dysponowała tylko policja, a stacjonarnymi Inspekcja Transportu Drogowego - wyjaśnia Stanisław Żmijan, poseł Platformy Obywatelskiej. - Radary w rękach gmin to zbyt łatwy sposób zarabiania nieraz milionów na kierowcach.

Wójt Chełmca Bernard Stawiarski przekonuje tymczasem, że gmina kupiła fotoradar, nie po to, aby nabijać kasę kosztem kierowców, ale by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Urządzenie na statywie przede wszystkim pojawia się na drodze powiatowej w okolicach samego Chełmca, Świniarska i Rdziostowa.

- Ludzie dostrzegają, że kierowcy jeżdżą tam wolniej i domagają się takich samych stref w innych miejscach - podkreśla Bernard Stawiarski, niezrażony pogłoskami o zabraniu gminom prawa do korzystania z fotoradarów. - Przymierzamy się do tego w Marcinkowicach, Małej Wsi, Biczycach i Paszynie.

Władze gminy przymierzają się nawet do kupna drugiego przenośnego fotoradaru. - Sygnały z kancelarii premiera mówią, że zmian w sprawie fotoradarów obsługiwanych przez gminy raczej prędko nie ma co się spodziewać - zauważa Artur Bochenek, wicewójt Chełmca. - A my musimy się zabezpieczyć przed wzmożoną falą samochodów, które będą przejeżdżać przez naszą gminę po wybudowaniu drugiego mostu przez Dunajec w Nowym Sączu.

Gminę Chełmiec o siedem lat wyprzedziła Mszana Dolna, w której dwóch strażników z przenośnym radarem zainstalował poprzednik obecnego wójta Bolesława Żaby - Tadeusz Patalita.

- Teraz jest nas trójka. Radar ustawiamy przede wszystkim w pobliżu szkół w Kasince Małej i Mszanie Górnej. Dostaliśmy zgodę również na jego ustawianie w Rabie Niżnej - informuje komendat strażników gminnych Elżbieta Wydra. Roczne wpływy z mandatów w gminie Mszana Dolna od kilku lat oscylują w granicach 100 tys. zł.

Obrazek

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group