Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 20 lis 2018, o 15:20

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Chorwacja
PostNapisane: 9 lip 2010, o 15:56 
Niedługo tam się wybieram do Chorwacji -
może ktoś z Was ma doświadczenie na tamtych
drogach jak to wszystko wygląda ?

Tytuł:
PostNapisane: 9 lip 2010, o 16:06 
Aspirant
Aspirant

Przepisy ruchu drogowego

Ograniczenia prędkości , km/h.

- teren zabudowany – 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej

teren niezabudowany - 90

autostrady 130

drogi ekspresowe - 110

Wyposażenie pojazdu
- pasy bezpieczeństwa
- trójkąt ostrzegawczy,
- pojazd z przyczepą – 2 trójkąty ostrzegawcze
- apteczka pierwszej pomocy – minimalna głębokość rzeźby bieżnika opon – 1,6 mm (opony zimowe – 4 mm)

- komplet zapasowych żarówek

- kask ochronny dla motocyklisty i pasażera oraz rowerzysty w wieku poniżej 16 lat – zaleca się posiadanie gaśnicy (obowiązkowa w samochodach handlowych) i linki holowniczej

Światła mijania Używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h w przypadku złej widoczności. W zimie, w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca używanie świateł obowiązkowe przez 24h. Motocykle i skutery – używanie świateł mijania obowiązkowe przez cały rok przez 24h.
Kamizelki odblaskowe Obowiązek posiadanie kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach 2-osiowych i motocyklach. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np.awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego
Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego.
Prawo jazdy. Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.
Przewóz dzieci. Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach samochodu. Dzieci w wieku 5 – 12 lat winny podróżowac na tylnych siedzeniach zabezpieczone 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,00%

Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu, w HRK, za:

-przekroczenie prędkości: # w terenie zabudowanym: do 10 km/h – od 300 HRK

od 10 do 20 km/h – 500 HRK

od 20 do 30 km/h – 1000 HRK + 1 pkt.karny

od 30 do 50 km/h – 2000 HRK + 2 pkt.karne

powyżej 50 km/h – od 5000 do 15 000 HRK + 3 pkt.karne

# poza terenem zabudowanym: o

d 10 do 30 km/h – 500 HRK

od 30 do 50 km/h – 1000 HRK

powyżej 50 km/h – od 3000 do 7000 HRK + 3 pkt.karne

Inne wykroczenia:

- wymuszenie pierwszeństwa przejazdu – 2000 + 3 pkt.karne

- nieprawidłowe wyprzedzanie – od 700 do 2000 + 2 pkt.karne

- nieprzestrzeganie czerwonego światła – od 2000 do 5000 + 2 punkty karne

- nieużywanie pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu bez urządzenia głośnomówiącego – 500

- jazda na <łysych oponach> – 100 do 200

- nieprawidłowe parkowanie – 300

- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 700

- nieużywanie kasku ochronnego – 1000

- przewożenie dzieci poniżej 12 lat na przednim siedzeniu – 500

Jeżeli kierowca zagraniczny popełni wykroczenie pociągające za sobą zatrzymanie prawa jazdy to na jego prawie jazdy zostanie odnotowany okres zakazujący prowadzenia pojazdu na terytorium Chorwacji.

Uwaga: Policja ma prawo zatrzymać paszport turysty na okres maks. 48 godzin lub do czasu uregulowania nałożonego mandatu albo stawienia się w sądzie.

Opłaty drogowe

Przejazd autostradami w Chorwacji jest płatny. Opłaty pobierane są w zależności od rodzaju pojazdu i odcinka trasy. Nie na wszystkich odcinkach trasy można płacić kartą więc konieczne będzie posiadanie gotówki.
Na większości odcinków za przeciętny samochód osobowy zapłacimy między 20 a 50 kun. Są jednak odcinki kosztujące poniżej 10 kun oraz sięgające prawie 100 kun.
Jadąc TIRem na większości odcinków zmieścimy się w 100 kunach, są jednak odcinki droższe.Polecamy mapę oraz kalkulator opłat udostępnione na stronie Croatian Motorways Ltd. (firmy zarządzającej autostradami).

Tytuł:
PostNapisane: 9 lip 2010, o 16:10 
A ktoś podróżował tamtymi drogami
Dużo misiaków jeździ albo czatuje jak u nas
po krzakach? Dzięki Mateusz

Tytuł:
PostNapisane: 9 lip 2010, o 16:36 
Aspirant
Aspirant

Wystarczająco dużo żeby dbać o bezpieczeństwo-po twojemu łupić - jadących na urlop. :!:
Z niemieckich forów wiem ze na każdą autostradę przypadają 2-3 nieoznakowane.
A z radarami się pojawiają w miastach i na jedno jezdniowych drogach.Przez to tobie radze jechać przepisowo bo droga daleka a możesz nie dojechać jak będziesz jeździł tak jak w Polsce i z urlopu nici. :idea:

Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Mateusz, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: 9 lip 2010, o 16:50 
Błagam Cię pisz po Polsku
a mowy umoralniające zachowaj dla siebie
bo nie prosiłem o nie.

Tytuł:
PostNapisane: 10 lip 2010, o 14:05 
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Byłem tam co prawda 9 lat temu, ale prawie każde przekroczenie prędkości na trasie oznaczało mandat, policjia była bardzo skuteczna w tej kwestii i bez taryfy ulgowej, natomiast dla jadących przepisowo bez najmniejszych problemów i szukania czegokolwiek na siłę. Co do autostrad się nie wypowiadam, bo wtedy kończyła się przed Zagrzebiem :DD:

Gdybyś z kimś rozmawiał o kierunku jazdy to:
lewo - według nich lijewo
prosto - PRAWO (uwaga na to!)
prawo - desno

Stacje benzynowe poza głównymi trasami raczej odstraszały wyglądem, coś jak nasze CPN'y z lat osiemdziesiątych, ale paliwo wszędzie mieli odczuwalnie dobre, tankowałem na koncernie INA, możesz tam śmiało lać.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lip 2010, o 09:22 
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Właśnie wróciłem z tego kraju z wyprawy motocyklowej. Przejechałem Chorwację w zdłóż i wszerz Drogi szerokie i bezpieczne , autostrady płatne , ale ceny do przyjęcia. Spotkałem w małych miejscowościach stacje paliw , które pamiętają jeszcze lata osiemdziesiąte , jednak do jakości paliwa nie mam zastrzeżeń. Nie widziałem żadnych fotoradarów, policji jak na lekarstwo. Widziałem dwa patrole , jeden na wylocie z miasteczka , pilnowali zakazu wyprzedzania a drugi w miasteczku z suszarką , Jazda była skoncentrowana na oglądaniu pięknych widoków a nie jak u nas na obserwowaniu krzaków i lusterka wstecznego.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lip 2010, o 09:50 
Cytuj:
Jazda była skoncentrowana na oglądaniu pięknych widoków a nie jak u nas na obserwowaniu krzaków i lusterka wstecznego.

Moja wyprawa po Chorwacji odbywała się kiedy jeszcze nie bawiłem się na forum, ale odczucia miałem podobne do Twoich Czapla. Wiem ze od tamtej pory dużo zapewne się zmieniło pod względem sprzętu i w ogóle....ale mentalność mentalnością. Co do reszty się nie wypowiadam bo to zbyt odległe czasy już są. :!:

Tytuł:
PostNapisane: 26 lip 2010, o 09:17 
Dziękuję wszystkim za odp.
Jak wrócę z wakacji wypowiem sie też na ten temat

Tytuł:
PostNapisane: 26 sie 2010, o 20:03 
Aspirant Sztabowy
Aspirant Sztabowy

Po tegorocznym urlopie w Chorwacji chciałbym zwrócić uwagę, że policja zdecydowanie odpuściła turystom.
Kontrolują wyłącznie prędkość, bez jakiś przesadnych zasadzek.
Głównie pilnują 50 km/h w terenie zabudowanym.

Jako ciekawostkę powiem Wam, że będąc na riwierze Makarskiej przez 10 dni sierpnia, codziennie widziałem patrol z laserowym miernikiem prędkości dokładnie w tym samym miejscu - na przystanku autobusowym w miejscowości Igrane
To jest konsekwentne działanie prewencyjne :DD:

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 16:35 
Ja też byłem w Chorwacji i na Korczuli widziałem tylko jeden
przenośny fotoradarek w asyście Mondeo 4 tak nic więcej.

Strefa czasowa: UTC + 1