Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 20 lis 2018, o 14:34

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sty 2010, o 12:19 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Czy ktoś zapłacił już osobiście za zdjęcie z fotoradaru zrobionego na terenie tzw. starej Unii Europejskiej czyli najczęściej to Niemcy, Belgia, Francja, Holandia...

Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2010, o 12:48 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Ja jeszcze nie a mam w kolekcji co najmniej 3 w Niemczech i 1 w Belgii. Dodatkowo mój brat ma w kolekcji kilka zdjęć w Niemczech i co ciekawe jechał autem na niemieckich tablicach ale zarejestrowane na niego i jego polski adres, więc z dotarciem do danych nie powinni mieć najmniejszych problemów.

Tytuł:
PostNapisane: 21 sty 2010, o 13:45 
ja niestety mam stary bilet z holandii, który na dany czas ściągnięto mi z wypłaty :(

Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2010, o 10:56 
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Cytuj:
Mandaty za granicą. Płacisz? Fotoradary za granicą są niegroźne

Kary za naruszenie przepisów drogowych za granicą trzeba opłacać natychmiast. Inaczej grozi nawet konfiskata auta.

Wyjeżdżając samochodem poza Polskę warto pamiętać, że wbrew pozorom nasza drogówka jest bardzo wyrozumiała dla kierowców. Często patrzy przez palce na popełniane wykroczenia, a w dodatku nakłada dość łagodne kary za przewinienia. W większość krajów europejskich mandaty są przynajmniej dwa razy droższe, a policja nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia. Co więcej - nie jesteśmy przyzwyczajeni do zwracania uwagi na niektóre przepisy zawarte w kodeksie drogowym.

Przykładem może być przestrzeganie prawidłowego dystansu między poprzedzającym pojazdem. W Polsce zostaniemy za to ukarani, jeśli doprowadzimy do kolizji. W Niemczech czy Francji drogówka rygorystycznie pilnuje przestrzega odległości między autami. Jeśli zostaniemy przyłapani podczas jazdy "na bagażniku" innego samochodu, grozi nam mandat w wysokości ok. 500 euro. Zaskoczeniem może być kara za najczęściej popełniane wykroczenie, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości. U nas to maksymalnie 500 zł, czyli ok. 125 euro. Tymczasem w Niemczech mandat może sięgnąć 760 euro, na Słowacji - 830 euro, w Austrii - 2180 euro, a w Belgii - 2750 euro.

Trzeba także pamiętać, że jeśli zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, karę musimy zapłacić na miejscu. Jeśli nie mamy przy sobie gotówki, należność możemy uregulować kartą płatniczą w miejscu kontroli. Taka możliwość istnieje np. w Austrii, gdzie drogówka ma terminale płatnicze. Często policjanci podwożą także obcokrajowców do bankomatów czy banków, aby móc odebrać pieniądze za mandat. Co się stanie, jeśli nie będziemy mieli przy sobie odpowiedniej ilości gotówki lub karty? W Austrii zostanie nam zabrany wartościowy przedmiot z samochodu np. kamera czy nawigacja. Z kolei w Niemczech, jeśli odmówimy zapłaty mandatu lub nie mamy gotówki, drogówka zatrzyma nasz pojazd. Słoweńcy mają inną metodę na wymuszenie zapłaty mandatu przez zagranicznych turystów. Jeśli nie zapłacimy kary od razu, zatrzymany nam zostanie paszport lub dowód osobisty, a sprawa trafi do sądu.

Fotoradary niegroźne

- Jeśli nie masz pieniędzy, policjant może zatrzymać twój samochód, zabrać z niego wartościowy przedmiot lub skierować sprawę do sądu. - Polskie służby nie będą cię ścigać za niezapłacony zagraniczny mandat, nawet jeśli przyjdzie do twojej skrzynki pocztowej. Unia chce to jednak zmienić. - Polacy za granicą także dostają punkty karne, Po przekroczeniu limitu można dostać zakaz prowadzania pojazdów w danym kraju np. w Austrii więcej »

W o wiele lepszej sytuacji jesteśmy, jeśli nasze przewinienie zostanie zarejestrowane przez zagraniczny fotoradar. Mandaty wystawione na podstawie zdjęć nie przychodzą do Polski, a nawet jeśli tak się zdarzy (mieliśmy auto z wypożyczalni, a ta podała nasz adres policji albo - w przypadku Szwajcarii - tamtejsza policja zwróciła się do polskiej prokuratury o pomoc w ustaleniu danych), to i tak nie zostaniemy zmuszeni do ich zapłacenia.

Ale uwaga! Jeśli mamy zaległy mandat np. w Niemczech i zostaniemy zatrzymani podczas kolejnej wizyty w tym kraju, policjant na pewno upomni się o niezapłaconą grzywnę. Oprócz mandatu np. w Austrii, Czechach lub Niemczech obcokrajowcy dostają punkty karne za przewinienia. Po przekroczeniu limitu w danym kraju dostaniemy zakaz poruszania się po jego drogach np. przez rok

źródło informacji: Motor

Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2010, o 23:17 
Posterunkowy
Posterunkowy

Mam pytanie.
Ostatnio na końcu autostrady niedaleko Żyliny stały Misiaki z tym badziewiem Klik . Zobaczyłem ich z jakiś 200m i wydaje mi się że zdążyłem zwolnić do wymaganej prędkości zanim minąłem znak. Teraz pytanie: czy jeśli jednak jechałem za szybko i mnie trafiło to oni od razu ściągają i dają mandat, czy robią fotę i wysyłają? i jeśli tak to jak to wygląda ze ściągalnością? dodam ze przekroczyłem max o ok10km/h

Edit: Polska pisownia + znaki interpunkcyjne + linki w URL

Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez voodoo25, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2010, o 23:19 
Podinspektor
Podinspektor

voodoo25 napisał(a):
Mam pytanie.
Ostatnio na końcu autostrady niedaleko Żyliny stały Misiaki z tym badziewiem Klik . Zobaczyłem ich z jakiś 200m i wydaje mi się że zdążyłem zwolnić do wymaganej prędkości zanim minąłem znak. Teraz pytanie: czy jeśli jednak jechałem za szybko i mnie trafiło to oni od razu ściągają i dają mandat, czy robią fotę i wysyłają? i jeśli tak to jak to wygląda ze ściągalnością? dodam ze przekroczyłem max o ok10km/h

Jak miałeś o 10 km/h więcej niż dozwolone na budziku to raczej nie masz się o co martwić, bo sam zegar przekłamuje o około 5-8 km/w w zależności od auta.

Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Polak., łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2010, o 23:29 
Nadinspektor
Nadinspektor

Jak Cie od razu nie złapią żebyś zapłacił, to możesz spać spokojnie. :) Mnie kilka razy błysnęło w Niemczech... i do dzisiaj nic nie przyszło.

Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2010, o 08:39 
Młodszy Inspektor
Młodszy Inspektor

voodoo25 napisał(a):
Mam pytanie.

Wpiszą w bazę i mogą przy następnym zatrzymaniu przez drogówkę sprawdzić czy coś masz i wtedy trzeba zapłacić bo już nie puszczą. To urządzenie ma kilkaset m zasięg więc może łapali tych naprawdę spieszących się :)

Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej, kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć mojego autorstwa jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170

Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez wielkinieznajom, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2010, o 20:10 
Starszy Posterunkowy
Starszy Posterunkowy

Ze Szwajcarii przychodzą. W zasadzie nie fotki ale pismo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych (do tego jeśli się nie mylę) o ustalenie sprawcy wykroczenia. Polska podaje nasze dane i w ten sposób mamy u siebie w skrzynce pocztowej mandat ze Szwajcarii. W Szwajcarii próg wyzwalania fotoradarów jest od +6kmh (podobnie jak w Holandii) i takie również trafiają do naszych skrzynek. Oczywiście nie możemy być karani nie przebywając na terenie Szwajcarii ale każda nasza następna wizyta u nich spotka się z upomnieniem o ten mandat. O ile oprocentowanie mają niskie w kredytach to już nie wiem jak u nich wygląda tabela z odsetkami :D

P.S. ciekawe jak to wygląda jeśli ktoś ma kredyt na zmiennym oprocentowaniu we Frankach :shock:

Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2010, o 10:39 
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Cytuj:
Mandat za granicą? Znajdą cię!

Ministrowie transportu krajów "27" mają dzisiaj uzgodnić nowy system wymiany danych, który umożliwi identyfikację i ściganie zagranicznych kierowców łamiących przepisy na drogach UE. Ma to położyć kres ich poczuciu bezkarności i ograniczyć liczbę wypadków.

"Mamy nadzieję, że jutro uda nam się przyjąć porozumienie" - powiedziała rzeczniczka KE ds. transportu Helen Kearns.

Źródła dyplomatyczne podały, że po rozwianiu niemieckich zastrzeżeń formalnych jest zgoda krajów UE na nowe przepisy.

Obecnie kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w innym państwie Unii Europejskiej, pozostaje, poza nielicznymi wyjątkami, bezkarny. System automatycznych radarów i kamer nie jest w stanie ustalić jego tożsamości. Podobnie jest w przypadku kontroli przez policję, która nie ma środków, by potwierdzić dane schwytanego na jeździe po pijanemu zagranicznego kierowcy i jego samochodu.

Ta bezkarność nie tylko niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo drogowe, ale także jest dyskryminująca w stosunku do krajowych sprawców wykroczeń, którzy ponoszą kary.

W nowym systemie belgijska policja będzie mogła zwrócić się o identyfikację np. polskiego kierowcy, który dostanie po polsku list z nakazem zapłacenia mandatu. "Otworzymy dla siebie nawzajem bazy danych o numerach rejestracyjnych" - powiedziała Kearns.

Zgodnie z propozycją KE będzie tak w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, jazdy pod wpływem alkoholu, jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz przejechania na czerwonym świetle. Razem te cztery kategorie złamania prawa są powodem trzech czwartych wypadków śmiertelnych na drogach UE.

W toku prac legislacyjnych doszły kolejne przewinienia: jazda pod wpływem narkotyków, jazda po pasie awaryjnym na autostradzie, korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy, jazda na motocyklu bez kasku.

Nie dość, że kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego poza Polską są o wiele wyższe niż u nas, to prawie zawsze trzeba je płacić na miejscu. Warto o tym wiedzieć, planując wakacyjne wyjazdy. więcej »

W krajach, gdzie rozbudowany jest system automatycznych kontroli radarowych (np. Francja, Belgia, Wielka Brytania i Luksemburg) możliwość natychmiastowej identyfikacji zagranicznych kierowców łamiących prawo ma szansę wpłynąć na lepsze egzekwowanie mandatów, których obecnie nawet się nie wystawia, skoro nie wiadomo, pod czyj adres mają trafić.

Belgii, która przewodniczy teraz UE, zależy na porozumieniu, bo jest to kraj licznie odwiedzany przez niemieckich, francuskich, holenderskich i polskich kierowców.

Dane dla poszczególnych krajów UE pokazują skalę problemu: we Francji zagraniczni kierowcy stanowią 5,1 proc. wszystkich użytkowników dróg, ale odpowiadają aż za 15 proc. przypadków przekroczenia prędkości. W niewielkim, tranzytowym Luksemburgu to odpowiednio 14 i 30 proc.

Porozumienie polityczne, które ma być zawarte w czwartek, ma jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Potem kraje będą miały dwa lata na wdrożenie przepisów.
PAP

Tytuł:
PostNapisane: 17 gru 2010, o 02:58 
Podkomisarz
Podkomisarz

Zanim to wprowadzą to jeszcze trochę upłynie wody w np. w Renie. A później, kiedy kolejne Państwa podpiszą tą dyrektywę, to także troszkę wody upłynie w Wiśle, a jeszcze stworzenie systemu :D

Więc kolejne wakacje pewnie się uda jeszcze przejechać, bez widokówki z dróg europy... o ile na miejscu nie dosięgnie Cię sprawiedliwość tamtejszej Policji ;)

Tytuł:
PostNapisane: 17 gru 2010, o 23:52 
Pracę ruszą w ekspresowym tempie bo jest na to parcie straszne w UE....heh za dużo kasy im ucieka jak Polacy jeżdżą po Europie :lol:

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2011, o 22:21 
Posterunkowy
Posterunkowy

Czy któryś z forumowiczów może mi potwierdzić czy powstał już system powiadamiania właściwych organów członków unii o wykroczeniach drogowych wyłapywanych fotoradarami. Właśnie wróciłem z Danii i tam mi przynajmniej raz błysnęło. CZy mogę liczyć, ze może mi się upiecze? Ale <Złapany> twierdzi, że z niego ściągnęli. Pozdrawiam. Anko

Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2011, o 10:37 
Aspirant
Aspirant

anko53, śpij spokojnie do Polski jeszcze nie wysyłaja mi blyslo w Niemczego i Holandii nic do dzisiaj nie przyszło.

Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2011, o 23:59 
Podkomisarz
Podkomisarz

anko53, postaram się dowiedzieć o tym co pisałeś mi na PW, ale bywa tak że w niektórych miejscowościach te tablice z migającymi światłami są żółte a w niektórych miejscowościach są te światła białe.

W Danii jedynie spotkałem się z mobilnymi fotoradarami ukrytymi w furgonetkach...

Najważniejsze być czujnym na busy z Białymi tablicami na poboczu, ponieważ żaden dun nie wsadzi do furgonetki białych blach... takimi to jeżdżą tylko municypalni, w najbliższych Dniach wybieram się do Danii może uda się cyknąć zdjęcia BUS-owi...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1