Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 26 wrz 2018, o 09:47

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sty 2013, o 15:53 
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Mam pytanie podstawowe, może przez to nie bardzo mądre, ale dla zaspokojenia swojej wiedzy jestem gotów przyjąć ciosy.
Czy fotoradary mobilne na samochodach ITD są zgodne z prawem? Dlaczego pytam, bo w PoRD jest delegacja dla ITD odnośnie radarów stacjonarnych art.129g czy też wideorejestratorów art.129h.2. Nie znalazłem nic o mobilnych fotoradarach. Dla lepszego zobrazowania. SG i SM maja delegacje do mobilnych fotoradarów w art.129b.4. Czy wobec tego ITD ma prawo używać tych urządzeń.

Tytuł:
PostNapisane: 23 sty 2013, o 20:42 
Nadinspektor
Nadinspektor

Cytuj:
Art. 129a. 1. Kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem:

który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.3)),

w stosunku do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu:

przyrządów kontrolno-pomiarowych,

przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących,

który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa

który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

- należy również do Inspekcji Transportu Drogowego.

Art. 129h. 1. W zakresie, o którym mowa w art. 129g ust. 1, rejestracji podlegają w szczególności:

obraz naruszenia, w tym obraz pojazdu, którym kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu;

data oraz czas popełnienia naruszenia;

numer identyfikacyjny urządzenia rejestrującego;

- a w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości rejestrowane są również:

prędkość, z jaką poruszał się pojazd;

prędkość dopuszczalna w miejscu i czasie popełnienia naruszenia.

2. W szczególnie uzasadnionych bezpieczeństwem ruchu drogowego przypadkach Inspekcja Transportu Drogowego może ujawniać naruszenia przepisów ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w art. 129g ust. 1 lit. a, również za pomocą urządzeń rejestrujących, które ujawniają naruszenia przepisów ruchu drogowego na określonym odcinku drogi. W takim przypadku urządzenia te rejestrują w szczególności:

obraz pojazdu, którym kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu;

datę, czas oraz określenie odcinka drogi, na którym popełnione zostało naruszenie;

średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd na odcinku drogi, na którym popełnione zostało naruszenie;

prędkość dopuszczalną na odcinku drogi, na którym popełnione zostało naruszenie, w czasie jego popełnienia;

numer identyfikacyjny urządzenia rejestrującego.

To Jancio coś niedokładnie czytałeś. ;)

Tytuł:
PostNapisane: 23 sty 2013, o 23:52 
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Przez moment myślałem, że mnie trafiłaś i już chciałem bić pokłony ;) :) - ale.
-Art129a dotyczy
Cytuj:
w odniesieniu do kierującego pojazdem:
który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.3))
,
Czyli zonk dotyczy tylko czynnych przewoźników transportowych np TAXI :D
-Art129h.2 na co i ja zwróciłem uwagę ;) dotyczy
Cytuj:
również za pomocą urządzeń rejestrujących, które ujawniają naruszenia przepisów ruchu drogowego na określonym odcinku drogi.

Wideorejestratorów ponieważ mowa o odcinku drogi i średniej prędkości.
Ale wielkie dzięki bo zmusiłaś mnie do przeczytania jeszcze raz art129g

W art 129g czytamy
Cytuj:
1. Ujawnianie za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych następujących naruszeń przepisów ruchu drogowego:
a) przekraczania dopuszczalnej prędkości,
b) niestosowania się do sygnałów świetlnych
– z zastrzeżeniem art. 129b ust. 3 pkt 3, należy do Inspekcji Transportu Drogowego.

Skoro jest zastrzeżenie to dla mnie ni mniej ni więcej tylko ustawodawca z premedytacja sobie tego nie życzy.
Art129b ust3pkt3
Cytuj:
3) używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urzą-dzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu;

Czyli dla mnie jest jasne, że cichociemne samochody ITD z radarami na pokładzie działają bezprawnie
Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Strefa czasowa: UTC + 1