Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 26 wrz 2018, o 11:43

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dania
PostNapisane: 16 maja 2010, o 08:41 
Podkomisarz
Podkomisarz

Jako, że przez ostatnie lata jeżdżę tam do rodzinki opiszę wam tamte zwyczaje - jeżdżę lądem, czyli od strony Niemiec.

Wjeżdżamy autostradą na terytorium Danii i tu niemiła niespodzianka, większość autostrad maksymalna prędkość 110km/h no czasami max 130km/h. Z moich niewielkich doświadczeń i szwagra jeżeli duny jadą troszkę szybciej warto się podczepić i jechać tak jak oni jadą czyli można tak na ograniczeniu do 110 jechać max 140km/h więcej nie radzę, ponieważ jeżdżą nieoznakowanymi i za przekroczenie powyżej 50km/h może być zabrane prawo jazdy, bądź bardzo wysoki mandat.

Poza autostradami maksymalna prędkość 80km/h istne szaleństwo :D ale powiem wam, że jak się tam jeździ nie ma presji szybkiej jazdy, sam się szybko przystosowałem no tak jak duny czyli max 90km/h (a jakie niskie spalanie).
Teren zabudowany oczywiście 50km/h i tu nie warto szaleć, bo kary są takie, że odechce się jeździć.
Pamiętajcie ważni są rowerzyści POLITI bardzo wyczulona jest na takie sytuacje, tak samo jak na pieszych. Tak samo jak w Niemczech skręcając w prawo radzę się najpierw dobrze rozejrzeć, czy nie zbliża się pieszy czy rowerzysta.

No i teraz najważniejsze.
Auta prywatne w Danii mają białe tablice rejestracyjne
Auta firmowe vany (typu) Transporter, Sprinter itp. żółte tablice rejestracyjne - nie wolno im jeździć w dni wolne od pracy.
Auta firmowe z możliwością jazdy w weekendy co raz częściej mają żółto białe tablice rejestracyjne żółta część jest po lewej stronie. Są też same żółte tablice ale muszą mieć odpowiednią naklejkę. Mogą to być wypaśne auta typu BMW MX5 tylko i wyłącznie z przednimi siedzeniami (żaden firmowy samochód nie ma siedzeń z tyłu).

I teraz dlaczego piszę o tych kolorach tablic. Ponieważ jeżeli zobaczycie na poboczu, bądź na parkingu wzdłuż drogi vana z białymi tablicami no to będzie niespodzianka.... czyli fotoradar. Więc radzę od razu noga na hampel. Wykrycie ładne ostatnio z 350metrów w K (co to jest trudno mi powiedzieć) ale wracając do tego typu vanów, mają one najczęściej wszystkie szyby przyciemnione nawet tylna. W tylnej tylko małe "otwory" na oko kamery i lampę błyskową.

Obrazek

Fotoradarów stacjonarnych w tej części co przebywałem nie widziałem. Jedynie przed wjazdem do miejscowości są takie tablice z jaką prędkością wjeżdżamy i każdy zostaje zmierzony. Ten co znacznie przekroczy prędkość dostaje jeszcze żółtymi sygnałami świetlnymi ostrzeżenie.

No i na koniec... jeżeli jedziecie w mieście dwupasmówką i jest pełno świateł, nie warto jechać zbyt szybko, ponieważ jest zielona fala... i jak jedziesz przepisowo i ruszysz z pod jednych świateł no to możesz ani razu nie użyć hamulca ;)

Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2010, o 10:25 
Od siebie dodam że wszystkie kraje skandynawskie podchodzą bardzo restrykcyjnie do łamania przepisów ruchu drogowego. Jadąc tam po prostu należy jechać zgodnie z przepisami bo przypadkiem możemy nawet trafić pod obrady sądy czy zatrzymać nas w areszcie czy też nie. Z naszą mentalnością i ciężką nogą my jako Polacy mamy szansę się na to załapać. Na tej konferencji co ostatnio byłem była duńska drogówka ale nie była za bardzo komunikatywna więc to też o czymś świadczy np. w odróżnieniu od holenderskiej z którą można było sobie podyskutować i wymienić się uwagami.

Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2010, o 12:18 
Aspirant
Aspirant

też nie spotkałem się ze stacjonarnymi w Danii. Są prowadzone naloty na auta z obcymi blachami - spore kary za nie przerejestrowanie auta po dłuższym niż 3 miesięcznym pobycie. Często słyszałem o przypadkach, że to "życzliwi" duńscy sąsiedzi sami donosili na policję (i robili dokumentację zdjęciami) na sąsiadów np. z Polski, którzy pracowali w DK i poruszali się na tablicach ze swoich rodzinnych krajów. Sami muszą płacić, więc wg ich toku myślowego - inni też powinni to robić. Kary są bardzo wysokie :!: Dodam jeszcze, że o ile Dunowie jeżdżą raczej ostrożnie, to wszyscy pochodzenia arabskiego niekoniecznie. Po Kopenhadze jeżdżą jak im się podoba i za bardzo się niczym nie przejmują. Policja też przymyka oko, bo za chwilę by któryś z nich mógł oskarżyć gliniarzy o rasizm/dyskriminację.

Misial napisał(a):
skręcając w prawo radzę się najpierw dobrze rozejrzeć, czy nie zbliża się pieszy czy rowerzysta.

popieram, tak jest. Kierowca skręcający w prawo zachowuje dużą uwagę :idea: Niejednokrotnie jadąc na rowerze, będąc jeszcze spory kawałek od skrzyżowania, widziałem jak kierowca się zatrzymuje i mnie przepuszcza. To akurat jest spoko ;)

Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2010, o 17:30 
Podkomisarz
Podkomisarz

Hunter z tą życzliwością to ja ich rozumiem, oni z wielkim szacunkiem odnoszą się do swojego Państwa, a na auta tam jest nałożony bardzo wysoki podatek drogowy (w cenie auta, jak i później w co rocznej opłacie). Skoro wielu Polaków wyjechało tam pracować, to powinni szanować prawo i zwyczaje kraju w którym pracują.

Wielu Duńczyków jeździ autami starymi. Największym podatkiem obarczone są auta niemieckie. Szwagier kupił tam w Danii Primerę rocznik '97 w przeliczeniu na PLN wyszła go 30.000zł.

Tytuł:
PostNapisane: 1 gru 2010, o 09:35 
Posterunkowy
Posterunkowy

Witajcie. Mam pewien dylemat związany z możliwością przekroczenia prędkości w Danii. zaraz po wyjeździe z promu w pierwszej większej miejscowości błysnęła mi tablica z prędkością 46 km/godz. Zagapiłem się w tym miejscu i nie zwróciłem uwagi na znaki ograniczające prędkość. Ale jak spojrzałem na licznik to wydawało mi się, że mam prędkość na liczniku powyżej 70 km/godz. I do końca nie jestem pewien czy nie wyświetliło mi się przekroczenie szybkości. Przy wysokościach mandatów w Danii, spodziewam się, że kara byłaby liczona w tysiącach zł. Nic mi co prawda nie błysnęło, ale mogłem zostać nagrany przez kamerę. Czy ktoś zna ich zwyczaje w tym temacie i może rozwiać moje wątpliwości. Przez tą chwilę nieuwagi mam cały pobyt w Dani (s)...zmarnowany. Pozdrawiam. Anko

Tytuł:
PostNapisane: 1 gru 2010, o 11:46 
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Zwyczaj w Dani jest taki: trzeba płacić

Tytuł:
PostNapisane: 1 gru 2010, o 16:22 
Podkomisarz
Podkomisarz

:evil: dinho, po pierwsze kolega zadał konkretne pyatnie, napisał co mu mniej więcej błysnęło i jak... a ty jak zwykle coś wklepiesz aby Ci nabiło kolejną cyferkę w liczniku postów :!:

Kolego anko53, czy coś takiego Ci błysneło :?:

Obrazek

Jeżeli tak, nie masz czym się przejmować, jest to tablica ostrzegawcza z jaką prędkością wpadasz do terenu zabudowanego....

nie mniej radze w Danii uważać, bo ogólnie Policji nie widać, ale jak przeskrobiesz sobie to już mandat idzie powyżej 500DK.....
ogólnie fotoradary lubią używać zamaskowane w dostawczakach/vanach ... ale to idzie także wyczuć, ponieważ policyjne dostawczaki/vany mają białe tablice (a jak zauważyłeś/zauważysz większość takich aut ma żółte tablice, bądź żółto/białe) Jeżeli coś takiego Ci mrugnęło to spokojna Twoja rozczochrana :D

Zresztą wystarczy poczytać pierwszy post w temacie ;)

Tytuł:
PostNapisane: 1 gru 2010, o 17:52 
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Mam go oszukiwać? Płacić trzeba za przeginanie
Taki kraj

Tytuł:
PostNapisane: 1 gru 2010, o 17:57 
Podkomisarz
Podkomisarz

dinho napisał(a):
Mam go oszukiwać? Płacić trzeba za przeginanie
Taki kraj

proszę Cię czytaj kurna ze zrozumieniem, a nie paplasz jęzorem na lewo i prawo, jeżeli nie byłeś w Danii prowadząc auto to proszę Cię nie wypowiadaj się o tamtych zwyczajach... bo myszką po mapach google to i ja mogę poklikać i na Antarktydzie :!:, a po drugie za co ma płacić :?: złapali go wręczyli mu mandat :?: pokazali fotkę :?:

kolega spytał się:

anko53 napisał(a):
Nic mi co prawda nie błysnęło, ale mogłem zostać nagrany przez kamerę. Czy ktoś zna ich zwyczaje w tym temacie i może rozwiać moje wątpliwości. Przez tą chwilę nieuwagi mam cały pobyt w Dani (s)...zmarnowany. Pozdrawiam. Anko

Tytuł:
PostNapisane: 2 gru 2010, o 02:27 
Posterunkowy
Posterunkowy

Misial, dzięki za odzew. Mnie nawet nie chodzi o te 500 DKK czy nawet 2500 DKK. Przeskrobałem muszę płacić. (Chociaż szkoda każdej złotówki czy korony). Ale za ew. przekroczenie ponad 40 km/h na terenie zabudowanym kwoty są ponoć astronomiczne. A Tyle mi się pokazało. W pierwszej chwili to zapomniałem od razu spojrzeć dokładnie na licznik. Dopiero po jakimś czasie analizując sytuację mam podejrzenie, ze mogłoby być np. ograniczenie szybkości do 30km/h a jadąc 76km/h na godzinę to nie odczujesz, że to nie jest 50. A te ich znaki nie są takie wpadające w oko jak w Polsce.
Mogłem się zatrzymać i obejrzeć to ustrojstwo, ale zacząłem się martwić jak się dowiedziałem , że mandaty mogą wynosić ponad 10 tys. DKK. To mnie zmroziło. Więc stąd moje zapytanie. Będę wracał to się się upewnię czy jest tam ograniczenie np 30 na godz. a wiem, że nią na pewno nie jechałem, wjeżdżając do miasteczka po prostu nie zareagowałem na ich znaki. Pozdrawiam. Anko

[ Dodano: 2011-01-02, 13:41 ]
Misial.
Dzięki za wsparcie psychiczne. W drodze powrotnej upewniłem się, że to jest taka sama tablica jaką pokazałeś w swoim poście. Ponadto po m-cu nie znalazłem w skrzynce (jak dotąd) żadnego pisma z Danii. Życzę Szczęśliwego Nowego Roku. Twój post mnie uspokoił, ale musiałem jeszcze upewnić się osobiście. Pozdrawiam serdecznie. Anko

Strefa czasowa: UTC + 1