Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 19 mar 2019, o 11:14

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fotoradar ZURAD
PostNapisane: 17 paź 2009, o 16:06 
Offline
Aspirant
Aspirant

Dołączył(a): 7 wrz 2009, o 16:13
Posty: 1607
Lokalizacja: Monachium
Producent:
Zakład Urządzeń Radiolokacyjnych
ZURAD Sp. z o.o.
ul. Stacyjna 14
Poland, 07-300 Ostrów Mazowiecka

KLIK

Wersja Stacjonarna dla radaru: Fotorapid

Obrazek

Obrazek


Wygląd - zdjęcia z fotoradaru

Obrazek

-----------------------------------------------------------------------------------
Wersja Stacjonarna dla radaru : Fotorapid C


Obrazek

ObrazekWygląd - zdjęcia z fotoradaru

Obrazek


Błysk Lampy-Filmy/Zdjecia :wink:

KLIK

Występuje - Polska


MASZT AKTYWNY

Obrazek

MASZTY PUSTY

Obrazek

MASZT ZASLEPIONY(nieodany do uzytku)

Obrazek


PS: Jeśli chcecie uzupelnić ten post fotkami lub info, proszę info na PW :D

Zdjęcia i dane pochodzą z strony ZURADU - są tu również moje.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sty 2013, o 19:56 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 13:37
Posty: 3655
Lokalizacja: Bełchatów
Fotoradar od środka

_________________
,,Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca,
niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości'' - A.Lincoln


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sty 2013, o 11:16 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Fotorapid CM (stara wersja z dyskiej ATA - według filmu powyżej teraz jest SATA)

Obrazek Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 8 mar 2013, o 21:48 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 13:37
Posty: 3655
Lokalizacja: Bełchatów
Fotorapid CM
Cytuj:
Co jest w środku fotoradaru?
Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej najpopularniejszemu na naszych drogach radarowi, czyli Fotorapidowi CM wyprodukowanemu przez państwową firmę Zurad. Pogłoski, że to co ma w środku polski fotoradar, może nie do końca spełniać swoją powinność, pojawiają się od dawna. Niektóre z nich wychodzą z ust użytkowników tego sprzętu, źródłem innych jest oczywiście konkurencja, której Zurad mocno zalazł za skórę.
O kompetencjach firmy w dziedzinie konstruowania fotoradarów można dyskutować, za to w kwestii wygrywania publicznych przetargów jest ona niekwestionowanym liderem w branży. Sprzęt tego typu nie może jednak być rozplombowany bez utraty legalizacji, wszystkie egzemplarze znajdują się w rękach służb albo producenta, mało kto ma więc szansę zajrzeć do środka, by ocenić, ile ten sprzęt jest wart. My zajrzeliśmy!

Urządzenie składa się z trzech podstawowych modułów: komputera, bloku radarowego oraz aparatu fotograficznego. Ten ostatni to stary dobry znajomy – w otwartym egzemplarzu znaleźliśmy popularnego Nikona D300 (choć wiemy, że w innych egzemplarzach bywają montowane też modele D200 albo D300s) – zwykła, półprofesjonalna lustrzanka.

Taki sprzęt to marzenie niejednego fotoamatora, ale – co ciekawe – wspomniany aparat fotograficzny według opinii producenta nie powinien pracować w ujemnych temperaturach i przy wilgotności powietrza powyżej 85 proc. ani w warunkach prowadzących do skraplania pary wodnej. Cały fotoradar ma jednak dopuszczenie do pracy w temperaturze do -10ºC (lub do -30ºC w obudowie z grzałką i wentylatorem) i musi – zgodnie z przepisami – znosić wilgotność powietrza do 95 proc.!
Czy aparat jest w jakiś sposób zaizolowany?
Producent radaru: Firma Nikon udzieliła nam wielu wskazówek technicznych. Były one pomocne przy adaptacji aparatów do pracy w fotoradarze. Przedstawiciel producenta aparatu odmówił nam komentarza, czy rzeczywiście tak było. By się upewnić, czy aparat w fotoradarze to standardowy sprzęt, wzięliśmy pierwszego z brzegu Nikona D300 i podłączyliśmy go do fotoradaru. Działał! Także aparat wyjęty z fotoradaru pracuje zupełnie normalnie, ma standardowe oprogramowanie, modyfikacji ani śladu. Jeśli Zurad rzeczywiście coś w nim zmienił, to zrobił to dyskretnie.

Za powiązanie zdjęcia z wynikiem pomiaru prędkości wykonanego przez radar odpowiada niewielki komputer przemysłowy, wyposażony w procesor zbliżony do tych, jakie stosowane są np. w netbookach.

Podobnie jak w przypadku aparatu i znacznej części bloku radarowego, nie są to wyroby Zuradu, ale produkty kupowane u poddostawców. Autorskim wyrobem producenta jest przede wszystkim blaszana obudowa urządzenia. W wersji przenośnej podstawa to zwykły statyw geodezyjny, który można kupić w sklepach budowlanych.
Obrazek
Każdy fotoradar, aby mógł być używany przez służby, musi mieć niezbędne dokumenty wystawione przez Główny Urząd Miar. Najważniejsze jest tzw. zatwierdzenie typu, wymagające wykonania wielu kosztownych, czasochłonnych badań – koszt jego uzyskania może z łatwością przekroczyć 100 tys. zł. Kiedy dany model urządzenia raz je otrzyma, to każdy kolejny egzemplarz może zostać wdrożony do służby na podstawie świadectwa legalizacji, wydawanego po skróconym badaniu weryfikującym to, czy dany egzemplarz działa poprawnie. Jednak pod jednym warunkiem – musi on być identyczny z urządzeniem, jakie przedstawiono do zatwierdzenia typu.

W przypadku Fotorapida CM, niezależnie od rodzaju zamontowanego aparatu oraz dodatkowych urządzeń, które trafiają do nowszych wersji, używane jest to samo zatwierdzenie typu. W najnowszych egzemplarzach znajdziemy aparat Nikon D300s, który trafił do sprzedaży w 2009 roku, podczas kiedy zatwierdzenie typu radaru wystawiono w 2008 roku. Producent twierdzi, że to legalne, bo zmiany nie wpływają na wyniki pomiarów (do testowanego fotoradaru próbowaliśmy podłączyć Nikona D200, ale nie udało się. Czyżby i oprogramowanie fotoradaru było modyfikowane?).

O nowe dokumenty nie zatroszczono się nawet po zamontowaniu w górnej części obudowy modułu Wi-Fi w wersji fotoradaru na trójnogu czy tzw. urządzenia integrującego, mającego automatycznie przesyłać zdjęcia do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ITD. Najwyraźniej nikomu to nie przeszkadza, nawet GUM nie interweniował w tej sprawie.
Nie wiemy, czy państwowy urząd odpowiadający za dokładność sprzętu pomiarowego ma słabość do państwowego producenta i stosuje wobec niego inną miarę, bo kiedy jedna ze straży miejskich zapytała, czy na maszcie od fotoradaru można umieścić kamerę monitoringu miejskiego, urząd stanowczo zaprotestował i stwierdził, że wymagałoby to wykonania nowych badań.
Jak zbudowany jest fotoradar Fotorapid CM

Zwykła, półprofesjonalna lustrzanka Nikon - Użycie zwykłej lustrzanki w fotoradarze to odważne działanie. Większość producentów fotoradarów korzysta ze specjalistycznych kamer przemysłowych, które oferują mniej pikseli, ale działają bardziej przewidywalnie. Lustrzanka ma własny, wbudowany procesor obrazu, którego pracy komputer fotoradaru nie kontroluje.

W fotoradarze do niczego nie przydadzą się też: 51-punktowy autofokus, wbudowana lampa błyskowa czy układ stabilizacji obiektywu, który pomaga w wykonywaniu zdjęć z ręki. Dlaczego więc Zurad decyduje się na taką rozrzutność? Daje mu to przewagę marketingową! Dla amatora – a do tej grupy należą urzędnicy decydujący o przetargach – aparat o rozdzielczości 12 megapikseli jest lepszy od takiego, który ma tych pikseli 12 razy mniej, choćby z technicznego punktu widzenia nie miało to znaczenia! Żeby „wyciąć” konkurencję Zuradu, wystarczy wpisać do warunków zamówienia odpowiednią rozdzielczość matrycy!
Blok radarowy - to element odpowiadający za pomiar prędkości obiektów przemieszczających się przed fotoradarem. Ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy metrologiczne można liczyć na to, że przy prawidłowym użytkowaniu wyniki są obarczone najwyżej minimalnym błędem. Warto jednak wiedzieć, że takie urządzenia nie mogą być nieomylne. Sam radar mierzy prędkość każdego obiektu, który znajdzie się w jego (bardzo dużym) polu widzenia. Do testowania fotoradaru używa się kamertonu o odpowiednio dobranym dźwięku. Przyrząd trzeba umieścić tuż przed głowicą – urządzenie nie odróżni go od pędzącego auta! Radar można też wzbudzić choćby przy użyciu głośnika emitującego dźwięk o określonej wysokości. W tym modelu ton o częstotliwości 4479 Hz daje odczyt ok. 100 km/h.

Ekran i komputer - na tylnej ściance Fotorapida CM umieszczono ekran dotykowy pozwalający na przeglądanie zdjęć oraz sterowanie urządzeniem. Szczególnie w niskich temperaturach wymaga to jednak dużej cierpliwości, bo ekran słabo reaguje na dotyk, a zwykłych przycisków nie przewidziano. Ekran połączono przewodem z komputerem przemysłowym sterującym pracą radaru i aparatu. To komputer przyporządkowuje odczyt prędkości do konkretnego zdjęcia.
Fotorapic CM - jedno urządzenie, wiele zastosowań

Znany z naszych dróg fotoradar może być używany w różnych konfiguracjach. Zgodnie z wydanym przez GUM zatwierdzeniem typu występuje jako: wersja przewoźna ze statywem, wersja przewoźna kontenerowa (z obudową przypominającą przydrożny śmietnik), zestaw do montowania w bagażniku samochodowym oraz wersja stacjonarna montowana na przydrożnych masztach. W przypadku urządzeń stacjonarnych producent przewiduje dwa typy obudów – z klimatyzacją lub bez niej.

W wersji klimatyzowanej fotoradar ma dopuszczenie do stosowania nawet w temperaturze -30°C! Niezależnie od rodzaju obudowy samo urządzenie powinno mieć identyczną konstrukcję. Wersję przenośną po zdjęciu ze statywu można zamontować na przydrożnym maszcie, tak samo jak radar wyjęty z masztu da się ustawić na statywie. Przepisy zabraniają jednak używania jakichkolwiek innych niehomologowanych obudów, np. radaru nie wolno umieścić w zwykłym śmietniku, choć niektóre służby robiły już takie eksperymenty.
Zdjęcia z fotoradarów. Mierzy dokładnie, ale kto jest na zdjęciu?

Zdecydowana większość zdjęć z Fotorapida jest wysokiej jakości i na ich podstawie można stwierdzić przynajmniej, które auto przekroczyło prędkość. Zdarza się jednak (tak jak na zaprezentowanej, tendencyjnie, przykładowej fotografii), że aut na zdjęciu jest więcej niż jedno lub znajduje się ono w niewłaściwym miejscu.
Obrazek
Co wtedy? Urządzenie nie wskazuje, którego auta prędkość została zmierzona. Producent przewidział opcję wykonywania dwóch zdjęć (wtedy doskonale widać, jak poruszały się pojazdy), ale wymaga ona świadomego uruchomienia i nie działa po zmroku, bo lampa błyskowa nie nadąża z doświetleniem kolejnych fotografii. W większości radarów funkcja ta jest wyłączona, bo korzystanie z niej podwaja ilość danych zapisywanych na niewielkim twardym dysku urządzenia.

Świadomy operator fotoradaru lub osoba obrabiająca zdjęcia na potrzeby postępowania mandatowego wątpliwe ujęcia po prostu kasuje. Niestety, jeżeli zostaną zrealizowane plany Inspekcji Transportu Drogowego, to już niebawem większość zdjęć z przydrożnych fotoradarów będzie poddawana wyłącznie obróbce automatycznej i wtedy każda taka wątpliwość nabierze wielkiego znaczenia! Wniosek? Zawsze warto nalegać, aby pokazano nam zdjęcie – w ciemno fotoradarowi ufać nie należy!

_________________
,,Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca,
niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości'' - A.Lincoln


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 18:05 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Znajomy podesłał mi wczoraj taką fotkę. Ktoś wie co to za model ma być? Fotkę zrobiona pod koniec 2013r pod siedzibą ZURAD'a.


Załączniki:
zurad.jpg
zurad.jpg [ 138.14 KiB | Przeglądane 1725 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 18:15 
Heh pod ten sam model tylko w innym ustawieniu :P Ale i tak jest to badziew i tak :DD:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 18:25 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Buda wygląda znajomo, ale otwory zmienili więc cholera go wie co teraz przygotowali.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 18:29 
Pod to samo tylko żę ITD narzekało na pewne techniczne rzeczy co do poprzednich masztów.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 19:47 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
A gdzie miejsce na obiektyw nikona? Sadze, ze to jakis Fotorapid E, bo D nie wszedl do produkcji.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 20:17 
Jakieś info masz czy co :P


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 20:28 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 11 maja 2010, o 09:55
Posty: 1419
Lokalizacja: Silesia
Może to radar 3D Zuradu :?: Robi 3 zdjęcia w dupę i w ten sposób rozróżnia długość pojazdu :oops:

P.S. Sorki jeśli to nie było śmieszne ;) taką mamy pogodę :oops:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 20:56 
W 1D sobie nie poradzili a mieliby w 3 :shock: No proszę Cię.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 21:07 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Youthan dobry zart.
Robi, od roku słyszę plotki ze coś nowego szykują, a to dopiero pierwszy raz jakiś "namacalny" dowód na to. Myślałem, ze ta nowością ma być kamera do Rapida L, która robi WAT. Chociaż, może warto piksele sprawdzić? ;)


Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez osclbn, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 21:11 
Łeee no takie nowości to ja słyszę już od jakiegoś roku...myślałem że wiesz coś więcej. W przypadku zuradowni byłby to skok w czasoprzestrzeni. :rotfl5:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2014, o 21:27 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Sadze, ze już jakiś czas temu zorientowali się, że cm to zabytek i zaczęli robić coś nowego, tylko ile im jeszcze zejdzie? Znając ich to w sumie ze 4 lata ;)


Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez osclbn, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group