Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 20 mar 2019, o 09:15

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gmina Bobrowo
PostNapisane: 22 wrz 2012, o 21:43 
Cytuj:
Popyt na fotoradar

Fotoradar miał stać u nas w Grzybnie i w Czekanowie, a od miesiąca jest tylko w Małkach - rodzinnej wsi wójta. O nas wójt Klonowski już zapomniał - mówi poirytowany mieszkaniec Grzybna

W Małkach na drodze krajowej nr 15 od około 3 tygodni pojawiły się znaki D 51, informujące o kontroli fotoradarowej. Fotoradar też jest stawiany. Mieszkańcy nie kryją swojego zadowolenia, gdyż - jak zauważyli - samochody znacznie zwolniły. Wcześniej nie sposób było bezpiecznie poruszać się poboczem wzdłuż drogi krajowej czy przejść na drugą stronę. Znaki D 51 i stawiany fotoradar skutecznie spowodowały, że kierowcy zwalniają. Wręcz hamują na wysokości znaku, co sami zauważyliśmy, a nawet widać na zamieszczonym przez nas zdjęciu.
- Głosowałem na pana Klonowskiego, a teraz jestem zawiedziony - dodaje poirytowany mieszkaniec Grzybna. - U nas też sytuacja jest trudna. Kierowcy nie baczą na ograniczenie prędkości i na to, że to teren zabudowany. Pędzą, ile fabryka dała. Jest bardzo duży ruch. To przecież odcinek Brodnica - Grudziądz. Boimy się o siebie i dzieci wracające z autobusu szkolnego. Też chcemy obiecany fotoradar - dodaje. - Była mowa o miejscowościach Grzybno, Czekanowo i Grabówiec. A załatwili tylko dla Małk. Tam, gdzie mieszka wójt.
Przy tworzeniu straży gminnej w Bobrowie do mieszkańców gminy dotarła informacja o planowanej kontroli fotoradarowej. Z informacji wynikało, że znaki D 51 informujące o kontroli fotoradarowej na stałe staną w miejscowościach Grabówiec przy drodze wojewódzkiej nr 548, Grzybnie i Czekanowie przy drodze wojewódzkiej nr 543 oraz Małkach przy drodze krajowej nr 15. Urządzenie fotoradarowe miało być przenośne i miało pojawiać się kolejno w poszczególnych miejscowościach. Jednak tak się nie stało. Stałe oznakowanie oraz fotoradar są jedynie w Małkach. Z czego więc to wynika?

- Informuję, że fotoradar będzie usytuowany nie tylko w Małkach - mówi wójt gminy Bobrowo Paweł Klonowski - ale i w trzech pozostałych wymienionych miejscowościach. Wyjaśnię, że projekt zmiany stałej organizacji ruchu związany z wykonaniem automatycznych pomiarów prędkości pojazdów poruszających się po drodze krajowej nr 15 w miejscowości Małki jest uzgadniany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Bydgoszczy i Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Natomiast projekt zmiany stałej organizacji ruchu związany z wykonaniem automatycznych pomiarów prędkości pojazdów poruszających się po drodze wojewódzkiej nr 548 w miejscowości Grabówiec i po drodze wojewódzkiej nr 543 w miejscowościach Grzybno i Czekanowo jest uzgadniany przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i Wydział Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Każda instytucja ma minimum miesiąc na uzgodnienia. Pozytywną opinię wniosku na drogę krajową nr 15 w Małkach otrzymaliśmy już w sierpniu. Biorąc pod uwagę, że projekt zmiany stałej organizacji ruchu związany z wykonaniem automatycznych pomiarów prędkości pojazdów po drogach wojewódzkich ma ścieżkę uzgodnień dłuższą o Wydział Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego, tym samym wydłuża się okres otrzymania pozytywnej opinii i wprowadzenie projektu w Grzybnie, Czekanowie i Grabówcu. W związku z powyższą sytuacją fotoradar funkcjonuje na razie w miejscowości Małki, a w pozostałych miejscowościach będzie uruchomiony po spełnieniu określonych procedur - zapewnia wójt.
Podczas serii spotkań prewencyjnych z rodzicami na pierwszych w tym roku zebraniach w szkołach na terenie gminy Bobrowo, strażnicy gminni również o tej sytuacji informowali.
- Wniosek dotyczący miejscowości Małki został już pozytywnie rozpatrzony, od 20 sierpnia rozpoczęły się tam kontrole - informował komendant straży gminnej Grzegorz Jakubowski. - Mieszkańcy tej miejscowości odetchnęli z ulgą. Jest dużo bezpieczniej. Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosku dotyczącego obu dróg wojewódzkich. Jak tylko nadejdzie pozytywna odpowiedź, natychmiast rozpoczniemy kontrolę także w trzech pozostałych miejscowościach.
gazeta.pl


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lis 2012, o 10:28 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Kogo kosi fotoradar

Ponad 120 tys. zł zarobił w ciągu pięciu dni fotoradar w Małkach - mandaty zapłacić musi 980 kierowców. Nie zapłacił natomiast prokurator, który zasłonił się immunitetem oraz kierowcy na zagranicznych numerach - z powodów luk w przepisach

Od niedawna straż gminna z Bobrowa stawia na drogach w granicach gminy fotoradar. Gdy przez pięć dni po 8 godzin stał w Małkach w terenie zabudowanym na krajowej drodze nr 15 (Toruń - Olsztyn), strzelił ok. tysiąca zdjęć, czyli przekraczających prędkość łapał średnio co trzy minuty. 980 kierowców powinno zapłacić mandaty, średnio za 126 zł, czyli gmina zarobi ponad 123 tys. zł. Ale nie wszyscy zapłacą. Prokurator przejeżdżający przez nasz powiat dopuszczalną prędkość też przekroczył, ale płacić nie zamierza. Zasłonił się immunitetem. Nie zapłacą również kierowcy poruszający się autami na zagranicznych rejestracjach - nawet nasi rodacy, którzy pojazd sprowadzili. W tym drugim przypadku strażników z Bobrowa ogranicza brak odpowiednich regulacji w polskim kodeksie.

Oni zapłacić muszą

Średnia prędkość z zarejestrowanych zdjęć z fotoradaru w Małkach wyniosła 71 km na godz. na terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km na godz. Rekordzistą był kierowca, który jechał przez Małki 132 km na godz. - mandat za to wykroczenie wyniósł 500 zł oraz 10 punktów karnych.
- Ci kierowcy muszą się liczyć z konsekwencjami - mówi komendant straży gminnej w Bobrowie Grzegorz Jakubowski. - W przypadku braku uregulowania mandatu w określonym terminie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, zgodne z procedurami. Podane przez nas dane statystyczne świadczą o tym, że fotoradar był potrzebny. Na nagminne przekraczanie prędkości w Małkach przez kierowców zwracali nam wcześniej uwagę mieszkańcy. Teraz nie jest to już bezkarne - podkreśla komendant.
W efekcie kilku dni pracy fotoradaru do kasy gminy z tytułu mandatów powinno wpłynąć 123 tys. zł. Jak poinformował nas sekretarz Urzędu Gminy Bobrowo Michał Krasucki, te pieniądze będą spożytkowane na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy, na nowe drogi, oznakowania, a tylko częściowo na straż gminną.

Prokurator nie zapłacił

Fotoradar w Małkach zarejestrował także fakt przekroczenia prędkości przez prokuratora. Jak dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł, był z Ostródy, zapewne bardzo mu się spieszyło w sprawach służbowych. Na tyle, że pomimo znaków D51 dał się złapać. Zamiast, jak na prokuratora przystało, respektować prawo, to je złamał, a ponadto nie zamierza ponieść konsekwencji.
- Mogę jedynie potwierdzić, że fotoradar w Małkach zarejestrował przekroczenie prędkości na tym odcinku - mówi komendant Grzegorz Jakubowski. - Wysłaliśmy mandat, w odpowiedzi zwrotnej otrzymaliśmy kserokopie legitymacji. Okazało się, że pojazdem kierował prokurator, którego chroni immunitet.
Immunitet kojarzy się z ochroną prawną. Zazwyczaj mówi się o nim w kontekście polityków, ale immunitet obejmuje też sędziów, prokuratorów i radców prawnych. Immunitet oznacza, że wybrane osoby nie podlegają tym samym ograniczeniom i przepisom, do przestrzegania których zobligowana jest reszta obywateli. Immunitet ma gwarantować niezakłócone wykonywanie czynności zawodowych. Co w tym przypadku oznacza, że zwykły obywatel przekraczając prędkość i będąc złapany przez fotoradar, poniesie konsekwencje zgodne z przepisami prawa, otrzyma mandat oraz punkty karne. A prokurator? Nie ma możliwości jego ukarania? Pomimo że radcy prawni też są chronieni immunitetem, wysłaliśmy do kilku pytania w tej sprawie z prośbą o interpretację. Odpowiedź nadeszła jedna, anonimowo. Wynika z niej, że prokurator, który mknął z niedozwoloną prędkością przez Małki, może ponieść konsekwencje w myśl ustawy z 28 marca 2012 o prokuraturze (art. 54 pkt 1), który mówi wyraźnie o tym, że prokuratora można pociągnąć do odpowiedzialności karnej, jeśli zostanie on złapany na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, łamania prawa (w tym przypadku został i jest to udokumentowane), a art. 54a mówi o tym, że za wykroczenie prokurator odpowiada tylko dyscyplinarnie. Należy jednak o tym fakcie powiadomić prokuratora przełożonego. Powinien to zrobić organ zarządzający urządzeniem typu fotoradar, który został wystawiony na drodze krajowej nr 15 i przez który ów prokurator został namierzony.

Z zagranicy też nie zapłacą

Z wyjaśnień komendanta wynika też, że kierowcy z zagranicy samochodami na obcych rejestracjach przejeżdżający przez nasz powiat mogą (na razie) kompletnie nie bać się fotoradarów. Choć zrobią im zdjęcia, nasze służby nie mają prawnych narzędzi, by ich ścigać. Polski Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie wdrożył przepisów z Kodeksu postępowania karnego, który by pozwalał skorzystać z transgranicznej pomocy prawnej w takiej sprawie. To oznacza, że na podstawie tylko ujęć z fotoradaru nie można skutecznie ścigać zagranicznych kierowców lub polskich jadących samochodem na zagranicznych numerach łamiących przepisy. Chyba że zostaną od razu zatrzymani, wtedy już zapłacą. Na szczęście problem z ich bezkarnością dla fotoradarów potrwać ma tylko do października 2013 roku. Do tego czasu zgodnie z unijną dyrektywą nasze służby muszą wprowadzić odpowiednie mechanizmy.

Czas Brodnicy


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 mar 2014, o 13:26 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 3 sie 2009, o 18:48
Posty: 5090
Fotoradar dla gminy Bobrowo będzie wynajmować firma Ra-Tel czyli trzeba uważać na Multanowę/Multaradar

_________________
Lewy pas to nie kółko różańcowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 mar 2014, o 15:26 
Ratel naparza już teraz z RMCD.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 cze 2014, o 17:58 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2649
Lokalizacja: Gostyń / Ostrów Wielkopolski
Robi napisał(a):
Była mowa o miejscowościach Grzybno, Czekanowo i Grabówiec. A załatwili tylko dla Małk. Tam, gdzie mieszka wójt.

W Czekanowie D-51 już stoją.

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group