Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 22 lut 2019, o 11:13

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gmina Milejewo
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 08:02 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 3 sie 2009, o 18:48
Posty: 5090
Będzie grasowała multa

Cytuj:
Milejewo: Realizacja usług polegających na organizacji i prowadzeniu biura wraz z zatrudnieniem pracowników biurowych i opracowywaniem dokumentów związanych z czynnościami wykonywanymi przez funkcjonariuszy straży gminnej w związku ze stwierdzonymi wykroczeniami na drogach publicznych w gminie Milejewo.


I. 1) NAZWA I ADRES: Urząd Gminy Milejewo, ul. Elbląska 47, 82-316 Milejewo, woj. warmińsko-mazurskie, tel. 055 2312282, 2312284, faks 055 2363836.

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA

IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA: 28.03.2012.

IV.2) LICZBA OTRZYMANYCH OFERT: 2.

IV.3) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT: 1.

IV.4) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:


RADARSYSTEM Sp. z o.o., ul. Diamentowa 11, 80-028 Gdańsk, kraj/woj. pomorskie._________________
Lewy pas to nie kółko różańcowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2012, o 19:55 
Offline
Aspirant
Aspirant

Dołączył(a): 9 lis 2010, o 16:46
Posty: 268
Lokalizacja: Pasłęk
Podczas wieczornego przeglądu lokalnej prasy znalazłem taki oto artykuł:

D-51 Afera w Straży Gminnej w Milejewie. Osoba prywatna zamiast funkcjonariusza z fotoradarem... D-51

elblag24.pl napisał(a):
To zdarzenie miało miejsce wczoraj w Piastowie. Straż Gminna z Milejewa przechodzi już samą siebie. Choć sama nazwa Straż Gminna to zbyt wiele powiedziane, bo w Milejewie jest... jeden strażnik gminny, który szuka sposobów aby nie zubożyć gminnej kasy, to wczorajsze działania "funkcjonariusza straży gminnej" przeszły wszelkie oczekiwania i ewidentnie złamano prawo.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2012, o 20:49 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Afera w Straży Gminnej w Milejewie. Osoba prywatna zamiast funkcjonariusza z fotoradarem...

To zdarzenie miało miejsce wczoraj w Piastowie. Straż Gminna z Milejewa przechodzi już samą siebie. Choć sama nazwa Straż Gminna to zbyt wiele powiedziane, bo w Milejewie jest... jeden strażnik gminny, który szuka sposobów aby nie zubożyć gminnej kasy, to wczorajsze działania "funkcjonariusza straży gminnej" przeszły wszelkie oczekiwania i ewidentnie złamano prawo.

Gdy strażnik gminny w Milejewie sam siedział za biurkiem - nad wykroczeniami kierowców przy fotoradarze czuwała nieuprawniona osoba. Jak to możliwe? Otóż w Milejewie wszystko jest możliwe.

O sprawie zaalarmowali nas czytelnicy, którzy przejeżdżając przez Piastowo zauważyli rozstawiony fotoradar ale w jego okolicy nie było samochodu, którym porusza się stróż prawa, strażnik gminny z Milejewa. Obok fotoradaru stał za to pojazd niezidentyfikowanej osoby, która jak udało nam się ustalić pracuje na Umowie - Zlecenie w Urzędzie Gminy Milejewo lub dla firmy, która dzierżawi fotoradar strażnikowi gminnemu w Milejewie. Mężczyzna w swoim prywatnym samochodzie zainstalowany miał sprzęt, który obsługiwał fotoradar. Przenośny komputer, który zgrywa na twardy dysk zdjęcia z wykroczeniami kierowców, tak po prostu znajdował się w prywatnym aucie, prywatnej osoby. Aby tego było mało - nie można wykluczyć, że ów sprzęt posiada także dostęp do bazy danych kierowców, a co za tym idzie, osoba mająca dostęp do przenośnego komputera mogła też bez uprawnień mieć wgląd w dane osobowe.

Jeden z naszych czytelników postanowił zatrzymać się i uwiecznić na zdjęciach mężczyznę i jego pojazd, w którym znajdował się sprzęt, z którego może korzystać jedynie uprawniony funkcjonariusz, w tym przypadku straży gminnej. Aby obrazowo przedstawić problem naszym czytelnikom niech przykładem będzie osoba cywilna, nawet pracownik policji z radarem w ręku na drodze krajowej. To niedopuszczalne. W przypadku sytuacji jaką ujawnił nasz czytelnik - złamane zostało prawo, a co więcej - zostało złamane za przyzwoleniem "stróża prawa", strażnika gminnego z Milejewa.

Nad pomiarami prędkości w tym przypadku mógł jedynie czuwać strażnik gminny, który w czasie gdy osoba nieuprawniona do rejestrowania wykroczeń kierowców, wykonywał czynności będąc w swoim biurze. Ustaliliśmy, że w czasie gdy w Piastowie wystawiony był fotoradar, strażnik gminny w Urzędzie Gminy Milejewo - gdzie znajduje się jego biuro - wypisywał między innymi mandat karny dla jednego z obywateli. Na jakiej podstawie i kto wydał zgodę aby przy fotoradarze dyżur pełniła osoba nieuprawniona? Czy to odosobniony przypadek czy może w ostatnim czasie "norma" w służbie strażnika gminnego z Milejewa? Czy sprawie powinien przyjrzeć się prokurator? Według naszych informacji - jest to ewidentne złamanie prawa.

Prawo w kwestii pomiarów na drodze jest klarowne. W tej kwestii warto przytoczyć artykuł 129b ustawy o Ruchu Drogowym:

Art. 129b. 1. Kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników gminnych (miejskich).

2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec:

kierującego pojazdem: niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym, naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego;

uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt, ruchu pieszych.

Do sprawy będziemy powracać.

Elblag24.pl

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeden z komentarzy:
Cytuj:
~milejewiak 10 minut temu 0
Brawo, dzisiaj też stał samochód prywatny i osoba nieuprawniona, bez strażnika "pana komendancika w jednej osobie jako straż gminna" i robili zdjęcia. Do prokuratury z nim i wójtem w roli głównej. Zarabiają kasę do pustego budżetu gminy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2012, o 21:05 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 3 sie 2009, o 18:48
Posty: 5090
Coś czuję, że ekipa z Milejewa jeszcze dodrze nie zaczęłą kariery a powoli będzie się zwijać.

_________________
Lewy pas to nie kółko różańcowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2012, o 21:24 
Offline
Aspirant
Aspirant

Dołączył(a): 9 lis 2010, o 16:46
Posty: 268
Lokalizacja: Pasłęk
Redakcja co nieco dopisała do artykułu:
elblag24.pl napisał(a):
Według naszych informacji potwierdzonych przez funkcjonariusza ruchu drogowego - wszelkie kary nałożone na kierowców podczas gdy przy fotoradarze "służbę" pełniła osoba nieuprawniona, są nieważne według prawa.


P.S. Lepszy jest kolejny komentarz:
tur napisał(a):
~tur 35 minut temu
Koleś jest bratem komendanta policji w Tolkmicku. A z fotoradarem jest od 1lipca. Wójt , komendant i strażnik powinni ponieść karę


Wniosek? Rodzinny biznes icon13


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2012, o 21:59 
A ja się pytam gdzie jest Emil :?: :DD:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lip 2012, o 23:53 
Nie wiem na co ten ambaras i tak wiadomo że prywaciarze obsługują te fotoradary, a nie strażnicy. Strażok tam siedzi jako klakier nudzący się przez 8h.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 paź 2012, o 21:34 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 3 sie 2009, o 18:48
Posty: 5090
Niezłą ilość zdjęć musi trzaskać że nie może się wyrobić z wypisywaniem mandatów.

Cytuj:
Straż Gminna w Milejewie: Mandaty "in blanco" w niepowołanych rękach...


Czytelnicy alarmują nas o sytuacji jaka ma miejsce w Straży Gminnej w Milejewie. I tak, otrzymaliśmy między innymi informację o tym, że mandaty karne wypisuje w tej instytucji osoba do tego nieuprawniona.


- Co warte podkreślenia, w Straży Gminnej w Milejewie pracuje tylko jeden funkcjonariusz. Aby praca przynosiła wymierne korzyści finansowe dla gminy, na strażnika nakładane są obowiązki, które są ponad jego możliwości - informuje nas osoba zbliżona do Urzędu Gminy w Milejewie. - Niestety nikt nie jest w stanie pracować 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Czynności należy wykonywać zgodnie z przewidzianym na nie terminem. Osoby popełniające wykroczenia drogowe, informowane są o tym fakcie niezwłocznie. Strażnik pracujący w Milejewie stara się sprostać stawianym przed nim zadaniom. Niestety pewne kroki podejmowane przez niego są niezgodne z prawem. Tylko kogo za to winić - samego strażnika czy jego przełożonych? - pyta anonimowa osoba, która obserwuje co dzieje się w zarządzie Gminy.

Bloczek mandatowy jest dokumentem ścisłego zarachowania i oznacza to, że korzystać z niego może jedynie osoba uprawniona czyli funkcjonariusz, który posiada uprawnienia do nakładania kar w postaci mandatów karnych. Mandat karny nie może być wypisany - nawet w części - przez osoby nieuprawnione. Według informacji do których dotarliśmy - w Straży Gminnej w Milejewie, mandaty podpisane "in blanco" przez komendanta, wypełniane były danymi osób ukaranych przez pracowników gminy, nieposiadającymi żadnych uprawnień do wykonywania tych czynności.

Nie udało nam się ustalić kto z pracowników Urzędu Gminy w Milejewie wykonywał te czynności. Jednak zdjęcia przesłane do naszej redakcji nie pozostawiają złudzeń. Charakter pisma jest różny, a osoba która może wypisać mandat w Urzędzie Gminy w Milejewie jest jedna - to komendant posterunku Straży Gminnej. Na załączonym zdjęciu, mandat karny widoczny po prawej stronie jest wypisany przez wspomnianego funkcjonariusza. Mandat z lewej strony wypisany jest przez nieznaną osobę, a opatrzony jedynie podpisem samego komendanta. Funkcjonariusz Straży Gminnej w Milejewie pozostawił bloczek mandatowy, z drukami podpisanymi "in blanco", aby pod jego nieobecność pracownik mógł wypisać mandat. - To niezgodne z prawem - dowiadujemy się od jednego z funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Jak to możliwe, że w Straży Gminnej w Milejewie praktykuje się takie zasady, postanowiliśmy zapytać samego zainteresowanego czyli komendanta posterunku, pana Dariusza Poturałę. - Według mojej wiedzy, która opiera się na stanowisku Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie istnieje możliwość aby osoba, która nie jest funkcjonariuszem, w tym przypadku strażnikiem gminnym, wypisała taki mandat. Blankiet mandatu karnego podpisany jest przeze mnie, a pracownik gminy jedynie uzupełnia pozostałe pola druku danymi osoby ukaranej. Według mojej wiedzy wszystko jest zgodne z prawem. - mówił nam komendant Straży Gminnej w Milejewie.

Bloczki mandatowe - jako druki ścisłego zarachowania - podlegają corocznej, wg stanu na 31 grudnia każdego roku, inwentaryzacji. Z uwagi na potencjalną możliwość wystąpienia nadużyć przy wykorzystaniu bloczków mandatowych zasadne jest - oprócz obowiązkowej rocznej inwentaryzacji - przeprowadzenie okresowej, niezapowiedzianej kontroli mandatowej w zakresie gospodarki tymi drukami, np. przez głównego księgowego jednostki lub komórkę kontroli wewnętrznej. Objęcie bloczków mandatowych rygorami druków ścisłego zarachowania związane jest również z właściwym ich przechowywaniem i zabezpieczeniem przed dostępem do nich osób nieuprawnionych. Wskazane jest zatem, aby w danej jednostce (straży gminnej) bloczki mandatowe przechowywane były w szafie (kasie) pancernej, a także w pomieszczeniu posiadającym właściwe zamki, charakteryzujące się odpowiednią klasą odporności na włamanie. Krąg osób uprawnionych do wejścia do takich pomieszczeń oraz mających dostęp do kluczy powinien być ograniczony, a odpowiednie procedury dostępu (m.in. wejścia do pomieszczenia, zastępstwa osób, wydawania kluczy) powinny być sporządzone w formie pisemnej.

- Mandat karny wypisany odręcznie na podstawie druku w bloczku mandatowym może wypełnić jedynie osoba do tego uprawniona i nikt inny. W tej sytuacji - gdy w Urzędzie Gminy pracuje jeden funkcjonariusz Straży Gminnej - jedynie on, odręcznie może wypełnić taki mandat. Co innego gdy wystawiany jest tzw. mandat elektroniczny - wówczas wydrukować go może osoba upoważniona, posiadająca certyfikat bezpieczeństwa i dostępu do bazy danych osobowych. - informuje nas funkcjonariusz policji z KWP w Olsztynie.

W rozmowie z nami komendant Straży Gminnej w Milejewie przyznał, że trudno samemu wykonać wszystkie czynności, które w podobnych komórkach, w innych gminach wykonuje kilku strażników. Jak podkreślał - jest jedynym funkcjonariuszem, strażnikiem gminnym w Milejewie.


Klik

_________________
Lewy pas to nie kółko różańcowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 paź 2012, o 21:39 
Mają jedną z najruchliwszych dróg w Polsce więc biznes się będzie im tam kręcił wiecznie.


Góra
  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group