Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 20 lip 2018, o 05:52

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 wrz 2013, o 13:30 
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Tematyka może trochę nie pasuje do forum ale czuje wewnętrzną potrzebę napisania tego tekstu, przekazania go jak największej liczbie osób. Wczorajszy poranek jak każdy inny, jestem w łazience, biorę prysznic. W pewnym momencie głośny alarm - włączył się czujnik czadu. Cichy zabójca jest w powietrzu, zupełnie go nie czuć, nie widać, samemu tego nie rozpoznamy. Czemu tam się znalazł? Nie wchodząc w szczegóły bo to nie jest najistotniejsze - trochę przytkał się komin ale nie był całkiem niedrożny lecz tyle już wystarczy, poszło jakoś bokiem i zaciągnęło przez wentylację. Dzięki temu urządzeniu żyję, piszę teraz do Was, nic mi się stało. Gdybym powdychał czad parę/parenaście minut umarłbym, dosłownie odpłynął, byłby koniec, może byłbym rośliną, trudno powiedzieć ale na pewno doszłoby do tragedii. Zwykłe urządzenie za około 100zł do nabycia w każdym markecie budowlanym naprawdę ratuje życie. Czemu to napisałem? Absolutnie nie po to, żeby robić sensację z tego co się stało. Piszę po to, żeby każdego/każdą z Was, wszystkich co mnie czytają namówić do kupna takiego czujnika jeśli nie posiadacie w swoich mieszkaniach/domach. Nie kiedyś, nie jutro, nie przy okazji - jeśli nie macie to wskakujcie do auta i jedźcie go kupić, TERAZ!

Co robić jak zadziała alarm?
Wstrzymujemy oddech, otwieramy szybko okno, zamykamy drzwi i wychodzimy z tego pomieszczenia, wietrzymy dokładnie cały budynek, łącznie z klatką schodową. Bardzo ważne żeby po wstrzymanym oddechu jeśli to możliwe oddalić się z niebezpiecznego miejsca (okno w innym pomieszczeniu, względnie samo inne pomieszczenie jeśli drzwi były zamknięte i czad tam nie naleciał), żeby robiąc głęboki wdech po kilkunastosekundowej przerwie nie zaciągnąć zatrutego powietrza.

Jaki czujnik wybrać?
Marka, model bez większego znaczenia, byleby nie najtańsze badziewie ale co według mnie musi mieć:
- sygnalizację dźwiękową słabej baterii - łatwo zapomnieć i po pół roku będzie atrapą bez prądu, mój przydał się po kilku latach stróżowania, bateria wystarcza jak wspomniałem na parę miesięcy
- przycisk „test” – sprawdzamy działanie i oswajamy się z jego rykiem, żeby od razu wiedzieć co to za alarm
- im niższa wartość progowa tym lepiej, dla przykładu ten co mnie uratował ma alert na 150ppm, wiem że są już czulsze i najlepiej kupić taki z ekranem który również na bieżąco wyświetla aktualne stężenie.

Jak zamocować?
Na pewno będzie instrukcja ale zazwyczaj około 1,8 metra od podłogi, nie bezpośrednio przy ale w sąsiedztwie pieca gazowego, kominka, przewodu od komina itd. Jak mamy np. w łazience piec gazowy a w pokoju kominek moim zdaniem warto w takiej sytuacji kupić dwa.

Tytuł:
PostNapisane: 22 wrz 2013, o 15:20 
Ja mam taki Avila EN 50291 i polecam na szczęście u mnie jeszcze nie wył. Ale jak zawyje to go słychać u sąsiadów. :P

Tytuł:
PostNapisane: 22 wrz 2013, o 18:30 
jakub napisał(a):
sygnalizację dźwiękową słabej baterii

Są też zasilane z gniazdka - nie trzeba myśleć o bateriach..

Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2013, o 08:43 
Podinspektor
Podinspektor

U mnie blok - nowe budownictwo i , gazu już niema . Wszystko na prąd a ciepła woda idzie z ciepłowni ale taka cena za metr że masakra .

Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2013, o 11:38 
Piter1303 napisał(a):
ciepła woda idzie z ciepłowni ale taka cena za metr że masakra

Pochwal się - zobaczymy jakie ceny są w różnych miejscach kraju..
U mnie - woda+kanalizacja 12,05/m3 i podgrzanie - 22,70/m3
CO - 3,73/m2..

Tytuł:
PostNapisane: 24 wrz 2013, o 18:36 
Podinspektor
Podinspektor

Podobnie +/- .

Strefa czasowa: UTC + 1