Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 19 mar 2019, o 10:58

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 wrz 2010, o 12:29 
Cytuj:
Masz 24 punkty karne i jeździsz dalej

Dotąd kierowca, który przekroczył 24 punkty karne, nie mógł zmniejszyć ich liczby przez szkolenie. NSA zakwestionował to rozwiązanie.

Dotychczas było jasne, że kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych, nie ma już szansy na ich zmniejszenie poprzez szkolenie. Traci prawo jazdy do czasu ponownego zdania egzaminu. Policja twierdziła, że szkolenie odbyte już po przekroczeniu limitu punktów karnych nie może zostać uznane za ważne. Przesądza o tym wprost rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr 236, poz. 1998 ze zm.). Problem w tym, że Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że rozporządzenie w tym zakresie wykracza poza zakres ustawowy. Przepis może być niekonstytucyjny. (sygn. akt I OSK 885/09).

– Nie komentujemy wyroków sądów – mówi Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

– Obecnie kierowca, który przekroczył limit punktów, może odbyć szkolenie, ale punkty nie zostaną mu odjęte – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik MSWiA

– Musimy zaczekać na zakończenie postępowania. Będziemy to analizować i poprawiać prawo, jeżeli będzie taka konieczność – dodaje.
Niepewna ewidencja

Orzeczenie NSA ma szczególne znaczenie dla kierowców, których policja błędnie informowała o rzeczywistym stanie punktów. Z tego powodu wielu nie zdecydowało się w porę na szkolenia zmniejszające liczbę punktów. Po pewnym czasie otrzymywali już tylko decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Niektórzy dopiero wtedy decydowali się na szkolenie. Organy administracji i sądy uznawały, że nie ma to już znaczenia. Powoływano się na rozporządzenie

– NSA uznał, że rozporządzenie wykracza poza ustawę. Dlatego sąd nie ma obowiązku go stosować. Fakty są takie, że ustawa mówi tylko, że kierowca ma prawo zmniejszyć sobie liczbę punktów karnych. Ustawa nie mówi, że nie może skorzystać z tego uprawnienia ktoś, kto ma określona liczbę punktów – mówi dr Ryszard Stefański, ekspert od prawa drogowego.

Jego zdaniem kierowca nie może korzystać ze szkolenia dopiero wtedy, gdy otrzyma decyzję o skierowaniu go na egzamin sprawdzający.

W sprawie, która trafiła do NSA, kierowca w okresie od grudnia 2006 r. do lipca 2007 r. uzbierał 27 punktów karnych. Policja z opóźnieniem wprowadzała punkty do rejestru. W efekcie w lipcu 2007 r. kierowca otrzymał z Policji zaświadczenie, że ma 6 punktów. W kwietniu 2008 r. komendant wojewódzki policji wystąpił z wnioskiem do starosty o kontrolne sprawdzenie mu kwalifikacji. Kierowca dowiedział się o rzeczywistej liczbie punktów i w maju 2008 r. odbył szkolenie w celu zmniejszenia liczby punktów. Mimo to starosta decyzją z lipca 2008 r. zatrzymał prawo jazdy do czasu zdania egzaminu.

Kierowca zaskarżył tę decyzję. Przegrał przed Samorządowym kolegium odwoławczym i wojewódzkim sądem administracyjnym. Wszyscy wskazywali, że nie ma też znaczenia odbyte później szkolenie, bo zgodnie z rozporządzeniem odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów wobec osoby, która uzbierała już 24 punkty.

Skuteczność szkolenia

NSA uchylił te rozstrzygnięcia, wskazując, że sąd I instancji, rozstrzygając m.in. w oparciu o przepis rozporządzenia, nie zbadał, czy przepis rozporządzenia jest zgodny z ustawą i mieści się w zakresie upoważnienia ustawowego. Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym kierowca wpisany do ewidencji może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Tyle mówi ustawa w art. 130 ust.3. Z kolei z rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego wynika, że odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów w przypadku kierowcy, który przed jego rozpoczęciem dopuścił się naruszeń, za które uzbierał ponad 24 punkty.

Zdaniem NSA zestawienie tych dwóch norm prawnych (ustawowej i podustawowej) wskazuje, że norma zawarta w rozporządzeniu poszerza zakres wyłączenia określony w ustawie.

O niekonstytucyjności rozporządzania powinien przesądzić Trybunał

Adam Jasiński, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Czy mimo przekroczenia 24 punktów karnych kierowca może odbyć szkolenie zmniejszające punkty?

Obecne brzmienie par. 8 ust. 6 rozporządzenia MSWiA z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, stanowi:

„Odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i wpisanych tymczasowo przekroczyła 24.”

Na dziś funkcjonujący system nie dopuszcza możliwości odliczenia punktów, jeżeli przekroczenie 24 nastąpiło przed datą szkolenia.

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że rozporządzenie w tym zakresie wykracza poza zakres ustawowy. Przepis może być niekonstytucyjny.

Uprawnionym do zbadania zgodności zapisów rozporządzenia z ustawą są obecnie dwa organy:

Trybunał Konstytucyjny i jego orzeczenia mają moc powszechnie obowiązującą.

Drugim organem, który ma ograniczone uprawnienia do badania, czy rozporządzenie jest zgodne z aktami wyższego rzędu, jest sąd. Jednak orzeczenie sądu nie ma mocy powszechnie obowiązującej, tzn. sąd może odmówić zastosowania rozporządzenia w rozpatrywanej przez siebie konkretnej sprawie, gdy uzna, że jest ono niezgodne z ustawą lub konstytucją.

Jaka jest w tej sprawie opinia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego?

Organ pomocniczy Rady Ministrów, jakim jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, nie ma legitymacji do orzekania o niekonstytucyjności rozporządzenia. Do momentu wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku o wyeliminowaniu wymienionego przepisu rozporządzenia z obrotu prawnego korzysta ono z domniemania legalności i żaden organ administracji nie może odmówić jego zastosowania, nawet jeżeli poweźmie wątpliwość co do jego niekonstytucyjności.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało w tym zakresie projekt nowej ustawy o kierujących pojazdami, który jest obecnie procedowany w Sejmie. Projekt ten wprowadza poważne zmiany w zakresie punktowania kierowców i podnoszone wątpliwości zostaną w nim wyeliminowane.

gazeta prawna


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 wrz 2010, o 22:20 
Michał napisał(a):
Projekt ten wprowadza poważne zmiany w zakresie punktowania kierowców i podnoszone wątpliwości zostaną w nim wyeliminowane.

To właściwie można zamknąć ten temat i nie doszukiwać się w nim sensacji :!:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2011, o 14:02 
Offline
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Dołączył(a): 14 sie 2009, o 18:11
Posty: 2786
Lokalizacja: Szamotuły
Prezydent to podpisał Art.
Prawko od 14lat

_________________
Szamotuły :ok:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 wrz 2011, o 22:12 
Temat powrócił ponownie na wokandę, a nowe przepisy wejdą z dniem 1 stycznia 2013 roku.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2013, o 13:53 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5482
Lokalizacja: Luboń
Wyczytałam dzisiaj w gazecie że jest luka prawna działająca na korzyść kierowców po przekroczeniu 24 punktów karnych jeśli odmówimy mandatu i nasza sprawa nie trafi na sądową wokandę a my w tym czasie zredukujemy sobie kursem 6 punktów starostwo nie ma prawa nam zabrania prawa jazdy. Było kilka wyroków i sądy stanęły po stronie kierowców. Co na to rzecznik praw obywatelskich, wcześniej nie zauważył takiej luki prawnej?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2013, o 17:00 
Czyżby artykuł z pierwszej strony interii..


Cytuj:
Redukcja punktów w ostatniej chwili

Czy po przekroczeniu limitu punktów karnych trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy? Jak pokazują wyroki sądów, niekiedy nie jest to konieczne.

Zdobycie prawa jazdy w Polsce niekoniecznie należy do zadań łatwych. Niektórzy do egzaminu podchodzą nawet kilka razy. Ciężko zdobyty dokument może nam jednak zostać zabrany - przynajmniej na jakiś czas. Kto i w jakich sytuacjach może zatrzymać nasze prawo jazdy? więcej »

Sytuacja powinna być klarowna: kierowca łamie przepisy, otrzymuje punkty karne, a gdy uzbiera ich ponad 24 (zakładając że prawo jazdy ma ponad rok) jest kierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Gdy obawia się, że przekroczy limit, ma prawo raz na pół roku poddać się na własny koszt szkoleniu, po odbyciu którego z konta odliczone zostanie 6 punktów.

Czasami sytuacja się jednak komplikuje, co opisuje jeden z naszych czytelników. "4.11.2012 r. dostałem mandat za przekroczenie prędkości, którego nie przyjąłem, gdyż przekroczyłbym limit 24 punktów. 10.11.2012 odbyłem szkolenie redukujące punkty. Sprawa w sądzie zakończyła się w marcu 2013 r. wyrokiem skazującym, w związku z tym dopisano do mojego konta 4 punkty z datą 4.11.2012 r. i miałem ich już na wtedy 28. Komenda wojewódzka wysłała wniosek do starostwa o skierowanie mnie na egzamin oraz badania psychologiczne. Urząd poinformował mnie o wszczęciu postępowania sprawie. Ale szkolenie skończyłem wcześniej. Czy punkty nie powinny być odliczone?"

Dwa rodzaje punktów

Warto w tym miejscu wyjaśnić procedurę naliczania punktów karnych. Istnieją ich dwa rodzaje: ostateczne i tymczasowe. Te pierwsze wpisuje się do ewidencji wówczas, gdy sytuacja nie budzi kontrowersji, np. kierowca przyjmuje mandat. Gdy sprawa trafia do sądu, w ewidencji natychmiast pojawia się wpis tymczasowy. W zależności od rozstrzygnięcia sprawy zamienia się na ostateczny lub zostaje skasowany.

Tak stanowi rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Nie ma więc sytuacji, w której nieprzyjęcie mandatu opóźnia moment naliczenia punktów karnych. One pojawiają się na koncie od razu.

Cytat

Dzięki lukom w prawie ze szkolenia redukującego punkty skorzystać mogą kierowcy, którzy przekroczyli ich limit

To samo rozporządzenie stanowi, że "odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24". Według przepisów, odbycie szkolenia przed ostatecznym rozstrzygnięciem nic więc nie daje. Ale inne regulacje stoją z tym w sprzeczności.

Sądy przyznają racje kierowcom

Samochód jest podstawowym narzędziem wykonywania obowiązków służbowych wielu osób, a punkty karne są odwiecznym utrapieniem każdego zmotoryzowanego. więcej »

W sytuacjach podobnych do opisanej stanowisko wielokrotnie zajmowały sądy administracyjne. Ogólne przesłanie jest korzystne dla kierowców. Po pierwsze - dopóki decyzja o skierowaniu na egzamin sprawdzający nie została doręczona, nie weszła do obrotu prawnego. Kierowcy przysługują więc normalne prawa. A przepis ustawy "Prawo o ruchu drogowym" wskazuje tylko jeden wyjątek ograniczający możliwość skorzystania ze szkolenia redukującego punkty: posiadanie prawa jazdy krócej niż rok. Wprowadzenie jakiegokolwiek innego wyjątku wymagałoby przepisu rangi ustawowej, a nie rozporządzenia.

Ustawa zezwala jedynie na określenie liczby odejmowanych punktów, a nie określenie okoliczności, w jakich odbycie takiego szkolenia może być skuteczne. Jeśli zatem kierowca zdążył odbyć kurs przed otrzymaniem pisma od starosty, powinien się odwołać. W pierwszej instancji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ewentualnie w kolejnym od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Szanse na wygraną są duże.
interia.pl


Jak dla mnie naciągane pisanie o niczym. Nich podadzą konkretne wyroki ze sygnaturami że sądy przyznają rację kierowcom. Kierowcy raczej powinni się wstydzić takiego faktu ale zapewne będę zlinczowany. :roll:


Góra
  
Cytuj  
PostNapisane: 22 cze 2015, o 15:59 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2648
Lokalizacja: Gostyń / Ostrów Wielkopolski
Radykalne zmiany w punktach karnych

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 23 cze 2015, o 15:07 
Taaa, zmiany będą, wiemy to od dawna.. Ale dobrze, ze wrzuciłeś materiał..
Oczywiście pismaki nie byliby sobą gdyby nie walnęli gafy..
Cytuj:
Kursy czekają jednak nie tylko tych, którzy uzbierają 24 punkty

Z 24 punktami normalnie się jeździ - przekroczenie tego limitu dopiero ma skutki..


Góra
  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group