Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 16 paź 2018, o 20:20

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 wrz 2011, o 18:48 
Podinspektor
Podinspektor

Cytuj:
Muzeum motocyklowe przy DK1

Mamy kolejne prywatne muzeum. Może nie tak profesjonalne i doinwestowane, jak otwarte niedawno w Częstochowie Muzeum Monet, ale zrodzone z równie gorącej pasji. Kolekcję polskich jednośladów Jana Ferenca w Borownie (tuż obok DK1) odwiedzać można oficjalnie od najbliższego poniedziałku

"W Borownie lub okolicach mogłoby powstać wyjątkowe muzeum polskich motocykli i motorowerów. Brakuje tylko odpowiedniego lokalu. Mieszkaniec tej miejscowości ma ponad 50 maszyn" - tak zaczynał się w "Gazecie" w 2007 r. tekst poświęcony kolekcjonerowi.

Pasjonat lokal przygotował sobie sam, za swoje pieniądze i sprosił gości na najbliższą niedzielę na uroczyste otwarcie muzeum. Maszyn - wyłącznie polskich - ma już 60. Motocykle, motorowery i skutery poustawiane są w wiacie pod ścianami. Nie jest to jednak docelowa lokalizacja muzeum.

- Gmina Mykanów kupiła z myślą o muzeum grunt przy szkole w Borownie z dwoma budynkami pogeesowskimi - mówi miłośnik polskiej motoryzacji. - W jednym dałoby się wygospodarować ze 180 metrów na ekspozycję. Na remont nie ma jednak na razie pieniędzy.

Bo ze sposobu eksponowania kolekcji w tej prowizorycznej wiacie Ferenc nie jest zadowolony. W profesjonalnym muzeum (a takich zwiedził wiele) widz powinien mieć dostęp do pojazdu z każdej strony. Pasjonaci, którzy już oglądali jego kolekcję w Borownie, najchętniej dotknęliby każdej śrubki.

- Ostatnio odwiedziło mnie kilku starszych już panów, Jeden z nich dosłownie sobie przysiadł z wrażenia. Tyle wuesek w jednym miejscu - wyjąkał. I rzucili się do oglądania, dotykania - śmieje się kolekcjoner.

Ferenc jako dwunastolatek dostał od ojca górnika "komarka", w wieku 16 lat stał się posiadaczem WSK - 125 M06 B1. Motocykl kupiony 42 lata temu dziś jest ozdobą kolekcji i wygląda, jakby wczoraj wyjechał z Polmozbytu przy ul. Garibaldiego w Częstochowie. Bo tam został kupiony.

- Czasem żartuję sobie z żony, że to WSK-a była pierwszą miłością, bo poznałem ją przed nią - śmieje się kolekcjoner. - Ten motocykl był spełnieniem marzeń, kupiony przez rodziców w nagrodę za wyniki w szkole. Stał w sklepie obok trzech innych, lakierowanych na czerwono. Wybrałem jedyny czarny. W tamtych czasach motocykle w wprowadzały Polaków w świat motoryzacji, a młodych w świat techniki.

Z radością widzi, że ta moda wraca. Ferenc ma już bowiem naśladowców: - Tu we wsi jest już kilku nastolatków, którzy kupili polskie motocykle, sami je remontują podpytując mnie o rozmaite tajniki. Kiedyś można było kupić stary motor za 50 zł, dzisiaj takie, w kiepskim stanie, kosztują dużo więcej. A ile trzeba włożyć w remont maszyny!

Ferencowi marzy się, że ta pierwsza WSK stanie kiedyś w dużej sali pośrodku ekspozycji, na cokole, jak pomnik. A wokół: tu wueski, tam eshaelki, ówdzie - motorowery. Osobno ustawione "ptaszki" z PZL Świdnik: Kobuz, Dudek, Bąk, Perkoz, Gil i Kos. Kolekcjoner w poszczególnych działach ma u siebie niemal wszystkie modele i typy. Bo niektóre modele różniły się silnikami. Ma motocykl WSK w fabrycznym kolorze szmaragdowym (w restauracji). Dwa lata temu kupił WSK 125 M06 B niezwykle rzadki, bo jako prototyp wyprodukowany tyko w 500 egzemplarzach. Takie szczegóły dotyczące każdego eksponatu można zresztą wyczytać w ulotkach wyłożonych na siedzeniu każdej maszyny.

- Na ścianach pojawią się plakaty z informacjami o zakładach produkujących jednoślady w Polsce - objaśnia właściciel muzeum motoryzacji. - Będą tam też różne ciekawostki. Bo Polska była motocyklową potęgą: produkowała ich rocznie ponad 100 tys., a drugie tyle motorowerów. Wyprodukowaliśmy w sumie 8 mln jednośladów w tym 4,5 mln motorowerów. Polska myśl techniczna nie odbiegała od zachodniej, a prototypy, które zostały w fabrykach, mówią o przełomie, który mógł się dokonać.

Plakaty przygotowuje Gminny Ośrodek Kultury w Mykanowie. Będzie też na inauguracji 200 folderków z informacjami o ekspozycji. To GOK i jego szef Krzysztof Polewski wspierają od początku kolekcjonera w jego myśleniu o muzeum. Niestety, możliwości tej instytucji też są ograniczone, dlatego przy filarze podpierającym wiatę stoi sobie szklany słój ze szparką w wieczku i z napisem: "dobrowolne datki na konserwację motocykli".

- Wynajduję nowe maszyny, choć o nie coraz trudniej - mówi Ferenc. - Rekonstruuję je, a części są w cenie. Potem też wymagają ciągłych starań. To kosztuje, ale tłumaczę żonie: nie palę, nie piję i nie łajdaczę się, więc tych parę złotych mogę wydać. Spędzam wśród maszyn cały wolny czas, a latem, kiedy wieczór ciepły, nie chce mi się od nich wyjść. Śmieję się, że wstawię pod wiatę kanapę na wypadek, że się zasiedzę i żona nie wpuści mnie do domu. Motocykle to moja miłość, więc ich nie sprzedam (choć mam propozycje). Nie będę też brał za bilety, do czego mnie namawiają.

Obrazek
Jan Ferenc ze swoimi motocyklami
Obrazek
Kolekcjoner zbiera wyłącznie polskie maszyny
Obrazek

info

Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2011, o 19:20 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Może nie w Polsce ale zdecydowanie polecam odwiedzić muzeum Skody w Mlada Boleslav.

Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2011, o 19:43 
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Przemo, moj teść tam był na wycieczce pracowniczej (Skody :D ) i podobno rewelacyjne muzeum.

Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2011, o 21:00 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Ja tam byłem, co prawda trafiłem akurat na remont i czynna była tylko część ekspozycji ale na prawdę warto.

Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2011, o 15:01 
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie-mają m.in. Warszawy w różnych wersjach, Syreny, Beskida itd.

Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2011, o 15:08 
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Kolejna ciekawa propozycja :)

Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2011, o 22:11 
Podinspektor
Podinspektor

steffi70 napisał(a):
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie-mają m.in. Warszawy w różnych wersjach, Syreny, Beskida itd.

Zaczyna się robić ciekawie ;) Prz okazji można będzie się dowiedzieć wiele dobrego :)

Tytuł:
PostNapisane: 6 paź 2011, o 13:56 
Sierżant
Sierżant

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia w Poznaniu muzeum polskiej policj. Prowadzone przez podinspektora Rogalę muzeum dysponuje unikatowymi pojazdami wykorzystywanymi na przestrzeni prawie 100 lat w tej formacji.

Tytuł:
PostNapisane: 9 paź 2011, o 11:10 
Nadkomisarz
Nadkomisarz

:arrow: Muzeum Polskich Jednośladów z okresu PRL-u, Borowno ul. Wolności 51

:arrow: MUZEUM MOTORYZACJI, Poznań, Pod RONDEM KAPONIERA, WWW

:arrow: Muzeum Motoryzacji w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała ul. Kazimierza Wielkiego 1, WWW

:arrow: Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Gdynia - Chylonia ul. Żwirowa 2c, WWW

:arrow: Muzeum Policji Drogowej, Poznań ul. Taborowa

Strefa czasowa: UTC + 1