Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 27 cze 2019, o 05:13

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 4 paź 2011, o 21:11 
andzia, jak zwykle fachowe chłodne podejście do sprawy :lol:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 sty 2012, o 10:58 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4799
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Ile zarobił Piotrków dzięki fotoradarowi?

Co roku do kas gmin wpływają miliony złotych zapłacone przez kierowców przyłapanych przez fotoradary. Niektóre samorządy zacierają ręce, bo traktują przydrożne urządzenia pomiarowe jako sposób na łatanie swoich budżetów. Nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które wejdzie w życie w tym roku, ma zmienić zasady prowadzenia statystyk mandatowych. Ile Piotrków zarabia na niezdyscyplinowanych kierowcach i czy piotrkowska Straż Miejska nadużywa możliwości pomiaru prędkości przez przenośny fotoradar?

Ponad 160 tys. zł zarobił Piotrków w 2011 r. na tych, którzy mają na sumieniu wykroczenie drogowe zarejestrowane przez miejski fotoradar. Nie jest to dużo. Tak twierdzi komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie. Były lata, kiedy kwota ta wynosiła ponad 240 tys. zł. Trudno określić statystycznie, czy jest tendencja rosnąca, czy malejąca, bo i przepisy zmieniały się kilkakrotnie. Strażom miejskim i gminnym co jakiś czas zabierano i oddawano możliwość kontroli kierowców za pomocą fotoradarów.

- Uwarunkowania prawne w ostatnich latach miały duży wpływ na ilość pieniędzy pozyskanych z mandatów. W ostatnich latach były takie dwa okresy, kiedy straże miejskie nie mogły używać fotoradarów. W 2007 roku od marca do lipca na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował prawny sposób powierzania tych uprawnień strażom. W 2007 roku jednak fotoradary wróciły na drogi. W ubiegłym roku ten zakaz jednak powrócił i przez pół roku kierowcy nie spotykali przenośnych mierników prędkości - mówi Jacek Hofman komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie.

Pomiar prędkości przez przenośne urządzenia to niejedyne zadanie Straży Miejskiej. - Na liczbę “wyjść” przenośnego urządzenia do pomiaru prędkości i ilość mandatów ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby to, że praca fotoradaru nie jest jedynym ani priorytetowym zadaniem piotrkowskiej Straży Miejskiej - mówi Jacek Hofman. Gdyby było inaczej, z pewnością wpływy z grzywien mogłyby być kilkakrotnie wyższe.

- Czas i miejsce wykonania kontroli nigdy nie jest przypadkowe. Tak naprawdę to policja wyznacza to miejsce na podstawie własnej analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie jest tajemnicą, przynajmniej dla mieszkańców miasta i okolic, że najczęściej kontrolujemy prędkość na ciągu ulic Sikorskiego, Piłsudskiego i Kopernika. Ta świadomość z pewnością działa prewencyjnie na kierowców, a o ile dojdzie do ukarania mandatem, zaczynają zdawać sobie sprawę, że poza ubytkiem w portfelu - można uzbierać liczbę punktów karnych skutkującą utratą prawa jazdy - mówi Jacek Hofman.

Komendant przyznaje, że działalność niektórych straży gminnych tzw. fotoradarowych może prowokować do stwierdzeń, iż zostały stworzone, aby zbierać pieniądze na łatanie miejskiego lub gminnego budżetu. Czy wójt takiej gminy poprzez swoje decyzje czyha tylko na kierowców i ich pieniądze pochodzące z kontroli za pomocą przydrożnych urządzeń pomiarowych, czy też bardzo chce poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego - to jest trudne do udowodnienia.

- Zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy fotoradarów. Rozstrzygnięcie tego sporu jest o tyle trudne, że z jednej strony fotoradary powodują, że kierowcy zdejmują nieco nogę z gazu i to rzeczywiście poprawia bezpieczeństwo na drodze. Jak bowiem wiadomo, nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Z drugiej jednak strony wójt czy prezydent miasta albo Straż Miejska nie są winni tego, że kierowcy nie przestrzegają przepisów, popełniają wykroczenia drogowe, co w konsekwencji przynosi w majestacie prawa często niemałe dochody gminie – dodaje Jacek Hofman.

Proces od ujawnienia wykroczenia do ukarania kierowcy za wykroczenie drogowe zarejestrowane za pomocą fotoradaru jest długotrwały i wiąże się z koniecznością wykonania wielu czynności procesowych. Jeszcze do niedawna na postępowanie mandatowe straże miejskie miały 30 dni, potem sprawy trafiały do sądu. Dziś ten czas wydłużył się do pół roku.

- Dobrze, że ten czas został wydłużony, a przy okazji uproszczone zostały również procedury dla kierowców. Nie wystarczy wydrukować zdjęcie z fotoradaru. W każdej sprawie postępowanie wyjaśniające zmierza do ustalenia właściciela pojazdu, którym może być na przykład firma, bank, osoba fizyczna, a następnie uzyskania informacji, kto w danym miejscu i czasie kierował pojazdem. Czasem są z tym problemy. Wszystko odbywa się drogą korespondencyjną. A spraw są tysiące. W naszej Straży trzy osoby są odpowiedzialne za ten element pracy - dodaje komendant.


klik


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2012, o 09:56 
Ulica Mikołaja Kopernika oznakowanie D-51 na odcinku 6km (chyba rekord Polski) :WTF1: Właściwie idąc tym tropem polecam na wszystkich drogach wjazdowych pierdolnąć D-51 na odcinku całego miasta (a co tam się będą pie*dolić w tańcu) :gapa:

Obrazek


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2012, o 09:50 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Piotrków: Gdzie stanie miejski fotoradar?

W tym roku liczba odcinków kontrolowanych przez strażników miejskich znacznie się zwiększy, o czym mówił w ostatnim programie Strefy FM „O tym się mówi” Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie.

- Kontrole będą odbywały się nie tylko w tym miejscu, o którym (myślę) kierowcy wiedzą, czy na trasie od wyjazdu na Bełchatów do wyjazdu na Sulejów. Miejscami kontrolowanymi będą również ulice: Wojska Polskiego (na odcinku od wiaduktu nad trasą szybkiego ruchu do ulicy Kostromskiej), Armii Krajowej (od Dmowskiego do Sikorskiego) i Zalesicka – mówił Jacek Hofman.

Kierowcom zatem nie pozostaje nic innego, jak zdjąć nogę z gazu.

ePiotrkow

Wywiad komendanta (audio): YouTube


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lis 2012, o 18:15 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 13:37
Posty: 3655
Lokalizacja: Bełchatów
Ul. Kopernika (wyjazd na Radomsko i Sulejów)

Obrazek
Obrazek


Ciekawostką jest że rozstawiali go o 15.30, jakieś pół godziny później jest już ciemno więc prawie nie do zauważenia z daleka Gratuluje pomysłu strażnikom :bigok:

_________________
,,Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca,
niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości'' - A.Lincoln


Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Moniś, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sty 2013, o 08:26 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Piotrków: Fotoradar dopiero na wiosnę?

Zima trzyma. Na chodnikach śnieżno, a na drogach ślisko. To jednak amatorom szaleńczej jazdy nie przeszkadza. Stosując się do całorocznej zasady “pięćdziesiąt po mieście to obciach”, łamią dozwoloną prędkość. I tak chyba do wiosny...

Okazuje się, że piotrkowski przenośny radar mierzący prędkość nie może być używany w minusowych temperaturach. - Instrukcja obsługi zabrania używania sprzętu w zimowych warunkach. Tak jest w przypadku wszystkich fotoradarów niestacjonarnych. Te zainstalowane na stałe są już do tego przystosowane, ponieważ mają klimatyzację – mówi komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie, Jacek Hofman.

Jeszcze w grudniu piotrkowski magistrat informował, że dochody budżetu miasta uzyskane z fotoradarowych mandatów wzrosły w ostatnim czasie. Skąd ta poprawa? Po prostu warunki atmosferyczne, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach, pozwoliły na wydłużenie czasu pracy fotoradaru.

Do nadejścia odwilży kierowcy nie muszą więc wypatrywać, czy za wiaduktem dzisiaj stoją, czy nie. Beztroskim piratom przypominamy jednak, że gdy nadejdzie ciepło, na fotoradar możemy natknąć się przy ulicach Sikorskiego, Piłsudskiego, Kopernika, Zalesickiej, Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej.

epiotrkow.pl


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2013, o 08:36 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Radny domaga się fotoradaru na Zalesickiej

Ustawienia fotoradarów na ulicy Zalesickiej w Piotrkowie domaga się radny Ludomir Pencina.

Zdaniem radnego poprawi to bezpieczeństwo na tej ulicy. - Postuluję od kilku miesięcy ustawienie fotoradaru na Zalesickiej. Ludzie chodzą po jezdni, bo pobocza są zniszczone. Jest tam niebezpiecznie. Niedawno było śmiertelne potrącenie na tej ulicy. Są znaki o kontroli fotoradarowej, a od kilku miesięcy radaru tam nie było - mówi Ludomir Pencina.

Koszt zakupu przenośnego urządzenia waha się w granicach 100-150 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze m. in. opłaty za oprogramowanie i obsługę.

www.epiotrkow.pl


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2014, o 15:34 
Tym czasem na Alejach Sikorskiego w Piotrkowie Trybunalskim Strażnik zapadł w sen zimowy :rotfl1: :okey:

Rzekłbym że jego obecność w galerii zdziwionych jest zacna, miszcz :king:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sie 2014, o 22:12 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2681
Lokalizacja: Gostyń / Ostrów Wielkopolski
Kopernika przy Krakowce kierunek Sulejowska


Załączniki:
kopernika.jpg
kopernika.jpg [ 126.62 KiB | Przeglądane 589 razy ]
koernika.jpg
koernika.jpg [ 122.14 KiB | Przeglądane 592 razy ]

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2016, o 21:05 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2681
Lokalizacja: Gostyń / Ostrów Wielkopolski
Cytuj:
Pożegnanie z piotrkowskim fotoradarem

Przez blisko 10 lat fotoradar piotrkowskiej straży miejskiej zarobił około 1,5 miliona złotych. Teraz urządzenie emeryturę spędza w szafie, ale być może niedługo będzie można je kupić.
Fotoradar Piotrków
Kiedy w 2005 roku fotoradar straży miejskiej pojawił się na ulicach Piotrkowa był numerem jeden w rozmowach między kierowcami. Ci z ciężką nogą niedługo musieli czekać na swoje pierwsze zdjęcia, które w wielu przypadkach wylądowały wśród rodzinnych pamiątek. Zakup urządzenia wartego ponad 200 tysięcy złotych zwrócił się miastu w ciągu pół roku...

- W pierwszych latach faktycznie dochody z mandatów sięgały nawet 240 tys. zł rocznie, ale później, kiedy już kierowcy przyzwyczaili się, że ten fotoradar pojawia się na ulicach miasta i zaczęli wolniej jeździć, wpływy z mandatów były znacznie niższe - mówi Jacek Hofman, komendant SM w Piotrkowie.

Komendant wyjaśnia, że trudno jest dokładnie określić, ile fotoradar zarobił przez niemal 10 lat. - Trzeba pamiętac, że w przypadkach, które kierowane były do sądu z wnioskiem o ukaranie, grzywny zasilały budżet państwa, a niem miasta. Obsługa wykroczeń rejestrowanych przez fotoradar generowała ponadto koszty związane m.in. z korespondencją - mówi Jacek Hofman podkreślając, że piotrkowska straż nigdy nie była „fotoradarową".
- Nie byliśmy nastawieni specjalnie na kontrole z fotoradarem. Rocznie to było około 70 kontroli trwających 2 - 3 godziny i ściśle uzgodnionych co do czasu i miejsca z policją - dodaje.

Początkowo pieniądze pochodzące z mandatów wpływały do „wspólnego worka". Dopiero od czterech lat były to pieniądze „znaczone", które musiały być przeznaczone tylko i wyłącznie na drogi.

Straże miejskie i gminne, od tego roku zostały pozbawione praw prowadzenia kontroli fotoradarowej na mocy ubiegłorocznej nowelizacji dwóch ustaw - o strażach i prawo o ruchu drogowym. Na bezrobociu znalazło się około 400 fotoradarów w całym kraju.

Piotrkowski fotoradar swoje ostatnie zdjęcia wykonał w maju ubiegłego roku. Wtedy też uległ awarii układu optycznego.

- Praktycznie nie było już serwisu dla tego sprzętu, problem był z częściami zamiennymi, a kiedy w końcu pojawiła się możliwość jego naprawy, prace legislacyjne były już na tyle posunięte, że stało się to nieopłacalne - mówi komendant straży.

Urządzenie przechowywane jest w szafie w pomieszczeniu magazynowym. Nie jest sprawne, ale jak zaznacza komendant Hofman, to wciąż sprzęt przedstawiający pewną wartość.
- Niestety, wciąż nie ma centralnych decyzji co do dalszych losów wycofanych z użytku fotoradarów - mówi komendant dodając, że nie jest na pewno planowane wystawienie sprzętu „ku potomności".
- Nie mamy izby pamięci, a i muzeum raczej nie byłoby zainteresowane takim eksponatem - mówi.

Zdaniem komendanta, jeśli w najbliższych miesiącach nie zapadną decyzje np. o przekazaniu fotoradarów straży inspekcji transportu drogowego lub policji, jako własność miasta, może on być wystawiony na sprzedaż w przetargu. W takim przypadku urządzenie mógłby kupić każdy, ale z zastrzeżeniem, że nie może go użytkować.
Dziennik Łódzki

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group