Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 17 lut 2019, o 02:51

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2012, o 23:27 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Tylko się nie kłócie a ja postaram się o taki poradnik.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 cze 2012, o 20:55 
Cytuj:
Zdjęcie z fotoradaru i co dalej...

Odmawiając podania danych kierowcy, właściciel auta naraża się nawet na 5 tys. zł grzywny. Nie dostanie jednak punktów karnych. Od 1 lipca 2011 r. karanie za przekroczenie prędkości zasadniczo przejęła Inspekcja Transportu Drogowego, choć swoje mandaty wystawiają też straże miejskie. Właściciele aut najwięcej kłopotów mają z wypełnieniem formularzy i wezwań do nich kierowanych. Zwłaszcza z tą częścią formularza, w której muszą wskazać, kto kierował samochodem w chwili wykroczenia.

Przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo zareagować na wezwanie.

Co w przesyłce od inspekcji

Każda przesyłka od inspekcji składa się z wezwania właściciela pojazdu do wskazania kierującego nim lub jego użytkownika oraz formularza oświadczenia. W wezwaniu znajduje się skrócony raport (podany jest jego numer) z fotoradaru, a w nim naruszenie – data, godzina, numer zdjęcia, miejsce, numer rejestracyjny i marka pojazdu. Straż miejska do przesyłki dołącza zdjęcia tablic i kierowcy (twarz pasażera jest zakrywana). W raporcie musi się też znaleźć dopuszczalna prędkość w miejscu kontroli, zarejestrowana prędkość i przekroczenie, którego dopuścił się kierowca. W przyszłości wezwania będą dotyczyć także niezastosowania się przez kierowcę do sygnalizacji świetlnej (przejazd na czerwonym świetle). Na druku pojawić się też muszą: typ i numer fotoradaru oraz okres ważności świadectwa jego legalizacji.

Sypnąć pirata

To właśnie druga sytuacja przewidziana w części A formularza (o przyznaniu się kierowcy do prowadzenia auta i złamania przepisów ruchu drogowego piszemy obok) przysparza kierowcom najwięcej kłopotów. Wypełnia go właściciel/użytkownik samochodu, wskazując kierującego albo innego użytkownika, któremu pojazd powierzył. Podając osobę kierującą w chwili zdarzenia, wypełnia część B lub oświadcza, że w tamtej chwili nie dysponował pojazdem opisanym w raporcie, po czym wskazuje osobę, której go powierzył. Trzecia sytuacja z kłopotliwej części A formularza: wypełnia go właściciel/użytkownik auta, który nie wskazuje osoby kierującej pojazdem. Adresat wezwania oświadcza, że pojazd, którym popełniono wykroczenie, był w tym czasie używany wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną mu osobę, czemu on sam nie mógł zapobiec. Chodzi m.in. o sytuacje, w których pojazd był skradziony.

Dużo więcej trudności przysparza właścicielom wypełnienie części B formularza.

Tu mają oni do dyspozycji trzy możliwości:

> podać, jeśli to możliwe, pełne dane sprawcy wykroczenia, który dopuścił się naruszenia zarejestrowanego przez fotoradar;
> podać dane osoby, której powierzono pojazd;
> podać swoje dane (właściciela/użytkownika pojazdu), jeśli nie wskazał, komu pojazd powierzył na czas, w którym popełniono naruszenie.

Postaw krzyżyk

Wybraną indywidualnie sytuację trzeba zaznaczyć krzyżykiem postawionym w odpowiedniej kratce. Następnie właściciel wypełnia dalszą część formularza B. Pamiętać trzeba jednak (a to najczęstsze niedopatrzenie), że ciąg dalszy formularza B umieszczono na kolejnej stronie. Tam znajduje się miejsce na podanie danych dotyczących prawa jazdy kierowcy. I tu znów pojawia się źródło błędów. Wśród rubryk jest bowiem taka, która dotyczy numeru blankietu prawa jazdy (znajduje się on tuż pod kodem kreskowym w prawie jazdy), a wypełniający wpisują numer samego prawa. Odmawiając podania danych kierującego, właściciel naraża się nawet na 5 tys. zł grzywny. Na końcu jest miejsce na podpis składającego oświadczenie. Każdy, kto poprzestanie na wypełnianiu części B na stronie drugiej formularza, musi pamiętać, że brak podpisu dyskwalifikuje całe oświadczenie.

Na koniec C

I ostatnia część formularza – C. Wypełnia ją właściciel auta, który odmawia przyjęcia mandatu. W tym wypadku musi podać także adres pracodawcy, miesięczne dochody brutto, stan cywilny oraz liczbę dzieci i osób na utrzymaniu. Po co komu te dane? Są potrzebne do sporządzenia wniosku do sądu o ukaranie.
Jeżeli właściciel nie poinformuje, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania na czas wykroczenia, to po pouczeniu o prawie do odmowy przyjęcia mandatu może się zgodzić na ukaranie mandatem w określonej wysokości (tu podawana jest kwota), ale wykroczenie nie jest punktowane. Chodzi np. o wskazanie, że z powodu przebywania w szpitalu dane osoby, która dopuściła się wykroczenia, zainteresowany przekaże w późniejszym terminie. Odmowa przyjęcia mandatu z fotoradaru oznacza dodatkowe koszty i obowiązkową wizytę w sądzie. Na odpowiedź i ostateczną decyzję kierowca ma tydzień.
rp.pl


Coś do Twojego poradnika przyda się zapewne. :oops:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 lip 2012, o 09:00 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Robert ten post jest kpiną ze wszystkich którzy zostali złapni przez fotoradar a oczekują prawdziwej pomocy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 lip 2012, o 13:51 
Źle rozumujesz to po pierwsze, po drugie nikt im nie karze zapie*dalać aby dostawali zdjęcia, a po trzecie nie ten ton. :ideas:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 lip 2012, o 14:27 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Asia, to nie jest kpina. Identycznie winna jest osoba, która ukradnie coś do 250zł, a przekroczy prędkość itp. Jakby ktoś ukradł Ci 200zł to chciałabyś aby został ukarany, ale jeśli Ty przekroczysz dozwoloną prędkość i dostaniesz mandat, to już jest źle? Skoro łamie się przepisy, to trzeba mieć świadomość że ktoś złapie nas za rękę i ukarze. Napewno SM/SG nie robiły takiego biznesu, gdyby policja była lepiej doinwestowana. Bo dla kpinią jest jak np. w nocy na jeden cały powiat jest jeden patrol <R>, a najlepiej w związku z Euro wysłać ich na DK 20km od granicy "swojego" powiatu ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 09:27 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Największa kpina to fotoradar w prawie każdej gminie. Nasi politycy wyciskają nas jak gąbki z każdej zarobionej złotówki. Musimy się przed tym bronić i tworzyć możliwości nie płacenia absurdalnych mandatów.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 11:07 
Offline
Nadkomisarz
Nadkomisarz

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 21:45
Posty: 5086
Lokalizacja: Lublin
Asia, ale sami kierowcy to spowodowali. Łamią przepisy jak się tylko da, to gminy dlaczego mają na nich nie zarobić kasy na nowe drogi czy remonty obecnych? Teraz ta kasa jest wydzielona, jest powiedziane na co ma pójść.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 12:44 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 13:37
Posty: 3655
Lokalizacja: Bełchatów
Asia napisał(a):
Musimy się przed tym bronić i tworzyć możliwości nie płacenia absurdalnych mandatów.

Asiu w czym widzisz absurd? Możliwe że absurdalne sa przepisy odnośnie prędkości, ale egzekwowanie ich wcale absurdalne nie jest.

Każda gmina chce miec i pieniądze i bezpieczeństwo.

Nie wydaje mi się żeby robili to wyłącznie dla kasy. Fakt niektóre fotoradary sa ustawiane w dziwnych miejscach, ale więkoszośc z nich stoi tam gdzie prędkość powinna być jednak ograniczona.
A wiesz ile jest jeszcze takich miejsc gdzie sami mieszkańcy apelują o postawienie fotoradaru?


My patrzymy tylko okiem kierowcy i naszej kieszeni, a co mają powiedziec ci ludzie, których dzieci idą poboczem do szkoły, ci którym zginął ktoś najechany przez debila albo stracił dach nad głową bo jakiś idiota nie dostosował prędkości?


Jeden przykład Dłutów. Fotoradar stoi 100 metrów dalej, ale pusty.
Tak teraz wyglada dorobek ludzi którzy nie mogli się doprosić żeby ten fotoradar działałObrazek

_________________
,,Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca,
niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości'' - A.Lincoln


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 17:43 
Offline
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Dołączył(a): 14 sty 2010, o 20:09
Posty: 1175
Lokalizacja: z piekieł :-)
Poradnik :
Po pierwsze to nie dać się złapać :helm:
A po drugie to nie zapier... wszędzie i zawsze, myśleć jak się jedzie ;)
Po trzecie: znać miejsca, mieć CB, antyradar.
P.S. Co do miejsc: http://rudaslaska.naszemiasto.pl/artyku ... ,id,t.html - na tym zakręcie jeżdżę w słoneczne dni 180 km/h i spokojnie utrzymuję się na drodze.....dozwolona prędkość tam to 100 km/h, obecnie 80 km/h z powodu tego jednego jedynego wypadku na śliskiej jezdni.....stoją tam non-stop z suszarą, ale jazda 80 km/h na suchym w tym miejscu jest debilizmem i nie jest to prędkość bezpieczna, a absurdalna więc....poza tym stojąc tam z suszarą sami stwarzają niebezpieczeństwo.....wiem, że to paradoks i dziwnie to brzmi, ale kto jeździ tamtędy to wie....tak więc sama prędkość nie ma nic do rzeczy.....pewnie, ze jak wchodził w ten zakręt 200 km/h albo wpadł w poślizg na śliskim przy 160 km/h to wyleciał, czy tam podobno ktoś zajechał mu drogę, złapał pobocze i uderzył w krawężnik....szkoda faceta ale wypadki się zdarzają....skoro podobno był tak ostrożny to nie przekroczył prędkości...., ale ten co tam obecnie specjalnie hamuje do 80 km/h robi to niepotrzebnie i jedynie potem za drogówką dociska mocniej do dechy.....

osclbn napisał(a):
Asia, ale sami kierowcy to spowodowali. Łamią przepisy jak się tylko da, to gminy dlaczego mają na nich nie zarobić kasy na nowe drogi czy remonty obecnych? Teraz ta kasa jest wydzielona, jest powiedziane na co ma pójść.

Trudno jechać poza miastem np. z Katowic do Warszawy niemal cały czas 70 km/h....to jest nawet niemożliwe we współczesnym samochodzie.....prędkość dobra dla malucha.....a kasa jest dzielona jak to w Polsce.... :jezor:


Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Egon, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 18:01 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Poradnik ma być dla złapanych nie wiedzących co zrobić. Ja nie jeżdżę szybko a płaciłam za foteczki 4 razy za 1 nie wiedziałam co mam zrobić.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 18:03 
Offline
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Dołączył(a): 14 sty 2010, o 20:09
Posty: 1175
Lokalizacja: z piekieł :-)
Asia napisał(a):
Poradnik ma być dla złapanych nie wiedzących co zrobić. Ja nie jeżdżę szybko a płaciłam za foteczki 4 razy za 1 nie wiedziałam co mam zrobić.

Jak masz foty to jeździsz za szybko przy tych absurdalnych ograniczeniach :okey:

Jak już masz foty to zapłać - nie ma sensu się żołądkować, bo i tak się nic nie wskóra.... i nie daj się złapać w przyszłości :DD:


Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Egon, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 18:08 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 13:37
Posty: 3655
Lokalizacja: Bełchatów
Egon ty nie masz funkcji "edytuj"? Masz jakąś manię pisania posta pod postem

_________________
,,Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca,
niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości'' - A.Lincoln


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 18:12 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Foteczki jakie dostawałam tylko jedna ta 1 była na wysoki mandat.Cała reszta były to przekroczenia 12km/km,17km/h i 22km/h.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 18:16 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 13:37
Posty: 3655
Lokalizacja: Bełchatów
Asia napisał(a):
Cała reszta były to przekroczenia 12km/km,17km/h i 22km/h.

Asia wykroczenie to wykroczenie. To tak jakbyś napisała "tylko raz jechałam jak miałam 2 promile, pozostałe to 0,22 0,24 ....." :roll:

_________________
,,Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie głupca,
niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości'' - A.Lincoln


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lip 2012, o 19:04 
Egon jest z lekka nie reformowalny i zapewne chce znów być na czerwono. Aśka jak chcesz coś takiego napisać to pisz, masz pełne nasze błogosławieństwo byle by to się mieściło w ramach regulaminu, nikogo nie obrażało ani nie łamało prawa. POLeCAM się na przyszłość.


Góra
  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group