Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 22 lut 2019, o 11:18

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 kwi 2014, o 15:03 
Cytuj:
Szybsze karanie polskich kierowców za łamanie przepisów za granicą

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą kodeks drogowy. Nowe prawo ułatwi służbom z innych krajów Unii Europejskiej karanie Polaków za wykroczenia na ich terenie i karanie obcokrajowców za łamanie przepisów drogowych w naszym kraju.
Polscy kierowcy muszą zwrócić baczniejszą uwagę na zagraniczne fotoradary. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest ułatwienie wymiany informacji między Polską a innymi krajami unijnymi o polskich kierowcach naruszających przepisy ruchu drogowego w państwach UE i kierowcach z krajów Unii łamiących prawo w Polsce. Wymieniane będą informacje m.in. o: niestosowaniu się do ograniczenia prędkości, prowadzeniu pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożeniu dziecka bez fotelika ochronnego, niestosowaniu się do sygnałów świetlnych lub znaków nakazujących zatrzymanie pojazdu, prowadzeniu pojazdu po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, niedopełnieniu obowiązku używania w czasie jazdy kasków ochronnych, wykorzystywaniu drogi w sposób niezgodny z przeznaczeniem, korzystaniu podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nowelizacja przewiduje utworzenie w Polsce Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK), którego zadaniem będzie wymiana informacji (danych rejestracyjnych pojazdów i danych ich właścicieli lub posiadaczy) z punktami kontaktowymi innych państw UE. Prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych KPK wejdzie w struktury nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ustawa umożliwia także nakładanie mandatów karnych kredytowanych na osoby czasowo przebywające w Polsce lub nieposiadające stałego miejsca zamieszkania lub pobytu, będące obywatelami innego państwa unijnego lub posiadające miejsce stałego zamieszkania albo pobytu na terytorium takiego państwa.
pap.pl


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 sie 2014, o 23:07 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2638
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Cytuj:
Płacić zagraniczne mandaty? Prawnicy mają wątpliwości

​Bez decyzji polskiego sądu zagraniczna policja nie może wyegzekwować od nas należności z mandatu wystawionego poza granicami Polski - twierdzą prawnicy i przekonują by zwracać uwagę na daty wystawienia mandatów, bo w niektórych krajach okresy przedawnień są krótkie.

Co do tego, że mandaty trzeba płacić, nikt nie ma wątpliwości, ale zagraniczny mandat nie ma mocy prawnej w Polsce - zastrzega adwokat Piotr Kaszewiak.
By taką moc mógł uzyskać odpowiedni organ ścigania musi się zwrócić do polskiego sądu o jego zatwierdzenie. - Bez zatwierdzenia tego mandatu nie ma możliwości aby zagraniczna policja zmusiła nas do zapłaty pieniędzy - przekonuje Piotr Kaszewiak.
Chodzi wyłącznie o mandaty wystawione na podstawie zdjęć z fotoradarów. Inne trzeba bowiem opłacać od razu po zatrzymaniu przez policję.
Tymczasem Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji zapewnia, że dziś policja ma ułatwiony dostęp do właściciela auta nawet innego państwa, dlatego raczej nie mamy się co łudzić, że poza nielicznymi przypadkami mandat w odpowiednim czasie nas nie znajdzie.

Od końca kwietnia tego roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa o transgranicznej wymianie informacji na temat właścicieli pojazdów. - Oznacza to dużo łatwiejszy przepływ danych pomiędzy służbami krajów unijnych, co sprzyja ściągalności mandatów za wykroczenia drogowe popełnione poza krajem zamieszkania - podsumowuje Mariusz Sokołowski.

W ciągu pół roku działania unijnego systemu wymiany informacji o wykroczeniach drogowych do Polski trafiło blisko 25 tysięcy zapytań od zagranicznych służb. To dużo więcej niż przychodziło zanim system zaczął działać.


interia.pl

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 12:06 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4764
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Austriacka policja masowo ściga polskich kierowców złapanych przez fotoradary

Tylko od po­cząt­ku maja do końca lipca tego roku au­striac­ka po­li­cja zwró­ci­ła się do pol­skich służb o dane wła­ści­cie­li bli­sko 21,5 tys. po­jaz­dów - chce ich uka­rać man­da­tem na pod­sta­wie zdję­cia z fo­to­ra­da­ru – in­for­mu­je „Dzien­nik Pol­ski”. Naj­wyż­sza moż­li­wa kara to aż 300 euro, czyli ok. 1,2 tys. zł (w Pol­sce to 500 zł).

Jak wy­ja­śnia cy­to­wa­ny przez ga­ze­tę dr Mi­chał Beim, eks­pert ds. trans­por­tu z In­sty­tu­tu So­bie­skie­go, Au­stria jest kra­jem tran­zy­to­wym i po­wszech­nie uważa się w nim, że Eu­ro­pej­czy­cy go roz­jeż­dża­ją. W ten spo­sób chcą wpły­nąć na ogra­ni­cze­nie tego zja­wi­ska.

Po wej­ściu w życie eu­ro­pej­skich prze­pi­sów, teraz dane o tym, do kogo na­le­ży po­jazd, któ­rym zła­ma­no dro­go­we prze­pi­sy, na­tych­miast prze­ka­zy­wa­ne są za­gra­nicz­nym służ­bom. Ale inne eu­ro­pej­skie kraje aż z taką gor­li­wo­ścią jak Au­stria­cy nie po­szu­ku­ją pol­skich kie­row­ców prze­kra­cza­ją­cych do­pusz­czal­ną pręd­kość. Dru­dzy pod tym wzglę­dem Li­twi­ni py­ta­li o na­szych kie­row­ców ok. 2,6 tys. razy (czyli bli­sko dzie­się­cio­krot­nie mniej niż Au­stria), a trze­ci Niem­cy – ok. 1 tys. Unij­na dy­rek­ty­wa także Pol­sce daje na­rzę­dzia do po­szu­ki­wa­nia za­gra­nicz­nych kie­row­ców, któ­rzy w na­szym kraju zła­ma­li prze­pi­sy. Dotąd za­py­ta­li­śmy za­gra­nicz­ne służ­by o dane 700 kie­row­ców – czy­ta­my w ga­ze­cie.


Jakby ktoś miał złudzenia na płacenie mandatów z fotoradarów za granicą.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group