Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 22 lut 2019, o 11:40

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 kwi 2012, o 19:34 
Straż Miejska po zakończeniu czynności w miejscu prowadzenia pomiaru prędkości przygotowuje zdjęcia (uwidacznia w miarę możliwości kierującego pojazdem oraz numery rejestracyjne pojazdu), ustala właściciela pojazdu a następnie wzywa go do wyjaśnienia sprawy w związku ze stwierdzonym wykroczeniem w ruchu drogowym. Warunkiem wystarczającym do wszczęcia postępowania jest zarejestrowanie numerów rejestracyjnych pojazdu.

Właściciel pojazdu ma obowiązek osobistego stawiennictwa się w siedzibie Straży Miejskiej i złożenia wyjaśnień. istnieje jednak możliwość korespondencyjnego zakończenia sprawy o wykroczenie poprzez wypełnienie i odesłanie przesłanych przez straż dokumentów ( np. ze względu na odległość od miejsca zamieszkania bądź inne przyczyny). Na podstawie art. 78 ust 4 Prawa o ruchu drogowym właściciel pojazdu jest zobowiązany do wskazania na żądanie organu uprawnionego komu w danym czasie użyczył pojazd. Przepis ten ma zastosowanie wobec właścicieli pojazdów, którzy nie byli sprawcami wykroczenia drogowego.

Wykroczenie (art 96§3 Kodeksu Wykroczeń) polegające na nie wskazaniu użytkownika pojazdu uprawnionemu organowi zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 500 złotych.
Straż Miejska na zakończenie sprawy w postępowaniu mandatowym wykroczenia drogowego zarejestrowanego przy użyciu urządzenia rejestrującego wykroczenia przy pomocy obrazu ma 180 dni. Po upływie tego ustawowego terminu sprawa musi zostać obligatoryjnie skierowana do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy właściwy terytorialnie do miejsca popełnionego wykroczenia.


Aby zakończyć sprawę o wykroczenie w postępowaniu mandatowym istnieje możliwość odesłania wypełnionych właściwie i adekwatnie do stanu faktycznego załączonych formularzy. W takim przypadku sprawę można zakończyć na następujące sposoby:

1. Właściciel pojazdu będący sprawcą wykroczenia przyznaje się do jego popełnienia i wyraża zgodę na przyjęcie zaproponowanego w piśmie mandatu karnego z art. 92a Kodeksu Wykroczeń.

2. Właściciel pojazdu będący sprawcą wykroczenia przyznaje się do jego popełnienia jednak nie wyraża zgody na przyjęcie zaproponowanego w piśmie mandatu karnego z art. 92a Kodeksu Wykroczeń - skutkuje to skierowaniem sprawy do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy.

3. Właściciel pojazdu nie będący sprawcą wykroczenia odmawia wskazania komu w danym czasie użyczył pojazd i przyjmuje mandat karny w wysokości zaproponowanej w piśmie za wykroczenie z art.96§3 Kodeksu Wykroczeń.

4. Właściciel pojazdu nie będący sprawcą wykroczenia odmawia wskazania komu w danym czasie użyczył pojazd i odmawia przyjęcia mandatu karnego w zaproponowanej w piśmie kwocie - skutkuje to skierowaniem sprawy do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy

5. Właściciel pojazdu nie będący sprawcą wykroczenia wskazuję inną osobę która jest sprawcą naruszeń przepisów Prawa o ruchu drogowym.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group