Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 17 lut 2019, o 02:41

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 313 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lut 2014, o 17:45 
Cytuj:
Bez punktów za złe parkowanie! Straż miejska bez uprawnień?

14 lutego weszły w życie nowe przepisy regulujące kwestię karania kierowców za brak opłaty parkingowej w strefie płatnego parkowania. Jakie zmiany tym razem zafundował nam ustawodawca? Teoretycznie kierowcy mogą mieć powody do radości. Jeśli kierujący nie uiści opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie będzie już karany mandatem. Zamiast mandatu karnego kierowca ukarany zostanie jedynie "opłatą dodatkową". Niestety - jej wysokość nie jest regulowana żadnym "taryfikatorem". Ponieważ kwota określana jest uchwałą rady gminy, w poszczególnych miastach może mieć różną wysokość. Nowelizacja przepisów to wynik działań Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę na fakt, że kierowca nie może być dwukrotnie karany za te same wykroczenie. Do tej pory, oprócz "opłaty dodatkowej" na rzecz magistratu, kierowca często karany był też mandatem przez straż miejską. Ten - oprócz dodatkowej kary finansowej - wiązał się również z wpisaniem na konto kierowcy jednego punktu karnego. Począwszy od 14 lutego - na mocy nowelizacji rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych - strażnicy miejscy stracili możliwość karania kierowców mandatami, za nieopłacony postój pojazdu w "Strefie Płatnego Parkowani Niestrzeżonego". Zamiast nich nieuczciwych kierowców ścigać będą teraz wyłącznie kontrolerzy działający w imieniu zarządcy terenu. Ci mają prawo wystawić wezwanie do zapłaty zaocznie - bez obecności ukaranego i pozostawić je za wycieraczką auta.

Kod:
Cytat

    Nowelizacja przepisów daje możliwość wymigania się od mandatu osobom, które odmówiły jego przyjęcia przed wejściem w życie nowego prawa


Trzeba wiedzieć, że w myśl obowiązującego prawa, "opłata dodatkowa" obciąża nie sprawcę wykroczenia, a właściciela pojazdu. Pozwoli to więc na szybsze ściąganie należności od łamiących przepisy kierowców. Urzędnicy nie muszą bowiem dochodzić od właściciela pojazdu danych kierowcy, który dopuścił się nieprawidłowego parkowania. Prawnicy zwracają również uwagę na fakt, że nowelizacja przepisów daje możliwość wymigania się od mandatu osobom, które odmówiły jego przyjęcia przed wejściem w życie nowego prawa. W przypadku kierowców, którzy nie zostali jeszcze prawomocnie ukarani, w czasie orzekania o winie powinny być stosowane przepisy nowej ustawy. W konsekwencji oznacza to, że aktualnie toczące się postępowania, dotyczące spraw sprzed 14 lutego 2014 roku, powinny zostać umorzone.
interia.pl


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lut 2014, o 20:50 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 3 sie 2009, o 18:48
Posty: 5090
Jest o tyle lepiej, że niezapłacony mandat przedawnia sie po 3 latach a opłata dodatkowa po 5 icon13

_________________
Lewy pas to nie kółko różańcowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 mar 2014, o 15:49 
Cytuj:
Historię samochodu sprawdzisz za darmo i online

Rząd przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym wprowadzający dwie e-usługi. Dzięki pierwszej każdy przed zakupem auta będzie mógł sprawdzić jego historię; dzięki drugiej - rodzice, wysyłający dzieci na wypoczynek, będą mogli sprawdzić, czy autokar jest sprawny. Prace legislacyjne i programistyczne nad usługami "historia pojazdu" oraz "bezpieczny autokar" są prowadzone w ramach realizowanego przez MSW projektu CEPiK 2.0. "Zmiany powinny bardzo ułatwić obywatelom sprawdzanie samochodu wtedy, kiedy się go kupuje, albo wtedy, kiedy np. autokar z dziećmi wyrusza na wycieczkę. Chcielibyśmy, żeby ta zmiana weszła w życie do końca roku szkolnego" - powiedział we wtorek premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. "Dzięki temu rodzice będą mogli sprawdzić poprzez połączenie internetowe wszystkie dane techniczne pojazdu na podstawie numeru rejestracyjnego" - dodał. W ramach usługi "historia pojazdów" dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna. "Intencją przedstawionych zapisów jest stworzenie możliwości przyszłego rozwoju e-usług dla obywateli i przedsiębiorców świadczonych drogą elektroniczną, polegających na szerszym udostępnianiu danych zgromadzonych w ewidencji" - podkreślono w uzasadnieniu projektu. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji. "Tego rodzaju e-usługa została przetestowana i jest dostępna w wielu krajach, w tym w krajach Unii Europejskiej i przynosi znaczne korzyści społeczne, m.in. podnosi bezpieczeństwo obrotu pojazdami używanymi" - napisano w uzasadnieniu. Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu - informuje MSW. Dzięki drugiej usłudze, nazwanej "bezpieczny autokar", rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe wystarczyć jego numer rejestracyjny. Potrzebne informacje będzie można uzyskać online również bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jedynie dane o pojeździe - informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.
pap.pl


Osobiście nie wierzę w to że "polskie wałki" samochodowe się na tym zakończą. Polak potrafi i nie takie rzeczy obchodził :WTF:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2014, o 12:59 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Od 1 września wchodzi w życie obowiązkowe posiadanie kamizelki odblaskowej na sobie jeżeli idziemy po za terenem zabudowanym poboczem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2014, o 13:18 
Akurat tą zmianę uważam za bardzo dobry pomysł.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2014, o 14:25 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Nie mam nic przeciwko, tylko zakomunikowałam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2014, o 17:03 
To nie był atak na Ciebie, tylko chyba pierwszy raz się zgadzamy ;)


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 sie 2014, o 22:14 
Hehe, nie wierzę jest progres :rotfl5:


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 09:40 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2638
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Cytuj:
To już pewne. Przekroczysz prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, stracisz prawo jazdy


Prezydent podpisał nowelizację ustawy proponującej zmiany w przepisach ruchu drogowego. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, będzie zatrzymywane prawo jazdy od razu przez kontrolującego ich policjanta. Zmian jest sporo więcej. Prezydent Bronisław Komorowski zatwierdził i podpisał przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Przewiduje ona niezwykle restrykcyjne konsekwencje dla tych kierowców, którzy mają ciężką nogę oraz nie wahają się wsiąść za kierownicę na podwójnym gazie. Przede wszystkim zmiany dotyczą znacznego przekraczania prędkości w miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie ze względu na teren zabudowany a także wprowadzenia bardziej surowych kar dla kierowców jeżdżących po pijanemu.

Według zawartych w nowelizacji zmian w przepisach, kierowcom, którzy poruszając się w terenie zabudowanym, przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h, prawo jazdy zostanie zatrzymane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Będą oni przez trzy miesiące musieli odpocząć od siadania za kierownicą. Jednak jeżeli taki kierowca nie wytrzyma i mimo wszystko nie dostosuje się do zakazu, okres zakazu kierowania pojazdami zostanie przedłużony do sześciu miesięcy. Jeżeli i to nie przyniesie skutku i po raz kolejny wsiądzie za kierownicę, dokument nie zostanie mu już zwrócony. Będzie więc musiał zapisać się od nowa na kurs prawa jazdy a następnie zdać egzamin.

Jednak najważniejsze zmiany dotyczą pijanych kierowców. Osoba przyłapana na jeździe po pijanemu będzie musiała zamontować w swoim samochodzie tzw. alkolocka. To urządzenie, nie pozwoli uruchomić auta gdy w wydychanym powietrzu kierowcy będzie się znajdował alkohol. Gdy pijany kierowca zostanie po raz drugi przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, automatycznie otrzyma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, zapłaci 5 tys. zł grzywny, zaś jeżeli zrobi to raz jeszcze – 10 tys. zł.

Wśród zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jest jeszcze zmiana dotycząca osób jeżdżących bez uprawnień. Wykroczenie za które otrzymuje się mandat w kwocie 500 złotych, zostało zmienione na przestępstwo. Jednak ustawodawca zaznaczył, że zmiana dotyczy tylko osób, które uprawnienia straciły decyzją sądu za jazdę po pijanemu. Kolejna zmiana dotyczy kierowców, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. W takim przypadku strącą oni uprawnienia na okres 3 miesięcy.

Teraz ustawa czeka na publikację. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Obrazek

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 11:44 
Offline
Podinspektor
Podinspektor

Dołączył(a): 21 lis 2012, o 16:33
Posty: 830
Lokalizacja: Gród Kraka
Tym razem będzie zabieranie prawa jazdy zgodnie z przepisami i dalsze śrubowanie statystyk...

_________________
Wykładowca na kursie prawa jazdy:

"Myśl I Przewiduj - Przewiduj I Myśl"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 12:59 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Ale na własne życzenie kierowców. Ciężkie czasy się zbliżają.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 10 lip 2015, o 22:33 
Offline
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Dołączył(a): 28 paź 2009, o 15:17
Posty: 120
Lokalizacja: Stęszew
Cytuj:
Parlamentarzyści (wreszcie!) też zapłacą mandaty


W tej kadencji do Sejmu wpłynęło ponad 100 wniosków o uchylenie immunitetu posłom w związku z popełnionymi przez nich wykroczeniami drogowymi. Dziś Sejm głosował nad projektem nowelizacji przepisów, które pozwolą karać mandatami parlamentarzystów oraz m.in. prokuratorów. Za ustawą głosowało 425 posłów, nikt nie był przeciw, a 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Prace nad projektem trwały ponad 2 lata. Zakłada on, że przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia drogowe popełnione przez prokuratora, posła, senatora, RPD, GIODO lub szefa IPN automatycznie oznaczałoby, że ukarany zrzekł się immunitetu.

W głosowaniu uwzględniono również poprawkę PiS, by zmiany objęły też sędziów. Posłowie głosowali za, chociaż autorzy ekspertyz dla sejmowej komisji wskazywali, że aby objąć przepisami także sędziów, trzeba byłoby zmienić konstytucję. To może oznaczać, że nowe przepisy nie są zgodne z ustawą zasadniczą.

Obecnie jest tak, że zgodę na ukaranie za wykroczenie drogowe musi wyrazić: w przypadku posła, RPD, GIODO i szefa IPN - Sejm, w przypadku senatora - Senat, a jeśli chodzi o prokuratora (również prokuratora generalnego) - sąd dyscyplinarny.

Projekt zmian ws. immunitetów na początku 2013 r. zaproponowała ówczesna marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Jednak nie ma ona inicjatywy ustawodawczej, więc projekt został złożony jako poselski i podpisany przez przedstawicieli kilku klubów. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w kwietniu 2013 r.

Nowelizacja zakłada, że posłowie i senatorowie będą mogli zapłacić mandat w momencie zatrzymania. Obecnie zgodę na to musi najpierw wyrazić Sejm lub Senat. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała zmianę w czerwcu 2015 r. na konferencji poświęconej bezpieczeństwu na drogach. Szefowa rządu oświadczyła wówczas również, że rząd będzie chciał pozbawić samorządy możliwości używania fotoradarów mobilnych.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 11 lip 2015, o 10:46 
Offline
Aspirant Sztabowy
Aspirant Sztabowy

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 15:12
Posty: 260
Lokalizacja: Poznań
Typowa kiełbasa wyborcza...

Nie napisano tylko, że jeśli parlamentarzysta nie będzie chciał przyjąć mandatu i zasłoni się immunitetem, to wszystko zostaje po staremu. Zmiana polega na tym, że aktualnie posła nie można ukarać mandatem, nawet jeśli wyraża na to zgodę.
Po zmianach, jeśli poseł się zgodzi, to będzie mógł przyjąć mandat. A jeśli się nie zgodzi, to procedura będzie wyglądała jak do tej pory, czyli wniosek o uchylenie immunitetu itd.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 11 lip 2015, o 11:27 
Dokładnie.


Góra
  
Cytuj  
PostNapisane: 11 lip 2015, o 22:03 
Wyjdą teraz moraliści na wierzch.


Góra
  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 313 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group