Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 19 sty 2018, o 00:45

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Słowacja
PostNapisane: 7 lip 2010, o 10:26 
Aspirant
Aspirant

Kiedyś na starym forum był poruszany ten temat odnośnie wymaganego wyposażenia samochodu w słowacji.
jedni twierdzili że samochód z PL musi mieć wymagane w Słowacji wyposażenie tj. kamizelki odblaskowe, kompletna apteczka itd.
Inni powoływali się o jakiś zapis z jakiejś konwencji czy coś mówiący o tym że samochód z PL w Słowacji nie musi mieć wymaganego przez ich prawo wyposażenia, jedynie musi mieć wymagane graty z Polski.
Proponuję odgrzać kotleta

Tytuł:
PostNapisane: 7 lip 2010, o 21:35 
A nie są ujednolicone przepisy w całej UE. PL i SK są w tej instytucji więc chyba nie ma problemu, chociaż mogę się mylić

Tytuł:
PostNapisane: 7 lip 2010, o 23:25 
Podinspektor
Podinspektor

No właśnie że każdy kraj ma swoje prawa. Tam mają straszne wymagania odnośnie wyposażenia aut, apteczka według jakiejś tam ich specyfikacji, komplet zapasowych bezpieczników, żarówek, kamizelek w środku tyle ile jest pasażerów, gaśnica w łatwo dostępnym miejscu. I na razie tyle pamiętam :)

Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej, kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć mojego autorstwa jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170

Tytuł:
PostNapisane: 8 lip 2010, o 09:17 
Aspirant
Aspirant

Kurcze-pióro, był jakiś przepis mówiący że obcokrajowcy w obcym kraju nie mają obowiązku mieć na wyposażeniu "tych" rzeczy. :roll:

Tytuł:
PostNapisane: 8 lip 2010, o 10:44 
Kontrolowane przez policję będą:
- hamulce;
- rura wydechowa;
- wydzielanie spalin;
- ważność badań technicznych;
- układ kierowniczy;
- ustawienie świateł i kierunkowskazów;
- koła samochodowe;
- stan opon;
- amortyzacja;
- podwozie.

Do obowiązkowego wyposażenie samochodu osobowego należą:

* zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;
* zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju;
* podnośnik samochodowy;
* klucz do demontażu kół samochodowych;
* koło zapasowe;
* linka holownicza;
* trójkąt ostrzegawczy;
* kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku;
* apteczka samochodowa (wyposażenie: gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk, roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt, ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt., folia izotermiczna - 1 szt., chusta trójkątna - 2 szt., rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe - 1 para, chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt., plaster szeroki 1,25 cm - 1 szt., bandaż sterylny - 4 szt., kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt., kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt., opaska gumowa 70 cm - 1 szt., opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt., plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt., agrafki - 4 szt., nożyce - 1 szt., plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt.)

Art. o wszystkich krajach eu

Cytuj:
Kierowca na Słowacji musi być unijny

Mało kto z polskich turystów, którzy przekraczają granicę polsko-słowacką wie o zaostrzeniu przepisów dotyczących wyposażenia samochodu - pisze w środowym wydaniu Gazeta Krakowska.
Kierowca na Słowacji musi być unijny - Jestem rasowym kierowcą, mam wszystko - chwali się pan Jan z Warszawy,
który wraz z żoną wyskoczył na chwilę na Słowację, tuż za granicę po zakupy. - Czy mam kamizelkę, zapasowe bezpieczniki, zapasowe żarówki? Oczywiście, że nie mam, bo po co?

Mało kto z polskich turystów, którzy wczoraj przekraczali granicę polsko-słowacką wiedział o zaostrzeniu przepisów dotyczących wyposażenia samochodu. A te - jak podkreślają słowaccy policjanci - obowiązują już od 1 listopada br. Jeżeli polscy kierowcy nie będą mieli w swoim aucie wymaganego na Słowacji wyposażenia, zapłacą dość wysoką ,pokutę" (tak nazywa się po słowacku kara). Może to być nawet 2000 koron (ok. 200 zł). A lista wymaganych rzeczy jest długa: kamizelka odblaskowa w aucie (nie bagażniku!), zapasowe bezpieczniki elektryczne, zapasowe żarówki z
każdego rodzaju, koło zapasowe, podnośnik, klucze do kół, linka holownicza, apteczka i trójkąt odblaskowy.

- Wcale mi się to nie podoba! Ci Słowacy podobno z nas Polaków żyją, a robią wszystko, żeby nas zniechęcić do przyjazdu do ich kraju! Nasza policja też powinna ich tak samo rygorystycznie sprawdzać! Więcej tu nie
przyjadę, jak oni nam tacy przychylni! - oburza się pan Jan. - Takie są przepisy unijne, a nowa ustawa nasze przepisy tylko do nich dostosowuje - tłumaczą słowaccy policjanci. - A takie wyposażenie samochodów obowiązuje już od dawna m.in. w Austrii i Czechach. Większość kierowców z Polski, choć wczoraj wymaganego na Słowacji wyposażenia aut nie posiadała, to jednak deklarowała, że przy następnym wyjeździe nadrobi zaległości.

- Często jeżdżę z rodziną na baseny geotermalne do Orawic i jak mam za każdym razem trząść się, czy mnie policja złapie i wlepi 2 tys. koron kary, to wolę już wszystko mieć. A z tego, co wiem, słowaccy policjanci są nieugięci, jeśli chodzi o egzekwowanie przepisów - podkreśla pan Marek z Zakopanego. - Tym bardziej, że te wymagania nie są takie głupie, bo wszystkie te rzeczy mogą się człowiekowi przecież przydać. Słowaccy policjanci dzięki nowej ustawie będą mogli też skontrolować stan techniczny pojazdu, m.in.: stopień emisji spalin, ustawienie kół, świateł, hamulce, a nawet stan opon i podwozia.

Tytuł:
PostNapisane: 26 sie 2010, o 19:56 
Podkomisarz
Podkomisarz

Strasznie ten wątek wygląda dla okazjonalnie przejeżdżających przez Słowację.

Przepisy przepisami, a ja wiem ze sporego doświadczenia, że słowacka policja nie nęka obcokrajowców kontrolami nastawionymi na posiadanie wszystkich wyżej wymienionych przedmiotów.
Jestem w Słowacji średnio dwa tygodnie w miesiącu, przejeżdżam tu 2000-4000 km co miesiąc i zapewniam Was, że jedyne co kontrolują, to winiety na autostrady (w dzień średnio co 30 km jest policjant z lornetką) i prędkość dozwoloną.

Jak już będą chcieli kogoś udupić, to mają sporo paragrafów na obcokrajowców, ale zapewniam Was, że nagonki żadnej nie ma, choć państwo najbardziej policyjne jakie znam.
Radiowozów tu tyle, ile taksówek :lol:

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 02:34 
Posterunkowy
Posterunkowy

Zacznijmy od tego że Słowacy wymagali setek pierdółek ponad dwa lata temu. Zatrzymywali pod byle pretekstem i golili jak się tylko dało. Pod wpływem licznych protestów głownie ze strony Czechów praktyki te zostały całkowicie wycofane. Nikt nie kontroluje apteczki (ale trzeba ją miec) ani bezpieczników. Trzeba mieć winietę, a za jej brak płacisz ok. 70E w przypadku samochodu osobowego.
Kary za przekroczenie prędkości są jak na słowackie zarobki z kosmosu. Za przekroczenie 31-40 płacisz 200 euro, 41-50 300 euro. Jak zarabiacie średnia krajową to możecie być w lekkim szoku kiedy w miescie was złapią przy np. 83km/h i mandat bedzie 800zł :shock:
Zły porucznik może przy okazji wlepić dodatkowy mandat za:
1. GPS umieszczony na szybie - to jest zabronione w Słowacji
2. Brak odblaskowej kamizelki - musisz ją miec w kabinie pojazdu a nie w bagażniku.

Jeśli nie masz gotówki policjant zabiera prawo jazdy. Uważajcie przede wszystkim w miastach- szansa na spotkanie przenośnego fotoradaru jest znacznie większa niż w Polsce a kary mogą przyprawić o zawał serca.

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 07:00 
Komisarz
Komisarz

zaq22 napisał(a):
1. GPS umieszczony na szybie - to jest zabronione w Słowacji
.

Jak to jest z tym GPS-em ??? - nawigacja nie może być przyssana do szyby??

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 10:21 
Posterunkowy
Posterunkowy

Nawigacja przyssana do szyby to pretekst do kolejnego mandatu

>>KLIK<<

Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez zaq22, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 10:37 
To gdzie mam sobie ją przyssać do du*y za ciężkim przeproszeniem :?:

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 13:59 
Nadinspektor
Nadinspektor

A w Polsce możesz używać nawigacji przyssanej do szyby? Też nie, tylko że nikt tego nie egzekwuje. W polu widzenia czyli w obszarze jaki wycierają wycieraczki nie może być umieszczonych żadnych przedmiotów. Dlatego ja jak sporadycznie używam navi to przyklejam ją z lewej strony u dołu czyli tam gdzie nieoznakowane w kuj-pom mają kamery.

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 14:44 
Komisarz
Komisarz

Z tego wynika, że uchwytu na telefon też nie może być :cry:

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 15:07 
A to luz bo ja tam też przyklejam bo nie lubię jak mi po szybie się pałętają kable. Inną rzeczą też jest że używam jej tylko jak jadę gdzieś do dużego miasta, a tak to tylko po numeracji dróg. :!: Swoją drogą jestem ciekaw jaka wykładnia jest na Słowacji, gdzie konkretnie to ma być zamontowane :idea:

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2010, o 16:53 
Cytuj:
A w Polsce możesz używać nawigacji przyssanej do szyby?

A gdzie jest to napisane w czym zabronione?????

Tytuł:
PostNapisane: 30 sie 2010, o 05:29 
Podkomisarz
Podkomisarz

Robi napisał(a):
Swoją drogą jestem ciekaw jaka wykładnia jest do Słowacji, gdzie konkretnie to ma być zamontowane :idea:

Problem w tym Robi, że wykładni żadnej nie ma w tej sprawie.
Nie można jej przyklejać do szyby i już, bo to podobno niebezpiecznie ogranicza widoczność.
Całe szczęście, że już nie ścigają za to, bo rok temu każdy wyjeżdżający do Słowacji miał w perspektywie mandat za to, albo trzymanie navi na kolanach :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1