Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 16 sie 2018, o 20:33

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lip 2016, o 13:42 
Posterunkowy
Posterunkowy

Witam,

Dostałem nakaz wskazania kierującego, gdyż fotoradar zrobił zdjęcie mojego pojazdu, no i GITD przysłało mi zdjęcie i rozpoczęło postępowanie mandatowe.

Problem mam taki, że wspomniany radar wg mnie nie posiada tablicy informacyjnej "D-51", którą stacjonarny fotoradar musi być oznaczony.

Chodzi o radar MultaRadar CD w miejscowości Janówek k/Grójca skierowany na kierunek z Grójca na Górę Kalwarię. :50:

Co to oznacza w praktyce dla mojej sytuacji i postępowania mandatowego? Nie mam dowodu z dnia zrobienia zdjęcia, tj. np. nagrania z kamery samochodowej. Jedyne co mógłbym pojechać przez pół Polski i zrobić samodzielnie zdjęcia, ale to mało opłacalne, mandat taniej wyjdzie...

Chodzi o ten radar - tu widać słup radaru przy żywopłocie - akurat na zdjęciu Google jego głowica była zdjęta - a wcześniej (jak wspomniałem od Grójca w stronę Góry Kalwarii) nie ma znaku "D-51".

Przepisy mówią jasno:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 14 marca 2013 r.w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujących
Cytuj:
Sposób oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz obudów na te urządzenia
§ 4. Stacjonarne urządzenia rejestrujące dokonujące pomiaru prędkości poprzedza się każdorazowo znakiem drogowym D-51, określonym w przepisach o znakach i sygnałach drogowych"

oraz
w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury:
Cytuj:
Znak D-51 umieszcza się przed stacjonarnym urządzeniem rejestrującym w odległości:
 od 50 m do 100 m  na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h

Co za tym idzie:
Cytuj:
art. 231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

:WTF:

PostNapisane: 18 lip 2016, o 15:23 
Czy na pewno cytujesz aktualne przepisy?

PostNapisane: 18 lip 2016, o 18:34 
Posterunkowy
Posterunkowy

Mogę być w błędzie, ponieważ cytuję to - i dlatego jako "cytat" - co znalazłem w sieci. Stąd post z prośbą o pomoc.

PostNapisane: 18 lip 2016, o 19:45 
Inspektor
Inspektor

ArchDelux napisał(a):
Mogę być w błędzie, ponieważ cytuję to - i dlatego jako "cytat" - co znalazłem w sieci. Stąd post z prośbą o pomoc.

Raczej na pewno jesteś w błędzie ;) Z innych źródeł "wideło" widać, że w obu kierunkach jest wspomniany znak, którego Tobie brakuje do szczęścia ;) Nawet jeśli tak było w dniu zrobienia zdjęcia - np. w wyniku wandalizmu - to bez nagrania w Sądzie nie masz szans .... Dużo tam przekroczyłeś, że zależy Ci na odwołaniu :?: W końcu to nie teren zabudowany, PJ zatrzymasz ;)

PostNapisane: 18 lip 2016, o 21:39 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

ArchDelux napisał(a):

Cytuj:
art. 231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

:WTF:

Tylko, że za oznakowanie dróg odpowiada zarządca drogi, a nie CANARD.

PostNapisane: 19 lip 2016, o 14:10 
Posterunkowy
Posterunkowy

Youthan napisał(a):
Raczej na pewno jesteś w błędzie ;) Z innych źródeł "wideło" widać, że w obu kierunkach jest wspomniany znak, którego Tobie brakuje do szczęścia ;) Nawet jeśli tak było w dniu zrobienia zdjęcia - np. w wyniku wandalizmu - to bez nagrania w Sądzie nie masz szans ....

Tego właśnie się obawiam, że nawet jeżeli w danym dniu nie było tablicy, to nikogo to nie zainteresuje bez materiału foto/wideo.

Youthan napisał(a):
Dużo tam przekroczyłeś, że zależy Ci na odwołaniu :?: W końcu to nie teren zabudowany, PJ zatrzymasz ;)

Przekroczenie nie było duże, chodzi bardziej o sprawiedliwość niż płacenie co kto zażąda.

Jak nie teren zabudowany? :kac:

Obrazek

PostNapisane: 19 lip 2016, o 14:30 
Pewnie że nie teren, tylko obszar ;)

PostNapisane: 20 lip 2016, o 07:46 
Posterunkowy
Posterunkowy

To miałem na myśli :)

PostNapisane: 20 lip 2016, o 19:39 
Inspektor
Inspektor

ArchDelux napisał(a):
Jak nie teren zabudowany?

Faktycznie zabudowany. Wiesz, w PL łatwo się pomylić, bo u Nas może być nawet w lesie :DD: Widocznie drzewa też mogą wybiegać na drogę ;)

PostNapisane: 25 lip 2016, o 08:10 
Posterunkowy
Posterunkowy

Ano dokładnie tak jest, a znak właśnie najlepiej schowany w krzaku albo pod nieprzycinanym drzewem pomiędzy polami i lasami. Polak musi mieć sokoli wzrok, zajęczy spryt i refleks ryby. I portfel Billa Gatesa...

PostNapisane: 25 lip 2016, o 20:40 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Odkąd Straż Wiejska nie ma fotoradarów jest trochę lżej na drogach.

Strefa czasowa: UTC + 1