Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 18 lut 2019, o 16:16

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lis 2013, o 18:35 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 26 wrz 2009, o 16:56
Posty: 2638
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Cytuj:
Straż Miejska nie ma prawa karać mandatem ze stacjonarnego fotoradaru

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra transportu w sprawie zadań straży miejskiej w zakresie kontroli ruchu drogowego.

Rzecznik sygnalizuje problem, który ujawnił się w związku z badanymi indywidualnymi sprawami, dotyczącymi wykładni i stosowania przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym określających zadania straży miejskiej w zakresie kontroli ruchu drogowego.

W ocenie rzecznika art. 129b Prawa o ruchu drogowym jest mylnie interpretowany przez straż gminną (miejską), która na podstawie tego przepisu prowadzi czynności w sprawach o wykroczenia ujawnione przez stacjonarne urządzenie rejestrujące. Przepis art. 129b ust. 4 wyraźnie stanowi, że strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionym z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.

- Przepis ten jednoznacznie ogranicza straż gminną (miejską) w zakresie korzystania z urządzeń rejestrujących jedynie do ich niestacjonarnych (przenośnych) wersji oraz zainstalowanych w pojeździe - uważa rzecznik.

Jego zdaniem dokonywanie przez strażników czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących ("fotoradary" oraz urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle) należy uznać za działania naruszające prawa oraz wolności obywatelskie.

W ocenie rzecznika należy wyjaśnić kwestię niewłaściwej praktyki funkcjonariuszy straż miejskich (gminnych) i ustalić jednolitą wykładnię przepisów w tym zakresie.
Rzecznik Praw Obywatelskich

prawo.rp.pl

_________________
Bo w życiu liczy się polot i fantazja... tudzież masa, ka$a i grubość k*tasa


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lis 2013, o 18:15 
Cytuj:
Sąd: Straż miejska ma prawo używać fotoradarów

Na nic stanowisko prokuratora generalnego. Stołeczny sąd wydał niedawno wyrok, z którego wynika, że straż miejska ma pełne prawo obsługiwać stacjonarne fotoradary
Straż miejska używa stacjonarnych fotoradarów już od ponad dwóch lat. Jednak w czasie wakacji Prokuratura Generalna podała w wątpliwość, czy strażnicy robią to legalnie. Prawnicy z prokuratorskiej centrali wczytali się w Kodeks drogowy i uznali, że straż miejska nie ma uprawnień, by obsługiwać fotoradary stojące na masztach, a jedynie te mobilne, czyli ustawiane na kilka godzin w radiowozach. W Warszawie ta interpretacja przepisów mogła stanowić nie lada problem. Bo większość fotoradarów obsługuje u nas właśnie straż miejska. Strażnicy mają swoje maszty w 12 miejscach. Dodatkowo na czterech skrzyżowaniach obsługują urządzenia, które nie tylko mierzą prędkość, lecz także wychwytują kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle. Łącznie to blisko 30 urządzeń zamontowanych na trwałe przy jezdniach. Dla porównania Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma w stolicy tylko sześć urządzeń, z czego dwa na peryferyjnej ul. Rosochatej w Wilanowie.

10 proc. odmawia przyjęcia mandatów

Gdy więc Prokuratura Generalna zamieściła oficjalnie swoje stanowisko, w siedzibie stołecznej straży miejskiej rozdzwoniły się telefony. Jak twierdzi straż, liczba osób, które odmawiają przyjęcia mandatu, nie zwiększyła się. To wciąż ok. 10 proc. - Ale wśród osób, przeciwko którym kierujemy wnioski do sądu o ukaranie, znacznie wzrosła liczba tych, którzy powołują się na interpretację przepisów prokuratora generalnego - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej straży miejskiej. Procedura jest bowiem taka: popełniasz wykroczenie, straż wysyła ci formularz, na którym możesz się do niego przyznać i zapłacić mandat. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz go przyjąć (masz takie prawo), strażnicy kierują wniosek o ukaranie do sądu. I to właśnie przed sądem można się np. starać udowodnić, że straż, jak twierdzi prokuratura, nie może korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. A więc nie może karać za zarejestrowane za ich pomocą wykroczenia.

Wykroczenie na sławnym skrzyżowaniu


Tak właśnie postąpił pewien mężczyzna, który popełnił wykroczenie na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Witosa. To sławne wśród kierowców skrzyżowanie, bo to właśnie tu po raz pierwszy (blisko dwa lata temu) stanęły fotoradary, które oprócz pomiaru prędkości wychwytują też kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Owemu mężczyźnie wjazd na czerwonym przytrafił się 2 października po godz. 16. Odmówił przyjęcia mandatu. Sprawa trafiła więc przed sąd, a tam mężczyzna argumentował, że straż nie może prowadzić kontroli za pomocą urządzeń stacjonarnych, a zatem nie może żądać ukarania za wykroczenie zarejestrowane bezprawnie. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zgodził się z jego argumentacją i umorzył postępowanie w sprawie wykroczenia. Ale straż miejska złożyła odwołanie. I wygrała. Sąd Okręgowy w Warszawie (odwoławczy) uznał, że sąd pierwszej instancji popełnił błąd, umarzając postępowanie i uznając, że straż miejska nie jest uprawniona do kontroli. Sędzia Agnieszka Zakrzewska nakazała, by mokotowski sąd zbadał sprawę "merytorycznie", czyli sprawdził, czy kierowca popełnił wykroczenie, a nie zajmował się legalnością działań straży miejskiej, bo w tej kwestii wszystko jest w porządku.

A jednak kierowca ukarany mandatem

Tak też się stało. Tydzień temu mokotowski sąd w powtórnym procesie uznał, że kierowca citroena złamał przepisy i ukarał go za to 300-złotową grzywną. Gdy wyrok się uprawomocni, kierowcy zostaną jeszcze naliczone punkty karne.

Straż miejska jest zadowolona z takiego rozstrzygnięcia.

- Ten wyrok to kolejne potwierdzenie, że nasze działania są zgodne z prawem - komentuje Monika Niżniak. Ale orzeczenie sądu okręgowego jeszcze nie przesądza, że prokurator generalny popełnił błąd w swojej interpretacji przepisów, bo w sądach zapadały już wyroki (choć nie w Warszawie), które były zgodne ze stanowiskiem PG. Zapisy, które określają uprawnienia straży miejskich i gminnych, nie są bowiem wystarczająco nieprecyzyjne. Być może ich interpretacja rozjaśni się trochę na początku grudnia, gdy podobną sprawę będzie badał Sąd Najwyższy. Chodzi o kierowcę ze Szczecina, który wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle, za co sąd ukarał go 500-złotowym mandatem. Kasację od tego wyroku do Sądu Najwyższego wniósł właśnie prokurator generalny.
gazeta.pl


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lis 2013, o 18:37 
Offline
Komisarz
Komisarz

Dołączył(a): 15 sie 2009, o 20:08
Posty: 722
Lokalizacja: Kielce
Czyli dalej nic nie wiadomo. :goof:

_________________
Zezwalam na kopiowanie i umieszczanie w Internecie wszystkich moich zdjęć, pod warunkiem podania źródła jego pochodzenia i autora. Nie zezwalam na modyfikację zdjęć.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lis 2013, o 12:22 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4764
Lokalizacja: Kraków
Zabrać im wszystkie fotoradary i się z nimi nie pierdykać :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lis 2013, o 14:48 
Offline
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Dołączył(a): 15 sty 2013, o 20:51
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa
Miesiąc jeszcze wytrzymamy. W grudniu SN ma się wypowiedzieć w sprawie kasacji wyroku wniesionej przez PG.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lis 2013, o 17:30 
Offline
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Dołączył(a): 19 sie 2011, o 23:43
Posty: 131
Lokalizacja: Poznań
renee napisał(a):
Zabrać im wszystkie fotoradary i się z nimi nie pierdykać :D


ni ***...a ! ITD nie postawi stacjonarnego przy szkole przy przejściu dla pieszych - a ja nie mam zamiaru chodzić na cmentarz do moich dzieci !


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lis 2013, o 17:48 
Obawiam się że Straże mogą utracić prawa na stacjonarne, ale winowajcą jest ustawodawca że produkuje takie buble.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 gru 2013, o 11:37 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego w sprawie zakazu używania przez Straże fotoradarów stacjonarnych. STRAŻY WOLNO ICH UŻYWAĆ. Pozdrawiam Asia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 gru 2013, o 12:37 
Offline
Aspirant Sztabowy
Aspirant Sztabowy

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 15:12
Posty: 260
Lokalizacja: Poznań
Orzeczenie Sądu Najwyższego to nie to samo, co orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie SN jest wiążące tylko dla danej sprawy, w której wypowiadał się SN.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 gru 2013, o 13:15 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Mimo wszystko o czymś jednak świadczy. Straż : Kierowcy 1-0


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 3 gru 2013, o 16:04 
Winny wszystkiemu jest ten idiota który układał tak idiotycznie ustawę i tyle w temacie.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 gru 2013, o 10:27 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 08:39
Posty: 4764
Lokalizacja: Kraków
Reliant, a Trybunał zajmuje się tymi sprawami czy olewka?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 gru 2013, o 12:56 
Offline
Aspirant Sztabowy
Aspirant Sztabowy

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 15:12
Posty: 260
Lokalizacja: Poznań
Tego nie wiem.
Powinien się zająć, bo w tej chwili mamy idiotyczna sytuacje prawną: Najpierw powstała ustawa, którą można różnie interpretować.
Na jej podstawie Sądy wydają wyroki (chyba rzucając monetą) - jedne stwierdzają, że SM maja prawo do używania FR stacjonarnych, inne Sądy, na podstawie tych samych przepisów, twierdzą, że SM nie mają takiego prawa.
Następnie wypowiada się Prokurator Generalny, którego wypowiedzi nie są w żaden sposób wiążące dla Sądów, ale po jego wypowiedzi zaczyna zapadać więcej wyroków, stwierdzających, że SM nie mają prawa do FR stacjonarnych.
Później wypowiada się Sąd Najwyższy, którego orzeczenia nie są wiążące dla innych Sądów, niż ten, który zadał pytanie prawne do SN. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby inne Sądy nadal wydawały wyroki na podstawie rzucania monetą.
Tylko TK jest w stanie uporządkować ten bałagan.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 gru 2013, o 13:19 
Offline
Inspektor
Inspektor

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 11:41
Posty: 5481
Lokalizacja: Luboń
Tylko ktoś musi chcieć złożyć taki wniosek a zwykły Kowalski chyba nie ma takiej możliwości. Do końca nie jestem w tym zorientowana.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group