Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy


Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 18 sie 2019, o 12:53

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tiry na tory
PostNapisane: 28 wrz 2010, o 11:29 
Cytuj:
Tiry na tory, czyli para w gwizdek

Bardzo się ostatnio ożywiły organizacje, zabiegające o zmianę naszych motoryzacyjnych realiów. Radiowe spoty przypominają, że "prędkość zabija".

Kilka razy dziennie słyszymy hasło, że "lepiej spalać kalorie niż benzynę", ilustrowane rozmową przez radio CB "mobilków", z których jeden pyta, czy "dróżka do kiosku wolna" i narzeka, że tkwi w korku pod blokiem, nie mogąc pojechać autem po bułki. Odgrzano również stary apel, zsyntetyzowany w skądinąd zgrabnym zawołaniu "tiry na tory".

Świat bez ciężarówek

Z punktu widzenia pieszych, użytkowników samochodów osobowych, właścicieli jednośladów, wizja świata bez wielkich ciężarówek jest rzeczywiście nęcąca. Mniejszy ruch na drogach, łatwiejsza i bezpieczniejsza jazda, żadnych kolein, czystsze powietrze...

Z drugiej strony każdy chyba uświadamia sobie, że sprawny transport towarów jest niezbędnym elementem nowoczesnej gospodarki. Jak pogodzić jedno z drugim? Można budować lepsze, szersze drogi, o wytrzymalszej nawierzchni. Można pilnować przewoźników, by nie przeciążali nadmiernie pojazdów (bo właśnie to, w połączeniu ze zbyt słabą konstrukcją dróg, jest główną przyczyną powstawania rowów na jezdniach). Można szkolić i dyscyplinować kierowców tzw. tirów, karząc surowo na przykład tych, którzy urządzają wyścigi cystern z cementowozami.

To są jednak działania żmudne, nudne i kosztowne. Znacznie wygodniej i przyjemniej zaangażować się w lansowanie nowatorskich, atrakcyjnych medialnie, aczkolwiek w naszych warunkach kompletnie nierealistycznych pomysłów. Takich właśnie, jak przewożenie wielotonowych ciężarówek koleją.

Tiry na tory

Kampanię społeczną "Tiry na tory" prowadzi Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi. Zgodnie z zasadami psychologii najpierw nakreśla dramatyzm obecnej sytuacji, a następnie podpowiada sposób rozwiązania problemu.

W części pierwszej, powołując się na bliżej nieokreślonych "naukowców z Uniwersytetu Cambridge" informuje, że "jeden 40-tonowy TIR w ciągu 3 sekund rozjeżdża drogę jak 163 840 samochodów osobowych, przejeżdżających przez ten sam punkt". Niestety, nie wiemy, jak to obliczono. I czy z powyższych danych wynika, że " jeden 40-tonowy TIR w ciągu 30 sekund rozjeżdża drogę jak 1 638 400 samochodów osobowych" i czy konwój 1000 takich ciężarówek, jest - jeżeli chodzi o zniszczenia jezdni - równoważny przejazdowi prawie 163 milionów samochodów osobowych? No i ile należałoby wpuścić na szosę osobówek, aby wyżłobić koleiny, w których kolebiemy się na naszych drogach krajowych...

Tak, poznanie przesłanek, na których oparli się "naukowcy z Uniwersytetu Cambridge" oraz toku ich rozumowania byłoby z pewnością wielce pouczające, ale dajmy temu spokój... Dodajmy tylko, że w ramach straszenia aktywiści z Instytutu Spraw Obywatelskich przytaczają również przykłady straszliwych wypadków spowodowanych przez tiry.

Kierowca tira, zatrzymany przez policję drogową w Szwajcarii, połknął zapisy tachografu z obawy przed karą, jaką dostanie za przekroczenie czasu pracy. więcej »

W części drugiej, konstruktywnej, ISO opisuje doświadczenia Szwajcarii, która wdrożyła system transportu kombinowanego. Tamtejsi przewoźnicy mają do wyboru: korzystać z ogólnodostępnych dróg, płacąc równowartość ok. 85 euro za każde przejechane 100 km albo wpakować ciężarówki na platformy kolejowe. Oczywiście najczęściej decydują się na to drugie rozwiązanie.

W tym miejscu pytamy nieśmiało: no i co z tego? Można wskazać jeszcze parę innych dziedzin, które w Szwajcarii funkcjonują o niebo lepiej niż w kraju między Odrą a Bugiem. Próby naśladowania Helwetów w ich zwyczajach i zachowaniach nie mają większego sensu, bo są z góry skazane na niepowodzenie. Dotyczy to m.in. operacji przeniesienia tirów na tory.

Mroźny wieczór, mgła. Od dwudziestu minut nerwowo rozglądasz się za kawałkiem placu, który pomieści twój gabaryt. Nie jest to łatwe, przyzwoitych parkingów - takich, na których można przynajmniej wziąć prysznic - jest u nas jak na lekarstwo. więcej »

Załóżmy, że metodą kija lub marchewki udałoby się przekonać do takiego rozwiązania tych, którzy żyją obecnie z obsługi transportu drogowego: właścicieli firm przewozowych, stacji paliw, kierowców ciężarówek itd. Wtedy jednak natknęlibyśmy się na ułomności polskiej infrastruktury kolejowej, która, chociaż zmotoryzowanym trudno w to uwierzyć, znajduje się w o wiele gorszym stanie niż drogowa.

Stworzenie sprawnie działającego systemu transportu kombinowanego wymagałoby zatem wielomiliardowych, długotrwałych inwestycji. Niezbędne byłyby również rewolucyjne zmiany w organizacji kolei i, co jeszcze trudniejsze, w mentalności jej pracowników. Jak zapewnić, by towar w przewożonej koleją ciężarówce docierał na miejsce przeznaczenia szybko i bezpiecznie, a nie utknął gdzieś na bocznicy lub nie został rozkradziony czekając pod semaforem? Znając realia PKP, byłoby to zadanie z gatunku "mission imposible".

Cel akcji "Tiry na tory" jest tyleż szlachetny co utopijny. I nie zmienia tego fakt, że pod petycją w tej sprawie do premiera Donalda Tuska podpisało się już około 25 tys. internautów w tym takie autorytety, jak Stanisław Soyka, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa i Hirek Wrona.

Jak zresztą przyznał w radiu jeden z organizatorów kampanii, głównym powodem, że została ona wdrożona właśnie teraz, było przyznanie stosownej dotacji ze źródeł zewnętrznych. Cóż, znalazły się pieniądze, to trzeba je jakoś wydać. Szkoda, że na parę, która pójdzie wyłącznie w gwizdek.

Tiry na tory


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 wrz 2010, o 12:49 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 3 sie 2009, o 18:48
Posty: 5092
Ale to już było... Kiedyś taki system u nas funkcjonował, terminal załadowczy był w Gadkach pod Poznaniem ale usługa padła z powodu znikomego zainteresowania.

_________________
Lewy pas to nie kółko różańcowe


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 wrz 2010, o 12:50 
Wystarczy podnieść max opłaty tirów i obniżyć na kolej
Tranzytowe opłaty


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 wrz 2010, o 17:28 
Offline
Podinspektor
Podinspektor

Dołączył(a): 6 sie 2009, o 00:02
Posty: 1194
Lokalizacja: Toruń
Niewykonalne w Polsce to po pierwsze, po drugie za dużo ludzi straciłoby prace i zbyt dużo przedsiębiorstw by padło. Nie do wdrożenia u nas. Podnieść opłaty na tiry ? Dowiedz się jakie w tej chwili są opłaty i restrykcje, a potem ***** głupoty. Na maxa to sie w Polsce powinno podnieść opłaty za głupote.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 wrz 2010, o 17:33 
Polak. napisał(a):
Na maxa to sie w Polsce powinno podnieść opłaty za głupote.

Nie na darmo się mówi że gdyby głupota potrafiła latać niebo byłoby czarne, a Polska najbardziej rozwiniętym krajem lotniczym :lol: A wracając do tematu pewnie Tirów to tak jak powiedział przedmówca raczej niewykonalne z wielu powodów czysto technicznych. Chociaż przejazd stricte tranzytowy przez nasz kraj bez docelowego rozładunku można by w ten sposób spróbować wymusić na firma przewozowych, ale temat naprawdę ciężki do ugryzienia.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 12:01 
Polak., stawka biega o cały rozjeżdżany kraj
a nie jednego śmiesznego kiermana w 20 letnim tirze.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 12:29 
Offline
Aspirant Sztabowy
Aspirant Sztabowy

Dołączył(a): 26 lis 2009, o 13:46
Posty: 251
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Ja powiem tak.

Kontener z Hamburga do mnie jedzie 8 godzin
z Hamburga do Franfurt/o jedzie niemiecką koleją 1 dzień i ciężarówka przywozi go w 3-4h
ten sam kontener jadąc polską koleją dociera do mnie w 5 dni

a czas to pieniądz :D

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 12:47 
Bo polska kolei to śmiech


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 18:40 
Offline
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Dołączył(a): 2 wrz 2009, o 09:02
Posty: 233
Lokalizacja: Lublin
W sytuacji gdy na niektórych odcinkach kolej poruszą się z prędkościami mniejszymi niż spacerujący pieszy taka akcja nie ma sensu. Do tego musi być odpowiednia infrastruktura a taje w Polsce zarówno kolejowej jak i drogowej brak.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 22:36 
Offline
Podinspektor
Podinspektor

Dołączył(a): 6 sie 2009, o 00:02
Posty: 1194
Lokalizacja: Toruń
To niech ten rozjeżdżony kraj weźmie się za to od normalnej strony... nie od dupy. Niech postawią autostrady, węzły przeładunkowe przy nich, centra logistyczne przy większych miastach to nie będzie problemu z korkami w miastach przez wolno poruszające się ciężarówki, nie będzie problemu z koleinami tworzącymi się w asfalcie od tirów, nie będzie w ogóle problemu ! Tiry na tory - chore. Tiry na tory a tirówki na dworce....


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 23:15 
Polak. napisał(a):
Tiry na tory a tirówki na dworce....

Jestem za... :lol: A zaopatrzenie sklepów w chociaż by w gacie będą rozwozić piloci F16 :/


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2010, o 09:46 
Offline
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 21:02
Posty: 139
Lokalizacja: Poznań
a ja i tak jestem za hasłem tiry na tory przez jednego takiego szwagier mało nie skończył 2m pod ziemią - tir zepchnął go z drogi i nawet się nie zatrzymał :/

_________________
był blue jest black :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2010, o 11:05 
Polak., jesteś kierowca tira że bronisz tirowców


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2010, o 15:08 
Offline
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Dołączył(a): 5 sie 2009, o 19:44
Posty: 3920
Lokalizacja: Legionowo
Nie jest TIR-ówką :DD: Czy to ważne kim jest? Ma inne zdanie niż Ty,
Problem z Tirami na tory jest bardziej złożony, nawet przez fakt, że nie wszędzie już tory docierają. Można by to było zrobić tylko na głównych trasach - praktycznie tranzyt, bo nie zawsze koszt wybudowania dało by się zwrócić, nie mówiąc już o zarabianiu.

_________________
Cytuj:
Zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej, kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć mojego autorstwa jest niezgodne z prawem. Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2010, o 15:18 
W tej chwili tylko praktycznie wchodziłby w grę tranzyt nic więcej bo brak nam dosłownie wszystkiego mówię tutaj stricte o infrastrukturze drogowo-kolejowej. To w ogóle jest bardziej złożony temat powiedziałbym że nie jedna profesura by z tego wyszła. ;)


Góra
  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group