Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 28 lip 2015, o 04:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lis 2010, o 11:03 
Posterunkowy
Posterunkowy

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym Forum

Z góry chciałbym zaznaczyć, iż jestem świadomy istnienia prawomocnych orzeczeń sądowych w podobnej sprawie, m. in. Postanowienia Sądu Rejonowego w Kościerzynie z 14 grudnia 2009 r., sygn. II Ko. 417/09

W związku z tym, iż samochód, którego jestem właścicielem został uchwycony przez fotoradar należący do straży miejskiej, otrzymałem odpowiednie wezwanie, z załączonymi oświadczeniami i kopią zdjęcia. Zdjęcie to nie wskazuje, kto prowadzi samochód, a ja tego nie wiem. Abstrahuję od tego, że standardowo w pouczeniu straż piszę o 3 rodzajach załączonych oświadczeń, a ja tego z numerem 3 nie otrzymałem :? .
Jak już napisałem, nie wiem kto prowadził w ten dzień samochód należący do mnie. Jaką powinienem zastosować procedurę. Udaję się na posterunek straży miejskiej, i stwierdzam tak jak wyżej, że nie wiem, kto prowadził samochód. Potrafię wymienić osoby ale jest ich wiele, w związku z tym pytanie numer 1

1. Czy wymieniać z imienia i nazwiska wszystkie osoby, które mogły w ten dzień prowadzić mój samochód, czy stwierdzić po prostu, że nie wiem, kto to był?

Następnie, domyślam się, iż strażnik zaproponuje mi dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie określone w art. 97 Kodeksu Wykroczeń w związku z art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, polegające na niewskazaniu, komu powierzyłem pojazd. Kolejne pytanie/a

2. Czy podpisać podsunięte mi oświadczenie o w/w treści?

Jesli tak, to

3. Jaka jest dalsza procedura? Płacę mandat i odwołuję się do Sądu Rejonowego w danym mieście?

4. Do jakiego Wydziału Sądu skierować odwołanie?

Jeśli nie podpisywać w/w oświadczenia, to

5. Co robić? :)

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 11:20 
Komisarz
Komisarz

_tomek_, według mnie zgłoś na SM że nie wiesz kto kierował. Oni wtedy powinni zostawić tą sprawę, ewentualnie przekażą ją policji.

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 13:28 
Posterunkowy
Posterunkowy

czyli, rozumiem, że mam nie podpisywać oświadczenia o tym, że nie wiem kto kierował i nie przyjmować grzywny za nie wskazanie kierującego?

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 14:58 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Spróbuj zasugerować im że przyjmujesz mandat ale bez punktów bo nie wiesz kto prowadził zasłaniając się niepamięcią. Bo to że mandat dostaniesz jest pewne.

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 15:20 
Nadinspektor
Nadinspektor

Strażniki nie mogą teraz dawać mandatu bez punktów. Albo walą mandat za przekroczenie prędkości czyli kasa + punkty albo za niewskazanie muszą sprawę przekazać Policji ew sądowi.

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 15:54 
Posterunkowy
Posterunkowy

Robi napisał(a):
Spróbuj zasugerować im że przyjmujesz mandat ale bez punktów bo nie wiesz kto prowadził zasłaniając się niepamięcią. Bo to że mandat dostaniesz jest pewne.

a jak się do tego co napisałeś ma przytoczone przeze mnie wcześniej orzeczenie?

http://www.fotoradary.net.pl/cos-na-tem ... vt1224.htm

Przemo napisał(a):
Strażniki nie mogą teraz dawać mandatu bez punktów. Albo walą mandat za przekroczenie prędkości czyli kasa + punkty albo za niewskazanie muszą sprawę przekazać Policji ew sądowi.

Czy orientujesz się jak na policji może wyglądać przebieg zdarzeń? W sądzie to sobie już raczej wyobrażam, ponieważ sprawa byłaby tam wszczęta niejako z urzędu

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 17:04 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Tzn. o co konkretnie pytasz :?:

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 17:50 
Posterunkowy
Posterunkowy

jeżeli sprawa skierowana zostanie na policję, to czy zaproponują te same rozwiązania co straż miejska (te same oświadczenia) i czy będą opierać swoje działanie o te same przepisy? Co zrobią, jeśli oświadczę, że nie potrafię określić, kto jechał samochodem?

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 18:58 
Nadinspektor
Nadinspektor

Policja może tobie dać mandat za nie wskazanie kierujacego bez punktów.

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 20:42 
Posterunkowy
Posterunkowy

No to wracamy do pierwszego posta.

Czy jak policja da mi mandat za nie wskazanie osoby kierującej, to lepiej jest go przyjąć i się odwołać do sądu (mniemam, że tak, przytoczone orzeczenie), czy go nie przyjmować?

Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2010, o 21:27 
Generalny Inspektor
Generalny Inspektor

Jeśli dostaniesz go od Policji to od czego chcesz się odwoływać :?: Płacisz i po zabawie.

Tytuł:
PostNapisane: 12 lis 2010, o 08:44 
Posterunkowy
Posterunkowy

Nieważne, poradzę sobie

wszystko sprowadza się do tego, że ja nie chce zapłacić tego mandatu, ponieważ zdjęcie nie przedstawia kto prowadził samochód, a ja nie potrafię tego wskazać. Karanie mnie za nie wskazanie osoby prowadzącej, jeśli obiektywnie nie potrafię tego zrobić, na podstawie przytoczonego wcześniej orzeczenia Sądu Rejonowego w Kościerzynie z 14 grudnia 2009 r, jest bezpodstawne.

To o co głównie mi chodziło, to czy wobec powyższego, lepiej jest przyjmować mandat i się odwoływać, po zapłaceniu go, do sądu, czy go nie przyjmować i spowodować, iż z automatu sprawa zostanie skierowana do sądu

Tytuł:
PostNapisane: 12 lis 2010, o 14:13 
Komisarz
Komisarz

_tomek_ napisał(a):
To o co głównie mi chodziło, to czy wobec powyższego, lepiej jest przyjmować mandat i się odwoływać, po zapłaceniu go, do sądu, czy go nie przyjmować i spowodować, iż z automatu sprawa zostanie skierowana do sądu

Bardziej logiczne jest nie przyjmowanie mandatu. Przyjęcie mandatu niejako jest wyrażeniem racji nakładającego mandat. W drugim przypadku jest zasadne gdy są przekroczone jakieś procedury ( np. upłynął jakiś termin itp.) a nie kwestia samego wykroczenia.
Z tego co piszesz wykroczenie było ewidentne, więc w jakiś sposób kara też powinna być nałożona - kompromis, płacisz a nie masz punktów.
Wymiganie się bez płacenia i bez punktów raczej nie realne.

Tytuł:
PostNapisane: 12 lis 2010, o 15:22 
Starszy Aspirant
Starszy Aspirant

Chyba że masz znajomości to się wywiniesz albo pracujesz w <R>

Tytuł:
PostNapisane: 12 lis 2010, o 17:20 
Komisarz
Komisarz

Chyba że .......... samochodem jechało kilka osób mających uprawnienia i są głęboko przekonane, że to one w czasie zrobienia zdjęcia prowadziły samochód i podpisało (każde osobno) stosowne oświadczenia.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1