Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy

Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

Teraz jest 24 sty 2018, o 11:00

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2013, o 13:37 
Posterunkowy
Posterunkowy

Witam serdecznie.
Szukałem tego zagadnienia już trochę i nadal nie wiem jak prawidłowo zmierzyć ustawowy kąt fotoradaru do kierunku jazdy pojazdu.

Poniżej moja interpretacja kąta ze zdjęcia, proszę o podpowiedź czy jest prawidłowa.

Pozdrawiam

Tu załączam zdjęcie:

Obrazek

Z góry dziękuję za odpowiedź

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 14:09 
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

co mają przedstawiać linie zielone i czerwone bo nie bardzo łapię ??

PostNapisane: 14 sty 2013, o 14:39 
Posterunkowy
Posterunkowy

Objaśnienie linii:

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 14:49 
Inspektor
Inspektor

Ale fotoradary mają różne kąty ustawienia względem drogi.

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 16:14 
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

no dobra to już wiem, co to za linie :)

a teraz pytanie

co chcesz udowodnić lub podważyć ??

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 16:44 
Posterunkowy
Posterunkowy

Cel jest tu nie ważny, chodzi o samą metodologię , czy na podstawie zdjęcia da się obliczyć czy kąt ustawienia jest prawidłowy.

Jeśli chodzi o cel to w sumie nie wiem bo po pierwsze wiem, że miśki tam stoją zawsze, po drugie widziałem ten fotoradar , był ustawiony jakieś 100 m od znaku zabudowań za podjazdem pod górę, jakieś 20 m dalej jest bardzo stromy zjazd z górki (to na jej dole zawsze stoją) Miejscowość to Polska Cerekiew. Nie wiem jakim sposobem na zdjęciu jest 71 km/h. Gryzie mnie to ponieważ nigdy nie dostałem żadnego mandatu...

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 17:03 
Misiu wszystko się zgadza na tym Twoim zdjęciu.

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 17:56 
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

jak na moje oko (choć możę się mylę) kąt na zdjęciu nie ma się ni jak do ustawienia głowicy która dokonuje pomiaru, a to ważniejsze jest jak ona jest ustawiona, prawdą jest pewnie też to, że kąt obiektywu do kąta głowicy jest raczej w miarę podoby

ale jak się mylę to mnie zabijcie :P

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 18:55 
Posterunkowy
Posterunkowy

Czyli zwykły zjadacz chleba na podstawie samego zdjęcia "ekspertyzy" nie zrobi. Więc co ? pozostaje droga sądowa gdzie przedstawią mi opinię producenta, że wszystko jest " wporzo " i cacy.. Jak żyć ? :)

Chyba, że ja się mylę wtedy, za pomówienia przepraszam... :)

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 18:58 
Na sali sądowej powołuje się biegłego sądowego z tej dziedziny i jest on niezależny od opinii producenta. Po prostu wykonuje badania, porównania itp. i wtedy wydaje wiążącą opinie dla sądu który podejmuje decyzję. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami.

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 19:24 
Trzeba wspomnieć że co biegły to opinia.

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 19:38 
Młodszy Aspirant
Młodszy Aspirant

damiakol napisał(a):
Jak żyć ?

jeździć na tempomacie i tylko do 50 km/h

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 19:46 
Inspektor
Inspektor

damiakol napisał(a):
Cel jest tu nie ważny, chodzi o samą metodologię , czy na podstawie zdjęcia da się obliczyć czy kąt ustawienia jest prawidłowy...

Biegły jest w stanie to obliczyć. Przynajmniej w zakresie czy FR jest ustawiony poprawnie czy nie. Na zdjęciach często są też takie pionowe niebieskie linie, które określają zakres w którym FR łapie delikwenta. Twoje auto raczej łapie się w zakresie tych niebieskich linii. Nie widać tam żadnych metalowych obiektów w środku zdjęcia, które mogły by wpłynąć np. na zsumowanie prędkości. Raczej nie wygrasz ;)

SiDoR napisał(a):

jeździć na tempomacie i tylko do 50 km/h

Znam lepszy sposób. Lepiej sprawdzić na GPSie ile pokazuje licznik przy 59kmh i odjąć od prędkości licznikowej 1kmh. Ja tak śmigam w miejscach gdzie jest wysokie ryzyko. Przy czym w osobówce ustawiam ogranicznik elektroniczny na 64kmh i jest jakieś 58kmh na radarze i mam wszystko w :butt:

Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez Youthan, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 19:55 
Youthan napisał(a):
Biegły jest w stanie to obliczyć. Przynajmniej w zakresie czy FR jest ustawiony poprawnie czy nie. Na zdjęciach często są też takie pionowe niebieskie linie, które określają zakres w którym FR łapie delikwenta

Zwie się to szablonem z którego wyłganie się graniczy z cudem... :oops:

Tytuł:
PostNapisane: 14 sty 2013, o 20:30 
Posterunkowy
Posterunkowy

znalazłem na forum prawnym:
żródło: link

Występujący na innym blogu policjant o nicku "Lucyfer", który sam używa fotoradaru typu "Fotorapid", w końcu wyjaśnił jaka jest jego dokładność (m.in. Re: Fotorapid - pytania).

Kąt ustawienia do osi jezdni dla tego typu fotoradaru wynosi 22 stopnie. Przy prawidłowo ustawionym fotoradarze dokładność pomiaru wynosi +/- 3 %, nie mniej jednak, niż +/- 3 km/h (tj. przy prędkościach powyżej 100 km/h, błąd pomiaru może wynieść (nieco) ponad 3 km/h; ale przy prędkości 60 km/h też się zakłada, że błąd pomiaru wynosi 3 km/h).

Według zapewnień funkcjonariusza, sądy honorują te wartości, aczkolwiek pod warunkiem, że obwiniony sam się o to upomni. Jeżeli się upomni, może otrzymać mniejszą grzywnę.

Według tego samego funkcjonariusza dodatkowy błąd pomiaru, wynikający z niezachowania kąta 22 stopni, jest zależny wprost proporcjonalnie od funkcji cosinus. To jest, jeżeli fotoradar ustawiony jest do osi jezdni pod większym kątem, fałszuje prędkość na korzyść kierowcy (tj. ją zaniża), a pod kątem mniejszym - na jego niekorzyść (tj. ją zawyża).

Proste wyliczenie pokazuje, że jeżeli fotoradar jest ustawiony pod kątem 12 stopni, zamiast 22 stopni, dodatkowe zawyżenie prędkości wynosi 5.5 % wartości bezwzględnej (tj. 4.4 km/h przy prędkości rzeczywistej 80 km/h). Gdy kąt ten wynosi zaledwie 7 stopni (ledwo widać bok samochodu), dodatkowe zawyżenie wynosi 7.1 % (tj. 5.6 km/h).

Ja się już nie wykręcę :) z drugiej strony pełno jest w necie tematów przekroczyłem o 11 km/h i wtedy jest szansa...

Ja dostałem opcję 150 zł i 4 punkty nie wiem czy pisać do nich o pomniejszenie wskazania o 3 km/h żeby dostać 50-100 i 2 punkty. Czy nie spowoduje to skierowania na drogę sądową...
Jak to z nimi jest ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1